Małopolska potyczka o podium

0
168

Gwizdek rozpoczynający bój futsalistek w Krakowie rozbrzmiał w piątek 29 stycznia w hali Uniwersytetu Ekonomicznego, zapowiadając tym samym trzy dni przepełnione futsalowymi emocjami. Pierwsze skrzypce w rywalizacji w półfinale B Akademickich Mistrzostw Polski odegrały drużyny z Małopolski, plasując się na pierwszych czterech miejscach klasyfikacji końcowej. 

W grupie A obrończynie tytułu Akademickich Mistrzyń Polski – reprezentantki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – nie pozostawiły złudzeń rywalkom, wygrały wszystkie mecze i zajęły pierwszą lokatę. Na drugim miejscu uplasowały się zawodniczki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, które uległy tylko Jagiellonkom.

Politechnika Opolska i krakowska Akademia Wychowania Fizycznego uzyskały w grupie B taką samą ilość punktów, wygrywając z pozostałymi drużynami oraz remisując w bezpośrednim starciu. O tym, który z zespołów zajmie wyższe miejsce zadecydował stosunek bramek. Znacznie lepszym pochwalić się mogła drużyna z Krakowa, a więc zakończyła tę fazę rozgrywek na pierwszym miejscu.

Aż dwa z sześciu meczów w grupie C zakończyły się remisem, oba z udziałem drużyny Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Podział punktów w meczach z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie oraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie w połączeniu ze zwycięstwem nad Politechniką Rzeszowską pozwolił Katowiczankom na zajęcie drugiego miejsca w grupie. Na pierwszej pozycji uplasowały się zawodniczki z Tarnowa.

Największą liczbę meczów miały do rozegrania reprezentantki drużyn, które w wyniku losowania trafiły do najliczniejszej grupy D. Futsalistkom z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie nie sprawiło to jednak kłopotu – pokonały one wszystkie przeciwniczki, zdobywając aż 35 bramek i nie tracąc ani jednej! Na drugiej pozycji uplasowała się drużyna UJK Kielce, która uległa tylko wspomnianym wcześniej ekonomistkom.

Dwudniowa rywalizacja w fazie grupowej pozwoliła wyłonić ósemkę, która uzyskała prawo do gry w turnieju finałowym w Poznaniu. W niedzielę rozgrywane były już tylko mecze o miejsca w klasyfikacji końcowej. Aż trzy razy wynik rozstrzygany był na podstawie rzutów karnych. Miało to miejsce w pojedynkach o dziewiąte i jedenaste miejsce, a także w meczu półfinałowym, w którym to gospodynie turnieju podejmowały Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. W regulaminowym czasie gry każda z drużyn zanotowała na swoim koncie trzy trafienia. Dopiero rzuty karne pozwoliły wyłonić drużynę, która miała później zagrać w finale – ten zaszczyt przypadł reprezentantkom UEK. W drugim półfinale zawodniczki AWF Kraków pokonały PWSZ Tarnów 5:2. Taki bieg wydarzeń doprowadził do derbów Krakowa w meczu o pierwsze miejsce. Walkę o najwyższy stopień podium zwyciężyły zawodniczki Akademii Wychowania Fizycznego pokonując gospodynie turnieju aż osiem do zera.

Najlepszą zawodniczką turnieju wybrana została reprezentantka zwycięskiej drużyny, krakowskiej AWF – Klaudia Kubaszek. Wioleta Myjak występująca w barwach Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odebrała statuetkę dla najlepszej bramkarki. Najskuteczniejszą zawodniczką okazała się studentka Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach Federica Dall’ara, która na swoim koncie zgromadziła 13 trafień.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu kobiet odbędzie się w ostatni weekend lutego w Poznaniu. Już niedługo przekonamy się zatem czy zawodniczkom Uniwersytetu Jagiellońskiego uda się obronić tytuł.

Klasyfikacja końcowa turniej półfinałowego AMP w futsalu kobiet

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
2. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
3. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
4. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
5. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
6. Politechnika Opolska
7. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
8. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
9. Uniwersytet Śląski w Katowicach
10. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
11. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
12. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
13-16. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
13-16. Politechnika Lubelska
13-16. Politechnika Rzeszowska
13-16. Politechnika Śląska w Gliwicach
17. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

Komplet wyników znajdziecie tutaj.

Tekst: Dominika Krynicka

Fot. Piotr Marzec