Czy postawa ciała może znacząco wpływać na to, jak się czujemy i jak jesteśmy postrzegani przez innych? Profesor Amy Cuddy, naukowiec, psycholog i wykładowca w Harvard Business School twierdzi, że tak. Zbadała, w jaki sposób przyjmowana pozycja ciała może wpłynąć na poziom hormonów w naszych ciałach, a także na nasze samopoczucie i sposób postrzegania nas przez inne osoby.

Amy Cuddy w swojej analizie dokonała podziału badanych osób na dwie grupy. W ramach badań przetestowała u swoich pacjentów poziom hormonów zarówno kortyzolu (wiąże się ze strachem, stresem, lękiem i depresją), jak i testosteronu (związany z siłą, dominacją i skłonnością do podejmowania ryzyka). Na czas zaledwie dwóch minut jedna grupa została poproszona o przyjęcie tzw. pozycji mocy, druga natomiast o zademonstrowanie pozycji słabości, a następnie o ponowne przetestowano poziom hormonów.

Amy odkryła, że osoby, które utrzymywały pozycje mocy, miały więcej testosteronu i mniej kortyzolu, a ci, którzy przyjęli pozycje słabości, mieli mniej testosteronu i więcej kortyzolu.
Badanie pokazało, że język ciała wpływa na naszą biochemię i sposób postrzegania przez innych, co z kolei ma związek z tym jak się czujemy lub działamy.

Biorąc po uwagę, że nawet 70% naszej komunikacji odbywa się przez język ciała, możesz wykorzystać metodę dwóch minut w codziennym życiu. Każdy z nas niejednokrotnie znajduje się w stresującej sytuacji, w której chciałby dodać sobie pewności oraz obniżyć poziom stresu. Analiza badań Profesor Cuddy pokazuje, że po upływie dwóch minut poziom kortyzolu spada o 25%, natomiast poziom testosteronu wzrasta o 19%. Oznacza to, że możemy „doładować” pewność siebie, a co za tym idzie sposób postrzegania nas przez innych oraz sprawić, że będziemy mniej zestresowani.

Marta Gębala

Naukowcy zdefiniowali również pozycje słabości, których przyjmowanie powoduje zmiany w naszym ciele. Warto ich unikać, szczególnie przed startem w zawodach czy ważnym wydarzeniem. Świadomość tego, jak prawidłowa postawa wpływa na nasze życie, daje moc sprawczą i przyczynia się do osiągnięcia sukcesów.

Informacje o tym, jak wyglądają tzw. pozycje mocy i słabości oraz jak ich używać, znajdziesz w kolejnym artykule, który już niebawem pojawi się na portalu pasja.azs.pl. Więcej na temat holistycznego podejścia do zdrowia i stylu życia na facebooku i instagramie.

Tekst: Marta Gębala
Ilustracja: Angelina Jusiak
Zdjęcie: Monika Witkowska
Źródła: www.smacademy.com, www.newscientist.com


O autorce:

Marta Gębala – z wykształcenia fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz nauczyciel wychowania fizycznego, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Kwalifikacje trenerskie i instruktorskie w zakresie form tanecznych oraz form prozdrowotnych takich jak pilates czy joga. Członek Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz członek Rady Zarządu Głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami. Nauczyciel akademicki w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pasja to holistyczne spojrzenie na różne aspekty naszego zdrowia, a moją misją propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zastosowanie różnych form relaksacji oraz regeneracji organizmu. Prowadząca szkolenia, warsztaty, organizator eventów sportowo- rekreacyjnych.