Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad swoją ekspresją, sposobem gestykulacji, poruszania się i wykonywania codziennych czynności?

NEAT – Non-exercise activity thermogenesis jest to spontaniczna aktywność fizyczna niezwiązana z treningiem, czyli inaczej mówiąc wszystko, co zaplanowaną aktywnością ruchową nie jest. Profesor James Levine z Mayo Clinic w USA wraz z zespołem przeprowadził badanie mające na celu ustalenie, dlaczego niektórzy z nas tyją, podczas gdy inni pozostają szczupli. Po przebadaniu grupy okazało się, że to właśnie termogeneza niewynikająca z ćwiczeń treningowych odpowiadała za zwiększenie wydatków energetycznych uczestników. Wynosiła ona średnio 336 kcal, a maksymalny wynik to aż 692 kcal.

Fakt ten dowodzi, że poprzez uwolnienie swoich sił witalnych związanych z codziennym funkcjonowaniem można poprawić metabolizm. Zatem jeżeli chcemy wpłynąć na swoją kondycję oraz poprawić parametry składu ciała, warto postarać się o zwiększoną aktywność poza zaplanowanymi treningami.

Inne badania przeprowadzone w 2021 roku przez dr Pedro Júdice oraz współpracowników pokazały, że sportowcy, który trenują oraz ograniczają siedzący styl życia mają lepsze wyniki składu ciała aniżeli Ci, którzy trenują i prowadzą sedenteryjny tryb życia. Oczywiście prawidłowo dobrana dieta i regularnie uprawiana aktywność ma znaczenie w kontekście utrzymania kondycji, zgrabnej sylwetki oraz zdrowia, jednak godzina treningu to zaledwie 4% naszego dnia, natomiast NEAT może stanowić nawet 63% (jeśli spisz 8 godzin).

Zyskując tą świadomość, warto ten czas wykorzystać, wesprzeć działania dotyczące aktywności fizycznej i zwiększyć swój NEAT.

O tym, jak wpłynąć na termogenezę NEAT i co zrobić, aby ją zwiększyć, dowiecie się w kolejnym artykule, który już niebawem pojawi się na naszym portalu. Więcej na temat holistycznego podejścia do zdrowia i stylu życia na facebooku i instagramie.

Tekst: Marta Gębala
Ilustracja: Angelina Jusiak
Fotografia: Monika Witkowska


O autorce:

Marta Gębala – z wykształcenia fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz nauczycielka wychowania fizycznego, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Kwalifikacje trenerskie i instruktorskie w zakresie form tanecznych oraz form prozdrowotnych takich jak pilates czy joga. Członek Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz członek Rady Zarządu Głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami. Nauczyciel akademicki w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadząca szkolenia, warsztaty, organizator eventów sportowo-rekreacyjnych. Jej pasją jest holistyczne spojrzenie na różne aspekty naszego zdrowia, a misją propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zastosowanie różnych form relaksacji oraz regeneracji organizmu.