Worek medali w kickboxingu

0
1534
foto: Ewa Milun-Walczak

22 zawodników z polskich uczelni walczyło o medale w kickboxingu. Większość z nich stanęła na podium!

Z dwoma medalami wraca z Łodzi Julia Setla. Studentka AWF Katowice zdobyła srebro w formule pointfighting oraz brąz w formule kick light. Dwa razy na podium stawała też Paulina Stenka. Reprezentantka AWFiS Gdańsk wywalczyła brąz w PF +65 kg i triumfowała w KL +65 kg. – W pointfightingu zaczynałam swoją przygodę i chciałam sprawdzić, czy jeszcze coś pamiętam. Podeszłam do tego na luźno. Specjalizuję się w kick light i w tej formule musiałam się bardziej namęczyć i zachować zimną głowę. Stoczyłam dwie ciężkie walki – komentowała gdańszczanka, która w finale pokonała Paulinę Badowską.

Wewnętrzną sprawą przedstawicieli polskich uczelni były też żeńskie finały full contact –56 kg (wygrana Oleny Shydlovskiej z WSSP Lublin), KL –65 kg (wygrana Natalii Zakrzewskiej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), a wśród mężczyzn kategoria K1 –81 kg, w której Rafał Dobies wygrał z Damianem Pietonem.

Najliczniejszą ekipę na EUG w Łodzi wystawiła w kickboxingu warszawska AWF. Jak się okazuje, by walczyć o medale w tej dyscyplinie, można uprawiać zupełnie inne. – Mamy tu sześcioro zawodników. Wszyscy zaczynali w innych sportach, takich jak taekwondo kontaktowe, karate, boks czy muay thai. W swoich organizacjach są mistrzami Polski, ale w kickboxingu startują dopiero drugi raz i nabierają doświadczenia – powiedział trener Jarosław Rogala, którego córka, Pola Rogala jest czołową kickbokserką świata. Pola (podobnie jak Paulina Saczuk) nie mogła jednak wystartować na EUG, bo obie szykują się do obrony prac na uczelni.

foto: Ewa Milun-Walczak

Wśród nietypowych kickbokserów znalazł się też były… piłkarz. Maciej Michalski z ekipą AWF Warszawa zdobył nawet medal AMP w futsalu, będąc tam kapitanem. – Grałem w piłkę przez 14 lat. Stwierdziłem jednak, że nie daje mi to satysfakcji, bo zawsze jestem zależny od innych. W sportach indywidualnych, gdy coś mi nie pójdzie, to mogę tylko siebie winić za porażkę. Sporty walki kształtują człowieka w najlepszej formie i w każdej płaszczyźnie. Zaczynałem od MMA, ale od pół roku trenuję kickboxing – powiedział Michalski, który swój debiut zaliczył podczas niedawnych Mistrzostw Polski AZS.

Trafił tam na silnego przeciwnika, ale zebrał dobre recenzje. – Walczyłem tam w kategorii o 10 kg cięższej niż teraz. Od początku tego roku zrzuciłem jednak 26 kg! – dodał najbardziej spokojny piłkarz na świecie. – Mówi się, że sporty walki rodzą agresję, ale wszystkie emocje schodzą z nas na treningach, gdy kopie się worek i można wyżyć się dość mocno – podsumował Michalski, który w Łodzi bardzo długo musiał czekać na swój pojedynek. W jego wadze znalazł się tylko jeden przeciwnik z Czech, z którym Michalski niestety przegrał.

Wobec kilku formatów kickboxingu i wielu kategorii zebranie większej grupy, która mogłaby walczyć o medale, czasami bywa trudne (choć na seniorskich mistrzostwach kraju obsada najczęściej jest liczna). W studenckiej rywalizacji można od razu trafić do finału. Często zmienia się też formuły (zrobił tak np. specjalizujący się w light contact Oskar Zawiślak, który w swoim mieście debiutował w full contact, zdobywając srebro). Prócz Michalskiego od razu w finale rywalizowali Serhii Babenko (ALK Warszawa) i Paulina Grzegorska (Uniwersytet Łódzki). Gdy toczy się dwa pojedynki, to już można mówić o większym wysiłku.

