Tokio 2020. Rekord Polski Jakuba Majerskiego!

0
1224

Kolejne znakomite wieści o startach naszych pływaków! Świetnie w czwartkowej sesji eliminacyjnej spisał się Jakub Majerski (AZS AWF Katowice). Powody do radości miała także Laura Bernat (AZS UMCS Lublin).

Majerski zajął w swojej serii eliminacyjnej na 100 m stylem motylkowym drugie miejsce, ustępując jedynie rekordziście świata, Amerykaninowi Caelebowi Dresselowi. Podopieczny trenera Jakuba Karpińskiego ustanowił rekord kraju i został pierwszym Polakiem, który złamał w tej konkurencji barierę 51 sekund – 50,97 s. Był to łącznie trzeci wynik eliminacji i zapewnił naszemu reprezentantowi pewny awans do półfinału. Poprzedni rekord Polski – 51,11 s także należał do Majerskiego i został ustanowiony w maju w finale mistrzostw Europy w Budapeszcie. Polak powalczy o awans do finału w piątek o godzinie 3:35 polskiego czasu.

Zaledwie kilkanaście minut po starcie indywidualnym zawodnik AZS AWF Katowice wystąpił w sztafecie mieszanej 4×100 m stylem zmiennym. Niestety popełnił falstart na swojej zmianie i Polacy zostali zdyskwalifikowani. W wyścigu wzięła udział klubowa koleżanka Majerskiego, Paulina Peda.

Awans do półfinału 200 m stylem grzbietowym wywalczyła Laura Bernat (AZS UMCS Lublin). Aktualna mistrzyni Europy juniorów była piąta w swojej serii eliminacyjnej, uzyskując 13. rezultat eliminacji – 2:10.37. Półfinał z udziałem najmłodszej polskiej reprezentantki zaplanowano na godzinę 4:42 polskiego czasu w piątek.