Teraz Polska

0
182

W Szanghaju zakończyły się XVIII Akademickie Mistrzostwa Świata w futsalu. Przez tydzień studentki i studenci ze wszystkich kontynentów walczyli o miano najlepszych w tej bardzo popularnej dyscyplinie sportu.

Polska był w mistrzostwach reprezentowana przez drużynę kobiet… oraz przez skromną oficjalną reprezentację miasta Poznania. Właśnie stolica Wielkopolski będzie w 2026 roku gospodarzem kolejnego światowego turnieju futsalowego studentów pod auspicjami FISU.

Zmagania z udziałem 14 męskich i 7 żeńskich zespołów toczyły się w dwóch doskonale przygotowanych halach, będących własnością Shanghai University of Engineering Science (SUES) oraz władz miasta. Wręcz rzucała się w oczy czystość obiektów, funkcjonalność szatni i innych pomieszczeń, a efektywna klimatyzacja była po prostu utrwalonym standardem. Poprawnie funkcjonował system transportu, komunikacji oraz informacji, a pracowitość chińskich gospodarzy chwilami wprawiała w osłupienie. Ten idealny obraz chwilami psuła… nadmierna liczba wolontariuszy. Zrekrutowano ich podobno około 1100, więc chwilami się dublowali i wręcz przeszkadzali, nie do końca orientując się w swoich obowiązkach.

W drugiej fazie zmagań, decydującej o podziale medali, zmagania futsalistów były bardzo zacięte, a mecze finałowe stały na wysokim poziomie.

W rywalizacji studentek o złoty medal zagrały reprezentacje Brazylii i Portugalii. Mecz finałowy okazał się twardym i wyrównanym widowiskiem, ale momentami na boisku rządził chaos, co przyniosło obu zespołom niepożądane skutki w postaci dwóch poważnych kontuzji. Zwyciężyły Brazylijki 3:1, jednak dopiero po dogrywce (jedynej w turnieju). Po regulaminowych 40 minutach był remis 1:1. W meczu o brąz gospodynie z Chin triumfowały w starciu z Nową Zelandią, również 3:1. Słabo wypadła broniąca brązowych medali reprezentacja Polski, która po czterech kolejnych porażkach (1:5 z Portugalią, 1:2 z Nową Zelandią, 2:6 z Ukrainą i 2:3 z Niemcami) ukończyła rywalizację na ostatnim, siódmym miejscu.

W zmaganiach mężczyzn górą okazała się Europa, która wprowadziła do fazy półfinałowej trzy zespoły. W meczu finałowym Chorwacja, która nie była bynajmniej faworytem do złotego medalu, pewnie pokonała Brazylię 4:1. Z kolei o brąz zagrali Francuzi przeciwko Ukraińcom. W wyrównanym meczu zwyciężyli ci pierwsi 4:3. Chociaż w stawce półfinalistów znalazły się same silne zespoły, brak większej liczby drużyn z Europy miał negatywny wpływ na poziom turnieju, a „kabaretowy” wynik  Zjednoczonych Emiratów Arabskich, 0:65, „osiągnięty” przeciwko Portugalii rzuca cień na system i zasady kwalifikacji zespołów do turnieju przez FISU. Mieliśmy też w Szanghaju dużą sensację w postaci wyeliminowania z rywalizacji Portugalii już w fazie ćwierćfinałowej.

Zmagania studentów zwieńczyła efektowna, doskonale wyreżyserowana ceremonia wręczenia nagród i zakończenia mistrzostw. Miała ona między innymi ważne polskie akcenty, kiedy przedstawiciel Komitetu Wykonawczego, Sami Garbetian, przekazywał flagę FISU delegacji z Poznania, czyli miasta, które w 2026 roku będzie organizatorem kolejnych AMŚ w futsalu. Okolicznościowe przemówienie wygłosił przedstawiciel AZS Poznań, Piotr Kuś, zapraszając studentów z całego świata do udziału w polskiej edycji tej imprezy.

Z Szanghaju Piotr Kuś