Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wygrał klasyfikację generalną Lubelskiej Uniwersjady. 

Musiało upłynąć osiem lat, aby na eliminacjach do Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku w Lublinie stanęli reprezentanci dziesięciu uczelni. Lubelska Uniwersjada odbyła się w dniach 17-19 listopada 2023 roku i zgromadziła prawie 250 uczestników. Dzięki mistrzostwom studenci mieli okazję zintegrować się oraz zapoznać z obiektami sportowymi lubelskich uczelni. Najlepsi wrócą do nich w dniach 1-3 grudnia i powalczą o medale podczas XIV Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku – Lublin 2023.

– Za nami piętnasta edycja Lubelskiej Uniwersjady. Rozdaliśmy medale w siedmiu dyscyplinach, tj. futsalu, biegach przełajowych, tenisie stołowym, koszykówce, siatkówce, ergometrze wioślarskim i pływaniu. W organizację zaangażowanych było sześć lubelskich klubów AZS. Rywalizowaliśmy w halach sportowych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Politechniki Lubelskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Myślę, że studenci pierwszego roku najbardziej zapamiętają biegi przełajowe, które zorganizowaliśmy na terenach Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Zemborzyce. W momencie startu biegu zaczął padać deszcz ze śniegiem. Iście zimowa aura nikogo nie zniechęciła, a same zawody zostały okrzyknięte przez uczestników najlepszymi biegi przełajowymi w ostatnich latach – opowiadała Oliwia Nowosad, koordynatorka Lubelskiej Uniwersjady 2023.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wygrał klasyfikację generalną uczelni Lubelskiej Uniwersjady 2023. UMCS Lublin zdobył 117,5 punktu w 13 rozegranych konkurencjach, wyprzedając drugą Politechnikę Lubelską o 32 punkty i trzeci Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II o 62,5 punktu.

Lubelska Uniwersjada 2023 – klasyfikacja końcowa:
1. UMCS Lublin
2. PL Lublin
3. KUL Lublin
4. LAW Dęblin
5. UP Lublin
6. UM Lublin
7. AWF Biała Podlaska
8. Lubelska Akademia WSEI
9. AZ Zamość
10. AWP Lublin

Szczegółowe wyniki znajdują się w komunikacie końcowym. Stronę dedykowaną mistrzostwom znajdziecie na azs.lublin.pl

Zdjęcia: Jakub Powałka, Alicja Widz, Kazimierz Kożuch i Bartłomiej Wójtowicz.