Co to był za dzień! Cały wtorek spędziliśmy z polskimi szpadzistkami, a dokładniej z trzema, które miały największy wpływ na końcowy wynik, czyli brązowy medal igrzysk olimpijskich w drużynie! Ola, Renata, Martyna – jesteście wielkie! Zobaczcie, co jeszcze działo się na olimpijskich arenach z udziałem zawodników AZS!

Trzon naszej drużyny w szpadzie tworzą Aleksandra Jarecka, Renata Knapik-Miazga (obie AZS AWF Kraków) oraz Martyna Swatowska-Wenglarczyk z AZS AWF Katowice. I to one wiodły prym we wtorkowej batalii, po której kibice obiecywali sobie naprawdę sporo. W końcu dwie z azetesiaczek weszły w skład drużyny, która rok temu w Mediolanie wywalczyła złoto mistrzostw świata!

Wszystko rozpoczęło się od ćwierćfinałowej batalii ze Stanami Zjednoczonymi. Amerykanki początkowo prezentowały się lepiej, ale po zmianie Alicji Klasik na Jarecką Polki zaczęły odrabiać straty. Po prawdziwym thrillerze biało-czerwone zwyciężyły 31:29 i awansowały do półfinału!

W kolejnym meczu robiły wszystko, by pokonać Francuzki. Jarecka nawet wyrównała w ostatniej walce, ale niestety Mallo-Breton miała bardziej chłodną głowę i to gospodynie awansowały do finału wygrywając 45:39.

– Mamy jeszcze przed sobą mecz o brąz i teraz chcemy go wywalczyć. Cały czas dajemy z siebie wszystko i pokazujemy najlepszą możliwą szermierkę – mówiła Jarecka po półfinale.

A mecz o brąz… nasze dziewczyny przeszły same siebie! Najpierw wygrywały, potem traciły kilka punktów do Chinek, które były rywalkami biało-czerwonych. Przed ostatnią walką, gdy na planszę wyszła ponownie Jarecka, był remis. Ostatecznie po dogrywce nasze zawodniczki zwyciężyły i to azetesiaczki wywalczyły drugi medal dla Polski w Paryżu!

Szerzej o rywalizacji w szermierce pisaliśmy TUTAJ.

Majerski bez awansu

Emocje związane z szermierką to jedno, ale warto dodać, że pierwszym Polakiem związanym z AZS, który wystartował we wtorek był Jakub Majerski. Zawodnik AZS AWF Katowice, który specjalizuje się w wyścigach w stylu motylkowym, popłynął na 100 m stylem dowolnym. Majerski z czasem 49,44 s był trzeci, a w całych eliminacjach zajął 36. miejsce i nie awansował do półfinału. Na pewno znacznie lepiej zaprezentuje się jednak w stylu motylkowym, w którym wywalczył już medale mistrzostw świata i Europy.

Żeglarze cały czas zmiennie

Coraz bliżej awansu do wyścigu medalowego są Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Szymon Wierzbicki (AZS Poznań), którzy startują w żeglarskiej klasie 49er. Nasi zawodnicy w trzech wtorkowych startach zajmowali odpowiednio ósme, pierwsze i trzynaste miejsce. Dzięki takim rezultatom awansowali także w klasyfikacji generalnej i po dziewięciu wyścigach plasują się na szóstej pozycji.

Znacznie słabiej popłynęły Sandra Jankowiak (AZS Poznań) oraz Aleksandra Melzacka. Nasza załoga w klasie 49er FX we wtorek dała dobry prognostyk w pierwszym wyścigu, który zakończyły na siódmym miejscu, ale kolejnego niestety nie ukończyły. W dziewiątym były dwunaste, ale w klasyfikacji generalnej spadły na 19., przedostatnią lokatę. Oznacza to, że będzie im bardzo trudno uzyskać przepustkę do wyścigu medalowego, w którym wystartuje tylko dziesięć najlepszych załóg.

Rozwój sportu wyczynowego w środowisku akademickim wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU – sponsor strategiczny AZS