Trzynastka wcale nie pechowa – AME 2023 w wioślarstwie udane dla Polaków! [WIDEO, ZDJĘCIA]

0
807

Trzy niezwykłe dni, pełne emocjonujących wyścigów, przeżyli uczestnicy Akademickich Mistrzostw Europy w wioślarstwie w Bydgoszczy. Lejący się z nieba żar nie przeszkodził w osiąganiu świetnych rezultatów, a nasi reprezentanci z powodzeniem radzili sobie z mocnymi rywalami z kontynentu. Polacy zdobyli trzynaście medali, w tym aż sześć złotych. Najwięcej, bo osiem krążków, wywalczyli gospodarze z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Bydgoszcz ponownie była studenckim centrum sportów wodnych. Przed rokiem na miejscowym torze regatowym Brdyujście sprinterzy kajakowi mierzyli się ze sobą o medale Akademickich Mistrzostw Świata, a tym razem przedstawiciele 81 uczelni z 20 państw walczyli w ramach Akademickich Mistrzostw Europy w wioślarstwie. W odróżnieniu od poprzedniej imprezy tym razem dopisała pogoda, która momentami mogła dać się we znaki. Zawodnicy w komplecie wytrzymali jednak trudy rywalizacji w upalnym słońcu.

– Dużo się działo w ten weekend. Dla nas było to duże przedsięwzięcie organizacyjne, logistycznie sportowe. Pogoda dopisała, a to w pewien sposób 50 procent sukcesu. To wpłynęło na atmosferę, gdyż studenci cały dzień mogli przebywać na torze i się integrować. Był też czas na relaks, rozmowy. Wszystko się udało – opowiada dr Katarzyna Domańska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego i prezes KU AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który był organizatorem AME 2023 w wioślarstwie.

W piątek i sobotę rozgrywano eliminacje i repasaże o awans do niedzielnych finałów. W ostatnim dniu AME 2023 w Bydgoszczy nie zawiedli polscy studenci. Reprezentanci naszego kraju z 11 uczelni wywalczyli łącznie trzynaście medali. Najlepiej poradziła sobie drużyna gospodarzy z UKW Bydgoszcz. Wioślarze miejscowej uczelni zwyciężyli w klasyfikacji medalowej AME, zdobywając aż osiem krążków, w tym dwa złote. Te z najcenniejszego kruszcu – podobnie jak podczas AME 2022 w Stambule – padły łupem kobiecych osad UKW. Bydgoszczanki w składzie Małgorzata Strybel, Oliwia Kania, Izabela Gałek i Paulina Chrzanowska obroniły tytuł w konkurencji czwórek podwójnych, a dwie ostatnie zachowały też status mistrzyń w dwójce podwójnej. Dorobek UKW Bydgoszcz podczas AME 2023 w wioślarstwie uzupełniły cztery męskie srebra: w dwójce (Artur Zalewski, Adam Siewaszewicz) i czwórce wagi lekkiej (Zalewski, Siewaszewicz, Miłosz Jasiulewicz, Dawid Frącz-Zakrzewski), a także w czwórce bez sternika (Michał Witkowski, Kacper Twarowski, Piotr Dziewieczyński, Bartłomiej Sopoński) i ósemce (Witkowski, Olga Wnuk, Zalewski, Siewaszewicz, Twarowski, Dziewieczyński, Sopoński, Jasiulewicz, Frącz-Zakrzewski). Trzecie miejsca przypadły natomiast zawodnikom startującym w męskiej dwójce bez sternika (Witkowski, Dziewieczyński) i kobiecej ósemce (Monika Błaszczyk, Strybel, Wiktoria Szopińska, Klaudia Pankratiew, Wnuk, Gałek, Zuzanna Szczerba, Kania, Chrzanowska).

– Ósemka była dla nas nowością, bo nie tak często pływamy długie wiosła. Cieszę się, że udało się zdobyć ten brąz. Jesteśmy zadowolone z obrony tytułów. Po prostu było super! – nie ukrywa Izabela Gałek z UKW Bydgoszcz. – Dla akademickich zawodników to fajna sprawa wystartować w AME, a dla nas była to przede wszystkim fajna zabawa. Lubimy adrenalinę, więc dla nas każde zawody są genialne. Fajnie poczuć coś innego niż presję i walkę o medale. Tutaj liczyła się przede wszystkim energia tych zawodów i radość z nich – dodaje.

