Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) zajął szóste miejsce w finale 200 m stylem grzbietowym. Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) wywalczył awans do finału 100 m stylem motylkowym.

Kawęcki na półmetku zajmował ósmą lokatę, ale tradycyjnie w drugiej części dystansu poprawił swoją pozycję i ostatecznie ukończył rywalizację na szóstym miejscu. Polak uzyskał rezultat 1:56.39, najlepszy od dwóch lat. Triumfował Rosjanin Evgeny Rylov, który poprawił rekord olimpijski – 1:53.27. To bardzo dobry występ Kawęckiego, który po dziewięciu latach popłynął w finale olimpijskim (w Londynie w 2012 roku był czwarty) i może w końcu zapomnieć o niepowodzeniu na igrzyskach w Rio, kiedy nie udało mu się awansować nawet do półfinału.

Trzecie miejsce w drugim półfinale 100 m stylem motylkowym zajął Jakub Majerski, a jego rezultat 51,24 s był łącznie siódmym wynikiem i pozwolił zawodnikowi AZS AWF Katowice awansować do finału. Najlepszy okazał się Caeleb Dressel (USA) z nowym rekordem olimpijskim – 49,71 s. Finał zaplanowano na sobotę, na godzinę 3:30 polskiego czasu.

Sztuka awansu do finału 200 m stylem grzbietowym nie udała się Laurze Bernat (AZS UMCS Lublin). Debiutująca na igrzyskach, zaledwie 15-letnia zawodniczka uzyskała 14. wynik półfinałów – 2:12.86.

Jeszcze dziś w Tokyo Aquatics Centre czekają nas emocje związane ze startami azetesiaków. W eliminacjach 50 m stylem dowolnym mężczyzn popłynie Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin), w rywalizacji kobiet na tym dystansie zobaczymy Katarzynę Wasick (AZS AWF Katowice), a w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym mężczyzn wystartują Jakub Majerski oraz Jakub Kraska (AZS Łódź). Sesja rozpocznie się o 12:00 czasu polskiego.