Święto AZS w Warszawie – przed nami Kongres i Gala Sportu Akademickiego!

0
744

W tym tygodniu czekają nas wielkie wydarzenia w kalendarzu rodziny Akademickiego Związku Sportowego. We wtorek w Warszawie, w salach wykładowych Muzeum POLIN rozpocznie się dwudniowy Kongres Sportu Akademickiego, zaś dzień później w sali kongresowej odbędzie się kolejna Gala Sportu Akademickiego, na której nagrodzeni zostaną m.in. najlepsi sportowcy ostatnich miesięcy.

Druga połowa października to ponownie idealny moment, aby dokonać podsumowania poprzedniego roku akademickiego, czy uhonorować najlepszych za osiągnięcia ze sportowych aren. A jest kogo wyróżniać. Członkowie Akademickiej Reprezentacji Polski znakomicie spisali się na tegorocznych uniwersjadach. W styczniu w Lake Placid biało-czerwoni zdobyli aż 17 medali, osiągając drugi najlepszy wynik w historii startów w zimowych uniwersjadach. Z kolei w trwającej na przełomie lipca i sierpnia letniej uniwersjadzie w Chengdu nasi reprezentanci pobili rekord, przywożąc z Chin aż 43 krążki. W obydwu przypadkach pozwoliło to na zajęcie piątego miejsca w klasyfikacjach medalowych. Dodatkowo w Państwie Środka Polacy wywalczyli setny złoty i czterechsetny medal w ogóle w historii startów w letnich uniwersjadach.

Męska Akademicka Reprezentacja Polski w siatkówce zdobyła srebro podczas 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu; fot. Paweł Skraba

Sukcesy na międzynarodowych arenach odnosili także nasi reprezentanci na tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Europy, gdzie do tej pory wywalczyli 38 medali. Sportowcy AZS pokazywali ze świetnej strony również na wielu prestiżowych imprezach. Medale mistrzostw świata i Europy zdobywali m.in. lekkoatletki Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice), Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa), taekwondzistka Aleksandra Kowalczuk (AZS Poznań) czy kajakarze Anna Puławska, Wiktor Głazunow (oboje AZS AWF Gorzów Wlkp.) i Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice), która będzie jednym z gości Kongresu Sportu Akademickiego w Warszawie.

– Uniwersjady są wielkim świętem dla sportowców-studentów. Podczas takich wydarzeń kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy z nich spotyka się, aby ze sobą konkurować, zdobywać medale, ale też by rozmawiać i wymieniać się poglądami na rzeczywistość. Warto dodać, że 30-35% medali uzyskiwanych na igrzyskach w przeszłości jest zasługą azetesiaków. Przypomnę, że w ostatnich igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 roku Polacy zdobyli 14 medali, z czego 9 wywalczyli sportowcy z AZS. To najlepszy dowód na znaczenie akademików dla sportu w Polsce – dodaje prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, prezes Akademickiego Związku Sportowego i rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Martyna Klatt (po prawej) z AZS AWF Poznań to świeżo upieczona wicemistrzyni świata w olimpijskiej konkurencji K2 500 metrów, a także mistrzyni świata w K2 200 metrów. Bardzo możliwe, iż latem 2024 roku wystąpi na igrzyskach w Paryżu; fot. Grzegorz Michałowski

Dwudniowe spotkanie środowiska AZS rozpocznie seria paneli dyskusyjnych organizowanych w salach wykładowych Muzeum POLIN, gdzie prelegentami będą wybitne osobistości ze środowiska akademickiego. Tematami dyskusji i posiedzeń będą m.in. sport osób z niepełnosprawnościami, wyzwania stojące przed współczesnym sportem czy współpraca sportu, instytucji i biznesu w środowisku akademickim. Wiedzą na temat budowy akademickiego klubu sportowego w sporcie wyczynowym podzieli się Rafał Walczyk, prezes zarządu KU AZS UMCS Lublin, którego koszykarki w kwietniu tego roku sięgnęły po historyczne złoto mistrzostw kraju. Na forum środowisk AZS zostaną także poruszone kwestie upowszechniania kultury fizycznego, Akademickich Mistrzostw Polski, Akademickiej Reprezentacji Polski i sportu wyczynowego w AZS czy programów kariery dwutorowej i Narodowej Reprezentacji Akademickiej.

Całość spotkań zwieńczy uroczysta Gala Sportu Akademickiego. W sali kongresowej Muzeum POLIN wyróżnienia otrzymają m.in. zwycięzcy rankingów Akademickich Mistrzostw Polski. W tym roku flagowy cykl imprez AZS zebrał ponad 18 tysięcy uczestników, w tym blisko 8 tysięcy kobiet toczyło sportowe boje w 29 dyscyplinach, w których prowadzono 47 klasyfikacji kobiet i mężczyzn. Aż cztery uczelnie wystawiły swoich reprezentantów we wszystkich dyscyplinach. Najważniejszy laur za wygraną w klasyfikacji generalnej przypadł Politechnice Gdańskiej, która po raz czwarty z rzędu zebrała najwięcej punktów. Studenci pomorskiej uczelni błyszczeli w takich dyscyplinach jak żeglarstwo, badminton, trójbój siłowy czy piłka nożna mężczyzn.

 

Piłkarze nożni PG Gdańsk zwycięstwem w AMP przypieczętowali czwarty z rzędu triumf swojej uczelni w klasyfikacji generalnej AMP

– Pomimo że było to już nasze czwarte zwycięstwo z rzędu, to radość była równie wielka, jak za pierwszym razem. Być może nawet większa, bo z każdym kolejnym rokiem coraz trudniej było nam bronić mistrzowskiego tytułu, a rywale, głównie Uniwersytet Warszawski i AGH Kraków, coraz mocniej naciskali na pozycję lidera. Była to jednak dla nas ogromna motywacja do dalszej pracy i nie ukrywam, że marzy się nam kolejny tytuł. Zrobimy wszystko, by nasze zawodniczki i nasi zawodnicy po raz kolejny stanęli na najwyższym stopniu podium AMP – mówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Sport akademicki w Polsce wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.