W Stambule odbyły się XII Akademickie Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie. Przedstawiciele UKW Bydgoszcz zdobyli w nich trzy złote medale.

W zawodach wzięło udział ponad 500 sportowców reprezentujących 73 uniwersytety z 16 krajów, w tym kilkudziesięcioosobowa grupa Polaków. Znakomicie zaprezentowali się wioślarze i wioślarki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którzy wystawili trzy osady i wszystkie wywalczyły złote medale.

Bohaterkami zawodów zostały Klaudia Pankratiew i Izabela Gałek, które dwa razy stanęły na najwyższym stopniu podium. Tytuły wywalczyły w dwójce podwójnej kobiet oraz wspólnie z z Pauliną Chrzanowską i Małgorzatą Strybel w czwórce podwójnej kobiet. Trzeci złoty medal zdobyli Artur Zalewski i Dawid Frącz- Zakrzewski w dwójce bez sternika mężczyzn kategorii lekkiej.

W klasyfikacji medalowej AME Uniwersytet Kazimierza Wielkiego uplasował się na drugim miejscu za Uniwersytetem Leiden z Holandii. W klasyfikacji krajów Polska była trzecia za ekipami Holandii i Turcji.

Studentki i studenci UKW Bydgoszcz na co dzień trenują w Lotto Bydgostii pod opieką trenerów Waldemara Nowakowskiego (kobiety) i Daniela Bernatajtysa i Mariana Drażdżewskiego (mężczyźni). Opiekunem i trenerem naszych wioślarzy i wioślarek z ramienia UKW jest Lech Olszewski. Naszej ekipie towarzyszyli prezes i wiceprezes KU AZS UKW dr Katarzyna Domańska i Krzysztof Kościański, którzy w imieniu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – jako gospodarze przyszłorocznych Akademickich Mistrzostw Europy w Wioślarstwie – odebrali od gospodarzy mistrzostw flagę Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego.

W finałach popłynęły jeszcze męskie dwójki WSG Bydgoszcz (LM2x – 6. miejsce) i PM Szczecin (M2x – 5 miejsce) oraz kobieca ósemka PUM Szczecin (5. miejsce). Najbliżej medalu był Jakub Byczek z Politechniki Morskiej w Szczecinie, który w LM1x zajął czwarte miejsce.

Niemedalowe miejsca polskich osad na AME 2022 w wioślarstwie:

4. miejsce – J. Byczek (LM1x) (Akademia Morska w Szczecinie)
5. miejsce – M. Sobanda, J. Nyczek (M2x) (AMor Szczecin)
5. miejsce – W. Zielińska, B. Ufnalska, Z. Kudlińska, J. Siemińska, K. Seidler, A. Różańska, M. Kalachurska, U. Przewoźna, M. Domańska (W8+) (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie)
6. miejsce – D. Wachowicz, D. Paczkowski (LM2x) (WSG Bydgoszcz)
7. miejsce – Bartłomiej Zalega(M1x) (AWF Wrocław)
9. miejsce – J. Zamojcin, M. Sachaj, F. Balazy, E. Nordaas, M. Gut, O. Huzarski, J. Bajko, P. Lisowski, A. Nordaas (M8+) (PUM Szczecin)
9. miejsce – P. Wasela (LW1x) (Politechnika Bydgoska)

Wykorzystano materiały Lecha Olszewskiego.