Świetną formą już pierwszego dnia Mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców zabłysnął Jakub Majerski. Reprezentant AZS AWF Katowice wygrał finał 100 m stylem motylkowym z trzecim czasem w karierze – 51,06 s. Szybciej na swoim koronnym dystansie pływał tylko na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Pływacy w Aqua Lublin walczą nie tylko o medale, ale także o minima na tegoroczne mistrzostwa Europy w Belgradzie i igrzyska olimpijskie w Paryżu. Brązowy medalista mistrzostw świata wypełnił oczywiście wskaźniki na obie imprezy już wcześniej, ale w rywalizacji o tytuł mistrz kraju i tak zaimponował wysoką dyspozycją. Dzisiejszy rezultat Majerskiego w Doha dawałby złoty medal.

W finale kobiet na 100 m stylem motylkowym triumfowała Wiktoria Piotrowska z AZS AWF Warszawa – 58,48 s. Niespodzianką był brak w finale A Pauliny Pedy, która jednak pozostała liderką krajowych tabel w tym sezonie (58,23 s).

Kibicie w Lublinie ostrzyli sobie zęby na rywalizację dwóch reprezentantek AZS UMCS Lublin na 200 m stylem grzbietowym – Laury Bernat i Adeli Piskorskiej. Ta pierwsza popełniła jednak falstart i została zdyskwalifikowana. Mistrzynią Polski została Piskorska z rezultatem 2:12.68.

– Słyszałam, że ktoś wyskoczył przed sygnałem startera, ale to nie wybiło mnie z rytmu – mówi Piskorska. – Fajny wyścig, kątem oka chyba się obserwowałyśmy, mimo że byłyśmy od siebie oddalone. Rezultat w sumie okej, jak na pierwszy dzień mistrzostw, czyli na przetarcie. Muszę przyznać, że chciałam ten wyścig rozegrać lepiej niż trzy tygodnie temu w Warszawie, ale się nie udało… Nie było tego czegoś. Praktycznie przez cały wyścig czułam się jak na trzeciej pięćdziesiątce. Niby wypoczęta, ale bez błysku. Startuję tutaj z treningu i na efekty trzeba jeszcze poczekać – dodała.

W finale mężczyzn na 200 m stylem grzbietowym pasjonującą walkę o zwycięstwo stoczyli Ksawery Masiuk i Radosław Kawęcki. Ostatecznie lepszy okazał sie ten pierwszy, ale utytułowany pływak AZS AWF Warszawa okrasił srebrny medal wypełnieniem minimum na ME w Belgradzie – 1:58.79. Brąz dla jego klubowego kolegi, Filipa Kosińskiego.

Tradycyjnie bardzo emocjonująca była rywalizacja o podium w finale 50 m stylem dowolnym. Brązowy medal wywalczył Mateusz Chowaniec z AZS AWF Katowice – 22,23 s. Aż sześciu zawodników uzyskało wyniki lepsze od wskaźnika na ME. Spośród azetesiaków oprócz Chowańca sztuka ta udała się także Kamilowi Sieradzkiemu (AZS AWF Katowice) i Pawłowi Juraszkowi (AZS Politechniki Opolskiej Opole).

Na zakończenie pierwszego dnia mistrzostw najlepsze w rywalizacji sztafet 4×200 m stylem dowolnym okazały się AZS UMCS Lublin wśród kobiet i AZS AWF Katowice wśród mężczyzn. Męska sztafeta gospodarzy Gospodarze zdobyli także brąz  mężczyzn.

W piątek w programie mistrzostw eliminacje i finały na 200 m stylem dowolnym, 50 m stylem klasycznym, 100 m stylem grzbietowym, 400 m stylem zmiennym oraz sztafety 4×100 m stylem dowolnym. Zawody w Lublinie potrwają do niedzieli. Szczegółowy program, listy startowe i wyniki są dostępne TUTAJ.

Medale zawodników z klubów AZS – Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Lublin, 25.04.2024

Złote medale
Wiktoria Piotrowska (AZS AWF Warszawa) – 100 m stylem motylkowym
Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin) – 200 m stylem grzbietowym
Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem motylkowym
AZS UMCS Lublin – sztafeta 4×200 m stylem dowolnym kobiet
AZS AWF Katowice – sztafeta 4×200 m stylem dowolnym mężczyzn

Srebrne medale
Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) – 200 m stylem grzbietowym

Brązowe medale
Klara Kowalska (AZS UMCS Lublin) – 800 m stylem dowolnym
Mateusz Chowaniec (AZS AWF Katowice) – 50 m stylem dowolnym
Filip Kosiński (AZS AWF Warszawa) – 200 m stylem grzbietowym
AZS UMCS Lublin – sztafeta 4×200 m stylem dowolnym mężczyzn

Fot. Bartek Syta/PZP