W takiej sytuacji znalazła się m.in. Dominika Ziółek, która jak dotąd więcej sukcesów odnosiła w karate. W Łodzi zaczęła od półfinału, w którym sensacyjnie wyeliminowała mistrzynię Słowenii. – Na początku nie chciałam jej sprawdzać, ale potem wiedziałam już, że czeka mnie ciężka walka. Zwłaszcza, że to dopiero początki mojego kickboxingu – powiedziała absolwentka AWF Warszawa. – W karate ręce są dozwolone tylko na tułów, a w kickboxingu uderzamy na twarz. Kopnięcia nogami są niemal takie same – tłumaczyła różnice między dyscyplinami wielokrotna mistrzyni Polski w karate, dla której EUG także były najważniejszą imprezą w jej karierze kickbokserskiej. Ostatecznie zakończyła ze srebrem po finałowej porażce z Francuzką.

Dwie walki w K1 –71 kg stoczył też bohater polskiej ekipy, Yaroslau Ivanou. Pochodzący z Białorusi 18–letni student AWF Warszawa wykazał się niezwykłym hartem ducha, bo do swoich pierwszych w karierze seniorskich zmagań przystąpił wprost po zdjęciu gipsu. Złamania ręki doznał na treningu, ale postanowił walczyć na EUG wbrew przeciwnościom losu, z pierwszego pojedynku z Portugalczykiem Luizem Alexandre wychodząc zwycięsko. W walce o finał uznał jednak wyższość Ukraińca Ivana Osiiana, choć żywiołowo dopingowali go koledzy z uczelni.

Jedynymi, którym nie udało się stanąć na podium, byli Jakub Dzieliński (Uniwersytet Gdański) i Filip Krata (Uniwersytet Łódzki). Studenci polskich uczelni wywalczyli w ten sposób aż 22 krążki, w tym pięć złotych.

Polscy medaliści EUG 2022 w kickboxingu

Złote medale:
Serhii Babenko (ALK Warszawa), KL +84 kg
Rafał Dobies (AWF Warszawa), K1 -81 kg
Olena Shydlovska (WSSP Lublin), FC -56 kg
Paulina Stenka (AWFiS Gdańsk), KL +65 kg
Natalia Zakrzewska (GUMed Gdańsk), KL -65 kg

Srebrne medale:
Maciej Michalski (AWF Warszawa), FC -81 kg
Oskar Zawiślak (Uniwersytet Łódzki), FC -71 kg
Maciej Kupijaj (Akademia Kaliska), FC -67 kg
Damian Pietoń (SWWS Warszawa), K1 -81 kg
Weronika Szymczak (Akademia Kaliska) FC -56 kg
Paulina Badowska (UMed Łódź), KL +65 kg
Gabriela Sztukowska (AWF Warszawa), KL -65 kg
Julia Setla (AWF Katowice), PF -65 kg
Dominika Ziółek (AWF Warszawa), K1 -56 kg
Paulina Grzegorska (Uniwersytet Łódzki), K1 -60 kg

Brązowe medale:
Wojciech Pietrzak (AWF Warszawa), FC -71 kg
Yaraslau Ivanou (AWF Warszawa), K1 -71 kg
Dominik Grzęda (Politechnika Warszawska), K1 -86 kg
Olexiy Babenko (ALK Warszawa), KL -84 kg
Nicola Kaczmarek (Akademia Kaliska), KL -55 kg
Julia Setla (AWF Katowice), KL -65 kg
Paulina Stenka (AWFiS Gdańsk), PF +65 kg

foto: Ewa Milun-Walczak