Jak przyznają zawodnicy gospodarzy, pomocny był niosący się z trybuny doping ze strony najbliższych. – To motywujące, gdy płynę, a z trybun słyszę okrzyki moich bliskich kolegów, koleżanek czy innych. Jest to mega budujące, jestem bardzo zadowolona z naszych kibiców. Słyszeliśmy doping praktycznie od 400 metrów – opisuje Paulina Chrzanowska, uczelniana koleżanka Gałek i potrójna medalistka AME 2023.

Dwa złote medale wywalczyły też wioślarki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które były najlepsze w czwórce bez sternika (Dominika Gałka, Adrianna Paszkowska, Agata Zielepuha, Julia Weiwer) i ósemce (Gałka, Patrycja Domalska, Paszkowska, Katarzyna Malinowska, Zielepuha, Zofia Borzyszkowska, Kornelia Semrau, Martyna Wiśniewska, Weiwer). Na najwyższym stopniu podium stanęli również Dariusz Paczkowski i Rafał Nalewalski z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, którzy nie mieli sobie równych w finale A dwójki podwójnej wagi lekkiej, a także dwójka bez sternika Szymon Tomiak i Patryk Wojtalak z Politechniki Poznańskiej.

Srebrnym medalistą AME 2023 w wioślarstwie w Bydgoszczy został z kolei Krzysztof Kasparek. Startujący dla Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu członek seniorskiej kadry narodowej był drugi w prestiżowej konkurencji jedynek. – Byłem zaskoczony szybkim startem wszystkich chłopaków. Miałem małe problemy techniczne, bo złapałem dwa raki na początku wyścigu i musiałem odrabiać straty, ale na szczęście zabrałem się do nich w odpowiednim momencie – relacjonuje swój finałowy występ Kasparek, dla którego były to pierwsze AME w wioślarstwie. – Porównując je do międzynarodowych imprez, to wiadomo, że startujemy na dwa razy krótszym dystansie. Chłopacy byli jednak w dobrej formie i było z kim rywalizować. Czułem się w niezłej dyspozycji, ale przeciwnik z Turcji okazał się lepszy – dodaje student czwartego roku kierunku lekarskiego na UM Poznań. – Ze strony uczelni mogę liczyć m.in. na indywidualną organizację zajęć i dopasowanie ich do moich planów treningowych czy obozów, które towarzyszą mi przez cały rok. Dziękuję uczelni, że pomaga łączyć obie pasję: medycynę i sport.

Przypomnijmy, iż w AME 2023 w wioślarstwie uczestniczyli również zawodnicy Politechniki Bydgoskiej, Politechniki Gdańskiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Warszawskiego. – Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, podobnie jak zawodnicy. Była nieprawdopodobnie wyrównana rywalizacja, niczym nieodbiegająca od topowych imprez seniorskich. Widać, że zawodnicy byli bardzo zmotywowani i przygotowani. Dla mnie jako trenera, jak również dla zawodników była to wielka przygoda – komplementuje AME 2023 Robert Borys, opiekun wioślarzy UW Warszawa.

Jak zapewniają władze AZS UKW Bydgoszcz, zakończone AME 2023 w wioślarstwie to nie koniec organizowanych przez nich akademickich imprez sportowych. Już w przyszłym roku czekają nas dwa finały w ramach Akademickich Mistrzostw Polski 2024. – Są już jakieś pomysły, a nawet częściowo przygotowana dokumentacja. Zawsze zaczynamy działania od rozmów ze związkami sportowymi, bo bez ich wsparcia merytorycznego trudno jest przygotować jakąkolwiek imprezę. Wiemy natomiast, że czekają nas finały AMP w piłce nożnej mężczyzn i tradycyjnie w wioślarstwie, która jest taką naszą koronną dyscypliną – dodaje Domańska.

Patronat nad zawodami objął marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Partnerami wydarzenia byli miasto Bydgoszcz, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich, Kujawsko-Pomorski Regionalny Związek Towarzystw Wioślarskich, Bydgoskie Centrum Sportu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, Carrefour, Solid Security, Volvo Car Bydgoszcz, Pro-Serwis, Ziaja, Abramczyk i Fale Loki Koki.

Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Europy wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.