Po lekkoatletycznych emocjach w Rzymie nadszedł czas na pływackie mistrzostwa Europy. Przez najbliższy tydzień w Belgradzie Polacy będą nie tylko walczyć o finały i medale, ale także mają ostatnią szansę na wypełnienie kwalifikacji indywidualnych na igrzyska olimpijskie w Paryżu. 

W 30-osobowej reprezentacji Polski znalazło się czternaścioro pływaków z klubów AZS. Już pierwszego dnia rywalizacji z bardzo dobrej strony pokazała się Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin), która pewnie awansowała do finału 200 m stylem grzbietowym.

Piskorska zajęła drugie miejsce w pierwszym wyścigu półfinałowym, osiągając rezultat 2:10.26, który okazał się być łącznie trzecim wynikiem półfinałów.

– Rano płynęło mi się bardzo ciężko i byłam zaskoczona moim czasem. Wiedziałam, że mam rezerwy, tylko muszę odpocząć. Nastawiłam się na popołudnie, bo wiedziałam, że finał jest w zasięgu. I to był znacznie lepszy wyścig – mówiła Piskorska.

– To była impreza-zagadka, bo nie wiedziałam jak poradzę sobie na odkrytym basenie. Na szczęście trafiłam na środkowe tory, nad którymi jest linka, więc to zapewniało jakiś spokój. Czekam na kolejne starty. Chcę z dobrym nastawieniem podejść do swojego pierwszego finału na mistrzostwach Europy – dodała.

Dobrze w drugim wyścigu poczynała sobie Laura Bernat (AZS UMCS Lublin), prowadziła nawet na półmetku, ale nie wytrzymała tempa w drugiej części dystansu i dopłynęła na szóstej pozycji z rezultatem 2:13.40. Bernat została ostatecznie sklasyfikowana na jedenastej pozycji.

Także jedenaste miejsce w półfinałach 50 m stylem motylkowym zajął Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) – 23,59 s.

Trzynasta w rywalizacji 100 m stylem dowolnym była Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice) – 55,41 s. Na eliminacjach swój udział w tej konkurencji zakończyła Aleksandra Polańska (KU AZS UW).

Wydarzeniem poniedziałkowego wieczoru w polskiej reprezentacji był rekord kraju Jana Kałusowskiego (MKS Trójka Łódź). Wicemistrz Uniwersjady w półfinale 100 m stylem klasycznym poprawił swój rezultat sprzed roku z Chengdu – 59,77 s, drugi raz w karierze łamiąc barierę jednej minuty i pewnie awansując do finału.

Pływacy z klubów AZS w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy, Belgrad (Serbia), 17-23.06.2024

Laura Bernat (AZS UMCS Lublin)
Mateusz Chowaniec (AZS AWF Katowice)
Dominik Dudys (AZS AWF Katowice)
Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice)
Paweł Juraszek (AZS KU Politechniki Opolskiej)
Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa)
Jakub Majerski (AZS AWF Katowice)
Paulina Peda (AZS AWF Katowice)
Wiktoria Piotrowska (AZS AWF Warszawa)
Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin)
Bartosz Piszczorowicz (AZS UMCS Lublin)
Aleksandra Polańska (KU AZS UW)
Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice)
Kacper Stokowski (AZS UMCS Lublin)

Fot. Radosław Jóźwiak/PZP