Biegacze liczą na wysoką formę i czekają na dobry omen tzn. Oman. Pięcioro Polaków weźmie udział w 23. Akademickich Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych, które odbędą się w Muskacie. Impreza rozegrana zostanie w dniach 17-18 lutego.

W daleką podróż na Półwysep Arabski udadzą się studenci-sportowcy, którzy w ubiegłym roku zdobyli medale podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w biegach przełajowych. W kadrze Akademickiej Reprezentacji Polski lecącej do Omanu znalazły się trzy kobiety i dwóch mężczyzn oraz ich trener Krzysztof Król.

Dla aktualnego młodzieżowego mistrza kraju Roberta Kulika będą to drugie Akademickie Mistrzostwa Świata. Dwa lata temu w portugalskim Aveiro, biegnąc w sztafecie razem z Elizą Megger, Aleksandrą Płocińska i Szymonem Skalskim, zajęli szóstą pozycję. W 2023 roku zawodnik AZS AWF Wrocław podczas Akademickich Mistrzostwa Polski przybiegł na 10. pozycji. Trzy lokaty wyżej był Jakub Tuleja, który kilka tygodni temu zdobył brąz młodzieżowych MP. On również wystąpi w Omanie.

– Trochę złoszczę się na to, jak bardzo byłem wtedy zestresowany, bo to był to mój pierwszy występ w tak dużej imprezie. Taki start potrafi wzbudzić różne emocje i natłok myśli. Sama impreza pod względem sportowym, ale i atmosfery, była bardzo udana. Teraz chcę pobiec jeszcze lepiej dla siebie i dla drużyny. Na pewno złoto mistrzostw Polski w przełajach było dla mnie motywujące do dalszej pracy, ale teraz nie jestem w szczytowej formie. Przed Akademickimi Mistrzostwami Świata zrobiłem kilka mocnych treningów i mogę się zaprezentować z dobrej strony, zwłaszcza że odpowiada mi krótki dystans – ocenił Robert Kulik.

foto: Andrzej Olszanowski

Zawody będą pierwszym międzynarodowym startem w karierze Moniki Kuźniar. Biegaczka rok temu w Zielonej Górze została młodzieżową mistrzynią Polski w biegach przełajowych, co, jak zapewnia, dodało jej tylko skrzydeł. W Muskacie liczy na dobry występ i nie obawia się zmiany klimatu. Średnia temperatura w lutym w Omanie wynosi 23 stopnie Celsjusza.

– Przez ostatni czas bardzo mocno trenowałam i uważam, że jestem w życiowej formie. Nie mogę się wręcz doczekać Akademickich Mistrzostw Świata. Nastawiam się optymistycznie i może dlatego, że jestem jeszcze młoda, bo dobrze organizm reaguje na takie podróże. Rok temu, jak byłam na obozie w Kenii, to wszyscy po przylocie chcieli odpoczywać, a ja czułam się dobrze. Może faktycznie przełaje nie są polską specjalnością, ale są moją najmocniejszą stroną. Gdybym miała wybierać stadion, halę czy przełaje, to wybrałabym te ostatnie. Zawsze dobrze czuję się na takich trasach i mam nadzieję, że pokażę się z dobrej strony – powiedziała Monika Kuźniar.

W składzie znalazła się też Weronika Mikołajewska, która rok temu podczas Akademickich Mistrzostw Polski wywalczyła brązowy medal, oraz pochodząca ze sportowej rodziny Oliwia Paradowska, której mama Renata była maratonką z rekordem życiowym 2:27:17.

– Trenuję już długo, ale w zeszłym roku podczas mistrzostw Polski w Zielonej Górze pierwszy raz startowałam w przełajach i od razu zdobyłam medal. To był dla mnie złoty strzał i dało mi to dużego kopa do trenowania. Jak widać, przełaje można polubić i lecę do Omanu jak na coś więcej niż mistrzostwa kraju. Pierwszy raz też będę biegać w innym klimacie. Trochę się tego obawiam, ale mam nadzieję, że zdążymy się zaaklimatyzować. Z rodzicami zatrzymujemy się na samym procesie treningowym i oni nie nakładają na mnie żadnej dodatkowej presji. Jak wyjdzie na zawodach, to zobaczymy – mówiła Oliwia Paradowska.

Udział w imprezie zapowiedzieli przedstawiciele 21 państw, w tym Kenii, Ugandy, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch czy Japonii. W programie zawodów, oprócz biegów na dystansie 10 km, wprowadzono też biegi krótkie na 3 km i to właśnie tu zobaczymy Polaków. Biegi indywidualne poprzedzą sztafety krótkie (1,5 km -2 km) i długie (4,5 – 6 km). W sumie czeka osiem kompletów medali do zdobycia. Zawody odbywać będą się na trasie prowadzącej po terenie tamtejszej Wojskowej Uczelni Technologicznej.

Akademickie Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych rozgrywane są od 1968 roku i należą do jednych z najstarszych w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Sportu Uniwersyteckiego (FISU). W 2012 roku impreza gościła Łodzi. Bieg na 10 km, na 11. miejscu ukończyła wtedy specjalistka od biegu na 3000 m z przeszkodami – Katarzyna Kowalska, a na 20. pozycji uplasowała się Aleksandra Lisowska – aktualna mistrzyni Europy w maratonie. W klasyfikacji drużynowej Polki wywalczyły wtedy brąz i był to szósty polski medal AMŚ w tej dyscyplinie (dotąd nie było zwycięstwa). Wkrótce przekonamy się czy reprezentanci Polski nawiążą do tego sukcesu.

Strona zawodów: https://muscat2024fisucrosscountry.com/

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Foto: Andrzej Olszanowski

Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ w biegach przełajowych 2024: 

Weronika Mikołajewska (uczelnia: Uniwersytet Gdański / klub: GKS Żukowo)
Monika Kuźniar (Uniwersytet Rzeszowski / Resovia Rzeszów)
Oliwia Paradowska (Warszawski Uniwersytet Medyczny / Kondycja Piaseczno)
Robert Kulik (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu / AZS AWF Wrocław)
Jakub Tuleja  (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy / Zawisza Bydgoszcz)
trener: Krzysztof Król

Program zawodów
17 lutego
07:00 – bieg sztafetowy (dystans krótki)
07:45 – bieg sztafetowy (dystans długi)

18 lutego
06:30 – bieg kobiet – 3 km
07:00 – bieg mężczyzn – 3 km
08:00 – bieg kobiet – 10 km
09:00 – bieg mężczyzn – 10 km