Trudny, ale dobry sezon w Zachodniopomorskiem

0
114

Rok 2020 był wyjątkowy pod wieloma względami, także dla sportu akademickiego. Mimo panującej pandemii, studenci zrzeszeni w OŚ AZS Szczecin brali udział w zawodach, zarówno na niwie wojewódzkiej jak i krajowej. Uczelnie wybierały nowe władze, zaś kluby uczelniane – prezesów. Odbywały się także różnorakie imprezy rangi mistrzowskiej, których nasze środowisko było organizatorem.

Wyniki sportowe

Do największych osiągnięć sportowych należy zaliczyć złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski sezonu 2019/20, który wywalczyli piłkarze Uniwersytetu Szczecińskiego, a także brązowy medal piłkarek tejże uczelni. Podczas regat w Bydgoszczy tytuł mistrzów kraju w klasyfikacji generalnej zdobyli wioślarze Akademii Morskiej, wygrywając również w najbardziej prestiżowych wyścigach ósemek. W tej samej konkurencji złoto wywalczyła kobieca ósemka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Wioślarski Szczecin „ósemkami” stoi? W rzeczy samej…

Ponadto na podium AMP stawali przedstawiciele takich dyscyplin jak: pływanie, lekkoatletyka, ergometr, futsal, trójbój siłowy czy brydż sportowy. Po wielokroć udział naszych studentów w tych zawodach współfinansowany był ze środków OŚ AZS w Szczecinie.

Klasyfikacje

W ogólnopolskim podsumowaniu rywalizacji szkół wyższych w stawce 133 uczelni na 21. miejscu sklasyfikowano Uniwersytet Szczeciński (9. lokata w typach uczelni), na 51. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (13. w typach), na 55. Akademię Morską (13. w typach), na 69. Pomorski Uniwersytet Medyczny (9. w typach), na 122. Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koszalinie  (17. w typach) i na 124. Politechnikę Koszalińską (16. w typach).

Z kolei w województwie, Zarząd Organizacji Środowiskowej AZS w Szczecinie podjął decyzję o przerwaniu rozgrywek cyklu Akademickich Mistrzostw Zachodniopomorskiego 2019/20. Wprawdzie udało się dokończyć rywalizację w kilku dyscyplinach (futsal, siatkówka, koszykówka, tenis stołowy, ergometr, brydż sportowy, szachy), ale część z nich pozostała nierozstrzygnięta. Z uwagi na rozporządzenia rządowe dotyczące epidemii COVID-19, które uniemożliwiły kontynuowanie rozgrywek w zaplanowanej pierwotnie formie, zadecydowano o niewyłonieniu w sezonie 2019/20 mistrza województwa zachodniopomorskiego. Klasyfikacji przewodził Uniwersytet Szczeciński, przed Akademią Morską, Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Koszalińską oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Koszalinie.

Imprezy

Organizacja Środowiskowa AZS w Szczecinie była w 2020 r. gospodarzem dwóch imprez rangi Akademickich Mistrzostw Polski. We wrześniu na Wyspie Grodzkiej gościli siatkarze i siatkarki plażowe, zaś w październiku na obiektach ZUT przy ul. Tenisowej – piłkarki nożne. Oba wydarzenia spotkały się z dobrym przyjęciem uczestników, a prawo organizacji obu imprez w bieżącym sezonie ponownie przypadło OŚ AZS w Szczecinie. O zawodach na swoich łamach informowały szczecińskie gazety (m.in. Głos Szczeciński), Polskie Radio Szczecin, a także TVP Szczecin.

Jesienią udało się rozegrać szereg imprez w ramach Akademickich Mistrzostw Województwa sezonu 2020/21. Ponadto dużą frekwencją cieszyły się mistrzostwa Szczecina w ergometrze wioślarskim. Niestety, z uwagi na obostrzenia sanitarne, widownia Szczecińskiego Domu Sportu świeciła pustkami. Tak jak większość imprez sportowych musiała się odbyć bez publiczności.

Nauka w parze ze sportem

W czerwcu odbyły się wybory do zarządu Organizacji Środowiskowej AZS w Szczecinie. Prezesem ponownie został profesor Waldemar Tarczyński. W tym samym miesiącu środowisko naukowe wybrało go na rektora Uniwersytetu Szczecińskiego. Z kolei w październiku, przy okazji inauguracji roku akademickiego, prof. Waldemar Tarczyński został odznaczony medalem 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jak widać, nauka i sport mogą chodzić w parze.

Latem 27 czerwca, podczas XXVIII Zjazdu AZS, inny członek OŚ AZS w Szczecinie, Paweł Błaszczyk znalazł się po raz kolejny w gronie Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego, w kadencji 2020/2024.

 

Tekst: Paweł Stężała