Zbliżają się upragnione wakacje, a to znak, że czas kończyć kolejny sezon akcji Od Młodzika do Olimpijczyka. W środę 19 czerwca na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podsumowany zostanie kolejny rok zmagań. 

Podczas gdy w Belgradzie trwają mistrzostwa Europy w sportach wodnych, to młodzi adepci pływania też będą mogli poczuć atmosferę wielkiej imprezy, startując w swoim pierwszym wielkim finale. W środę na pływalni przy ul. Trojdena wystartuje 557 zawodniczek i zawodników reprezentujących 84 kluby z całego kraju. Najwięcej reprezentantów do finału wprowadził BUKS Warszawa, bo aż 53. O miejsca w decydujących zawodach akcji Od Młodzika do Olimpijczyka można było się ubiegać podczas sześciu etapów rozgrywanych od  października ubiegłego roku do maja.

Finał popularnego OMDO odbywać będzie się na pływalni 50-metrowej. W programie znajdą się takie konkurencje jak 50 m i 100 m stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym. Wszystko poprzedzą emocjonujące sztafety 8 x 50 metrów, gdzie na pierwszej zmianie płynąć będzie musiał trener. Same zawody przeznaczone są dzieci z roczników 2010-2015. Dla najstarszego rocznika będzie to już ostatni finał tych zawodów.

– Finałowe zawody zawsze mają nieco inną oprawę i dostarczają więcej emocji. W tym rocznikach nie ma jeszcze mistrzostw Polski, więc jest to dla nich szansa na sprawdzenie się w poważnych zawodach. Niestety nie będzie z nami naszego ambasadora Radosława Kawęckiego, który walczy o wyjazd na igrzyska. Ci młodzi uczestnicy też walczą o swoje o swoje rekordy i medale. Zapowiada się piękna rywalizacja. Tradycyjnie najstarszy rocznik kończy swoją przygodę z OMDO i trzymać będziemy za nich kciuki w przyszłości – mówi Piotr Żebrowski z AZS, koordynator imprezy.

Przed rozpoczęciem samego finału podsumowana zostanie klasyfikacja generalna cyklu. W punktacji Rudolpha prowadzonej bez podziału na wiek najlepszymi zawodnikami cyklu zostało rodzeństwo Julia Fąferek i Filip Fąferek z klubu Turekin Pływa. W nagrodę otrzymają oni wyjazd na obóz treningowy Kawęcki Swim Camp.

Początek zawodów o godzinie 10. Wcześniej odbędzie się rozgrzewka. Na wszystkich czekają pamiątkowe koszulki z nazwiskami finalistów.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Projekt jest dofinansowany z Funduszu Prewencyjnego PZU, Dobra Drużyna PZU. Partnerzy projektu to: m.st Warszawa, Miasto Lublin, AZS Lublin, Print Plus, Aqua-Sport.net.

OMDO 2024 i finał (program zawodów)::
9.00 – 9.50 – rozgrzewka
10.00 – 10.10 – uroczyste otwarcie zawodów
10.10 – 10.25 – zawody sztafet
10.25 – 10.50 – wręczenie nagród indywidualnych – klasyfikacja końcowa 2023/2024
10.50 – 14.20 – zawody wedługg harmonogramu / wręczenie nagród za konkurencje indywidualne