W stolicy polskiej piosenki szczypiorniści dadzą swój koncertowy popis. Właśnie w Opolu ponownie odbędą się finały Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej. Organizatorem turniejów jest AZS Politechniki Opolskiej.  

Kto będzie grać jak z nut, a kto zostanie wybity z rytmu – tego dowiemy się w najbliższy weekend w Opolu. O medale ubiegać będzie się tam najlepszych 15 żeńskich i 16 męskich ekip wyłonionych z turniejów eliminacjach. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu niemal 430 uczestników. Spotkania rozgrywane będą w czterech halach: Toyota Park, Stegu Arenie, Kompleksie Rekreacyjno-Sportowym oraz hali Politechniki Opolskiej. Uroczyste otwarcie imprezy w czwartek o godzinie 19.

– Tradycyjnie przygotowujemy uroczyste otwarcie imprezy i wprowadzenie reprezentacji uczelnianych z tabliczkami. Wysłuchany będzie też hymn akademicki Gaudeamus. Będzie też część artystyczna i powitanie przez oficjeli z uczelni i miasta. Chcemy, żeby każdy dobrze się czuł podczas tych zawodów i miał poczucie, że jest to wyjątkowe wydarzenie – mówiła Magdalena Plaskota z AZS Politechniki Opolskiej.

W rywalizacji mężczyzn tytułu bronić będą gospodarze, którzy w zeszłym roku w finale pokonali Akademię Kaliską 23:22. Opolanie liczą na powtórzenie sukcesu, choć poprzeczka z pewnością będzie zawieszona wysoko. Już w grupie zagrają z Politechniką Warszawską, która ostatnio zdobyła brązowy medal. W turnieju kobiet gospodynie rok temu zajęły 11. miejsce i trudno typować je jako faworytki. Tu złota bronić będzie Uniwersytet Gdański, który poprzednio w finale pokonał AWF Katowice 21:19.

Do finałów męskich i żeńskich awansowały reprezentacje siedmiu uczelni: Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

– Poziom akademickiej piłki ręcznej jest bardzo wysoki, ale oczywiście na uczelni wszyscy po cichu liczą, że uda się obronić złoty medal. Wiele drużyn ma składzie studentów-zawodników grających na co dzień w I lub II lidze czy nawet na najwyższym poziomie rozgrywek. Mam nadzieję, że dane nam będzie oglądać wiele pięknych spotkań – dodała nasza rozmówczyni.

Przypominając znane i mniej znane postacie związane z historią Akademickiego Związku Sportowego na uczestników turnieju czekają memoriałowe nagrody. Najlepsza zawodniczka Akademickich Mistrzostw Polski otrzyma nagrodę im. Jadwigi Grotowskiej – przedwojennej hazenistki AZS Warszawa, która zginęła w obozie w Majdanku. Najlepszy zawodnik wyróżniony zostanie nagrodą im. Andrzeja Koniarka, propagatora piłki ręcznej, wychowawcy wielu zawodników i trenerów, Członka Honorowego AZS.

Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn potrwają od 6 do 9 czerwca. Na inaugurację turnieju mężczyzn w piątek o godzinie 8:00 UMCS Lublin zagra z AWF Kraków, a AGH Kraków zmierzy się z AWFiS Gdańsk. Natomiast w rywalizacji pań o tej samej godzinie AWF Katowice rywalizować będzie z Uniwersytetem Radomskim, a Politechnika Łódzka zagra z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Mecze finałowe odbędą się w niedzielę o godzinie 14:00 (turniej kobiet) i 14:30 (turniej mężczyzn).

Organizatorem wydarzenia był AZS Politechniki Opolskiej. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finały AMP 2024 w piłce ręcznej – grupy eliminacyjne

Turniej mężczyzn
Grupa A: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechnika Wrocławska, Politechnika Rzeszowska, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Grupa B: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Zielonogórski, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Grupa C: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Grupa D: Politechnika Opolska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Rzeszowski, Akademia Tarnowska

Turniej kobiet
Grupa A: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Grupa B: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Radomski
Grupa C: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Politechnika Gdańska, Politechnika Opolska, Uniwersytet Szczeciński
Grupa D: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Rzeszowski, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Politechnika Wrocławska