Takich dwóch jak nas trzech nie ma ani jednego!

0
1776
foto: AZS AWF Warszawa

Stało się! Jednostki Akademickiego Związku Sportowego przejęły całe podium w Systemie Sportu Młodzieżowego w roku 2020. W klasyfikacji 4012 klubów na czele ponownie stanął AZS AWF Katowice z kolosalną przewagą ok. 400 pkt. nad AZS AWF Warszawa i OŚ AZS Poznań.

– Nasze trzecie z rzędu zwycięstwo szczególnie cieszy, ponieważ to świadczy o naszej systematycznej pracy i mocnych podstawach. Od wielu lat byliśmy na drugim lub trzecim miejscu w klasyfikacji i razem z Prezesem AZS AWF Katowice prof. Adamem Zającem marzyliśmy o zwycięstwie! No a jak się to wreszcie udało w 2018 roku, to z najwyższego stopnia podium nie schodzimy – cieszy się Dyrektor AZS AWF Katowice, Krzysztof Nowak.

– To, czego dokonały AZS AWF Katowice, AZS AWF Warszawa i AZS Poznań, to prawdziwy majstersztyk. Myślę, że na kilka lat AZS AWF Katowice odskoczył rywalom. To efekt wielu lat konsekwentnej pracy i współpracy klubu z uczelnią, miastem Katowice i władzami województwa. Cieszy mnie osobiście rozwój w tym zakresie klubu AZS AWF Warszawa, który też po kilku latach właściwej, systematycznej pracy zaczyna zbierać jej owoce. AZS Poznań od kilku lat znajduje się również w czołówce, a co najważniejsze cały czas się rozwija. Pozostałym nie łatwo będzie dotrzymać kroku, ale ja upatruję tutaj jeszcze za kilka lat popisów AZS UMCS Lublin, który rośnie nam w siłę z roku na rok, stosując podobne rozwiązania jak Katowice – mówi wiceprezes ZG AZS ds. sportu, Maciej Hartfil.

Jednostki AZS rokrocznie stanowią o sile polskiego sportu młodzieżowego, co potwierdzają zajmowaniem większości miejsc w pierwszej dziesiątce rankingu prowadzonego przez Instytut Sportu. Opanowanie całego podium w klasyfikacji generalnej nie zdarzało się jednak w ostatnich latach. Żeby tego było mało, Akademicki Związek Sportowy zdominował klasyfikację w każdej z kategorii wiekowych uwzględnianych przez system. Liderem w wieku młodzika okazała się OŚ AZS Poznań, a w juniorze młodszym – AZS AWF Poznań. W kategorii juniora najwięcej punktów zdobył AZS AWF Warszawa, zaś w wieku młodzieżowca najlepsi okazali się sportowcy AZS AWF Katowice.

– Możemy być dumni z wyników, które nawet w czasach pandemii udaje się poprawić. Osiągnięte rezultaty to efekt silnej struktury, szerokiej skali działalności AZS oraz doświadczenia, które jak widać, wykorzystujemy należycie. Wyniki Systemu Sportu Młodzieżowego są ważnym elementem weryfikacji działań stowarzyszenia. Naszą misją jest nie tylko realizacja sportu studenckiego ale kompleksowe zabezpieczenie szkolenia już od najmłodszych lat – mówi sekretarz generalny AZS, Dariusz Piekut.

Dyrekcja katowickiego klubu wylicza, że na sukces punktowy zapracowało aż 13 sekcji spośród 25. – Największym dorobkiem mogą się pochwalić pływanie, lekka atletyka, biathlon i biegi narciarskie, co potwierdza tezę o równomiernym rozłożeniu akcentów na dyscypliny letnie i zimowe w naszym klubie. Rekordów mieliśmy zbyt wiele, żeby o wszystkich wspomnieć – dodaje Krzysztof Nowak.

Aż siedem z dziesięciu najlepiej punktujących klubów w 2020 roku to te spod znaku gryfa. Poza podium wzorem roku ubiegłego piąte miejsce utrzymał AZS AWF Poznań, a oczko niżej uplasował się lubelski AZS UMCS. Awans na ósmą lokatę uzyskała reprezentacja AZS AWFiS Gdańsk, a listę TOP-10 zamyka AZS AWF ze stolicy województwa dolnośląskiego. Warto dodać, że 11. miejsce przypadło AZS AWF Kraków, a do pierwszej 20 dostał się także AZS Uniwersytetu Warszawskiego. We współzawodnictwie dzieci i młodzieży w 2020 roku zostało sklasyfikowanych aż 51 jednostek AZS ze wszystkich województw.

– Wybitna kadra trenerów i instruktorów, skauting oraz systematyczna praca naszych podopiecznych przynoszą rewelacyjne wyniki. W tym momencie słowa uznania należą się również działaczom i liderom Akademickiego Związku Sportowego, którzy stają na wysokości zadania, aby zabezpieczyć obsługę logistyczną, organizacyjną i administracyjną naszych jednostek. Dopiero dopełnienie tych wszystkich warunków sprawia, że możemy cieszyć się z dominacji w sporcie dzieci i młodzieży – mówi sekretarz generalny AZS, Dariusz Piekut.

Wiceprezes ZG AZS ds. sportu, zapytany o marzenie opanowania całego rankingu TOP-10 przez kluby AZS twierdzi, że osiągnięcie takiego wyniku nie będzie łatwym zadaniem, ale patrząc na rosnące zaangażowanie klubów AZS w sport dzieci i młodzieży, może się okazać, że nie jest to niemożliwe.

– Widać wyraźnie liderów, którzy walczą o miejsca na podium, ale pozostali również bardzo mocno rozwijają się w tym zakresie – mamy dominatorów w każdej kategorii wiekowej. To cieszy mnie najbardziej, bo często spotykaliśmy się z zarzutami, że kluby AZS mają łatwiej, bo, korzystając ze wsparcia uczelni, ściągają już „gotowych” zawodników. Tymczasem zwyciężyliśmy klasyfikacje we wszystkich kategoriach wiekowych. Mimo pandemii to był znakomity rok dla klubów spod znaku gryfa i jestem przekonany, że ta tendencja utrzyma się jeszcze długo, bo taka wewnętrzna rywalizacja klubów AZS też ma swój smaczek, a najważniejsze, że odbywa się na zdrowych, przyjacielskich zasadach – komentuje wiceprezes Hartfil.

– Wyniki systemu sportu młodzieżowego pokazują, że nikt w Polsce nie ma tak znakomicie zbudowanej piramidy szkolenia jak AZS. Dzisiaj podziwiamy osiągnięcia w sporcie dzieci i młodzieży, ale warto wspomnieć, że AZS dominuje w wielu dyscyplinach w sporcie seniorskim i w dużej mierze stanowi o sile polskiej reprezentacji olimpijskiej. Jestem przekonany, że wielkie nazwiska z klubów AZS zobaczymy w tym roku nie raz na podium w Tokio – podsumowuje Hartfil.

Pełna klasyfikacja dostępna jest na stronie Instytutu Sportu.