To był strzał w dziesiątkę! Udany powrót AMP w strzelectwie sportowym! [FOTO, WIDEO]

0
476

Akademickie Mistrzostwa Polski w strzelectwie sportowym wróciły po roku przerwy i, jak widać, był to strzał w dziesiątkę! Na obiektach strzelnicy garnizonowej Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce wyłoniono kolejnych mistrzów, a wszyscy zgodnie chwalą organizację imprezy i nie mogą się doczekać kolejnej edycji. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Uniwersytet Zielonogórski.

Akademickie Mistrzostwa Polski to specyficzna impreza, bo mogą w niej wystąpić jedynie zawodnicy, którzy posiadają aktualne badania lekarskie i licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. To jednak zrozumiałe, bo z bronią nie ma żartów i uczestnicy muszą być przeszkoleni, by wiedzieć, jak odpowiednio jej używać.

W środę w Ustce poznaliśmy pierwszych mistrzów Polski, a w czwartek wyłoniono najlepszych strzelców-studentów w kolejnych dwóch kategoriach. Tym samym złote medale odebrali Filip Wagner (10 m pistolet pneumatyczny mężczyzn, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) oraz Dominika Skarupska (10 m karabin pneumatyczny kobiet, Uniwersytet Zielonogórski).

– Jestem bardzo zadowolona ze swojego wyniku. Wynik, który wypracowałam, wysoko byłby nawet na właściwych mistrzostwach Europy. Jest to poziom, który odpowiada seniorom, a ja wciąż jestem juniorką – opowiada Skarupska.

Warto wspomnieć, że AMP w strzelectwie sportowym wróciły po roku przerwy. Jak podkreślają uczestnicy zawodów w Ustce, warto było czekać i teraz nie wyobrażają sobie, że kolejna edycja się nie odbędzie. – To moje pierwsze AMP-y, ale bardzo polubiłam atmosferę, jaka tutaj panuje. Nie brakuje zarówno młodych, ale też bardziej doświadczonych zawodników. Co prawda, na co dzień widzimy się na zawodach czy zgrupowaniach, ale startujemy w różnych kategoriach wiekowych. Tutaj możemy się porównać i jest naprawdę fajnie – dodaje Skarupska.

Również Michał Chojnowski, indywidualny srebrny medalista mistrzostw świata i mistrzostw Europy, a także zespołowy mistrz i wicemistrz Starego Kontynentu podkreśla, że AMP-y są bardzo ważną imprezą w jego kalendarzu.

– Jeżdżę dużo po świecie, właśnie wróciłem z Pucharu Świata w Rio de Janeiro, ale to tutaj spotykam starych znajomych, z którymi wcześniej trenowałem, czy rywalizowałem. Zbieramy się w jednym miejscu i doskonale się bawimy tym startem – podkreśla zawodnik Politechniki Białostockiej. – Mimo że wyniki nie były takie, jak oczekiwałem, to cieszę się, że mogłem się sprawdzić w takich warunkach.

– Zobaczyłem, na czym dokładnie polegają te zawody i sporo się nauczyłem. Przede wszystkim zauważyłem ogromne zaangażowanie u wielu zawodników, a do tego podziwiam ich skupienie i walkę. Cieszy też spora liczba dziewcząt, bo wydaje się, że strzelectwem bardziej zainteresowani byliby panowie – podsumowuje Krzysztof Kaszuba, dyrektor Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej.

W klasyfikacji drużynowej AMP 2024 w strzelectwie sportowym w Ustce najlepszy okazał się Uniwersytet Zielonogórski, druga była Politechnika Gdańska, a na najniższym stopniu podium uplasowała się ekipa Politechniki Poznańskiej.

Organizatorem wydarzenia był AZS Politechnika Gdańska, a partnerem była Politechnika Gdańska.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Klasyfikacja drużynowa AMP 2024 w strzelectwie sportowym w Ustce

  1. Uniwersytet Zielonogórski
  2. Politechnika Gdańska
  3. Politechnika Poznańska

Wyniki konkurencji – 2. dzień

10 m pistolet pneumatyczny mężczyzn:

  1. Filip Wagner (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)
  2. Tomasz Królik (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)
  3. Jakub Czekaj (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie)

10 m karabin pneumatyczny kobiet:

  1. Dominika Skarupska (Uniwersytet Zielonogórski)
  2. Julia Mikołowska (Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy)
  3. Karolina Gogol (Politechnika Białostocka)

Maciej Nowocień, Biuro Prasowe AZS
foto i wideo Rafał Oleksiewicz, Biuro Prasowe AZS