Para Mateusz Florczyk/Mikołaj Miszczuk zajęła piąte miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata w siatkówce plażowej, które odbyły się w brazylijskim Maceio. Trzynaste wśród kobiet były Patrycja Jundziłł i Agata Ceynowa.

Turniej, który po dziesięciu latach przerwy znów zawitał na boiska usytuowane tuż nad Atlantykiem, znakomicie rozpoczął się dla polskich siatkarzy. Zarówno Florczyk z Miszczukiem, jak i duet Ceynowa/Jundziłł zaczęli rywalizację od wygranych bez straty seta. Mężczyźni pewnie kroczyli od zwycięstwa od zwycięstwa aż do ćwierćfinału. W meczu o półfinał Polacy długo utrzymywali się w grze, mimo że musieli się zmagać z problemami żołądkowymi, jakie trapiły wielu z uczestników mistrzostw. Ostatecznie musieli jednak uznać wyższość Portugalczyków Joao Pedrosy i Hugo Camponsa, późniejszych triumfatorów AMŚ. Finalnie Florczyk i Miszczuk uplasowali się na piątej pozycji. W decydującym spotkaniu z Hiszpanami biało-czerwoni odwrócili jego losy i zwyciężyli 2:1.

– Dzień przed meczem 1/8 finału czułem się bardzo źle, ale jak się okazało, jeszcze gorzej czuli się nasi rywale, bo w ogóle nie byli w stanie grać. Uczciwie muszę jednak przyznać, że później w ćwierćfinale zagraliśmy najsłabiej. Wirus zaburzył pewien cykl i nie czułem się komfortowo na boisku. Mimo to, dając od siebie troszkę więcej, mogliśmy awansować do półfinału. Rozegraliśmy pięć spotkań, tylko jedno z nich przegraliśmy i końcowo nie ma nas na podium. Niestety, tak bywa w sporcie – mówi Florczyk, student Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dla którego był to ostatni turniej w tym sezonie.

Mniej szczęścia na brazylijskich boiskach miały Ceynowa z Jundziłł, które wygrane przeplatały porażkami, przez co musiały grać o miejsca 9-16. W ostatecznym rozrachunku reprezentacyjny duet, który od bieżącego roku razem pojawia się pod siatką, zajął trzynastą pozycję. U kobiet najlepsze okazały się Amerykanki.

– Szkoda meczu o ćwierćfinał, bo dziewczyny prowadziły 14:12, mając dwie piłki meczowe. Niestety, dziewczyny nie wykorzystały ich, a grając na przewagi,  przegrały tie-breaka. W grupie Patrycja i Agata przegrały z rewelacyjnymi Portorykankami, które końcowo były trzecie – ocenia Maciej Kosiak, szkoleniowiec reprezentacji Polski kobiet na AMŚ w siatkówce plażowej w Maceio.

Kolejne AMŚ w siatkówce plażowej w 2024 roku ponownie odbędą się w Maceio.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest PKN Orlen. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademickie Mistrzostwa Świata w siatkówce plażowej w Maceio

Mężczyźni: 1. Joao Pedrosa/Hugo Campos (Portugalia), 2. Immaneul Zuercher/Jonathan Jordan (Szwajcaria), 3. Maximilian Just/Lui Wuest (Niemcy) (…) 5. Mateusz Florczyk/Mikołaj Miszczuk

Kobiety: 1. Julia Scoles/Hailey Harward (USA), 2. Daniela Alvarez/Tania Moreno (Hiszpania), 3. Maria Gonzalez/Allanis Navas (Portoryko) (…) 13. Patrycja Jundziłł/Agata Ceynowa

Wyniki reprezentacji Polski na AMŚ w siatkówce plażowej w Maceio

Mężczyźni

Faza grupowa: Mateusz Florczyk/Mikołaj Miszczuk – Eric Stratton/William White (Nowa Zelandia) 2:0 (21:12, 21:17), Florczyk/Miszczuk – Kosuke Fukushima/Shouki Ueda (Japonia) 2:0 (21:18, 21:19). 1/8 finału: Florczyk/Miszczuk – Guilherme Maia/Filipe Leite (Portugalia) – walkower dla Polaków. Ćwierćfinał: Joao Pedrosa/Hugo Campos (Portugalia) – Florczyk/Miszczuk 2:0 (21:17, 21:16). Mecz o miejsca 5-8: Phillip Huster/Simon Pfretzschner (Niemcy) – Florczyk/Miszczuk – walkower dla Polaków. Mecz o 5. miejsce: Florczyk/Miszczuk – Sergi Rene Giralt/Alejandro Huerta Pastor (Hiszpania) 2:1 (16:21, 21:19, 15:13).

Kobiety

Faza grupowa: Patrycja Jundziłł/Agata Ceynowa – Jennifer Sandoval/Catalina Cifuentes (Chile) 2:0 (21:6, 21:7), Jundziłł/Ceynowa – Maria Gonzalez/Allanis Navas (Portoryko) 0:2 (17:21, 17:21). Pierwsza runda: Jundziłł/Ceynowa – Kayla Mears/Jana Milutinovic (Australia) 2:0 (21:15, 21:18). 1/8 finału: Caitlin Bettenay/Jasmine Fleming (Australia) – Jundziłł/Ceynowa 2:1 (21:16, 20:22, 20:18). Mecz o miejsca 9-16: Lea Monkhouse/Molley McBain (Kanada) – Jundziłł/Ceynowa 2:0 (21:15, 22:20). Mecz o miejsca 13-16: Jundziłł/Ceynowa – Torrey Van Winden/Xolani Hodel (USA) – walkower dla Polek. Mecz o 13. miejsce: Jundziłł/Ceynowa – Shana Zobrist/Anna Lutz (Szwajcaria – walkower dla Polek.

Skład reprezentacji Polski na AMŚ w siatkówce plażowej w Maceio

Kobiety: Agata Ceynowa (klub Zatoka 95 Puck/uczelnia Uniwersytet Warszawski), Patrycja Jundziłł (SPS Politechnika Częstochowska/Uniwersytet Łódzki). Mężczyźni: Mateusz Florczyk (SS Kaman Volley Kędzierzyn-Koźle/Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Mikołaj Miszczuk (UKS Tempo Chełm/Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej)