Organizacja Środowiskowa AZS Poznań przeprowadziła Mistrzostwa Studentów I Roku aż w 14 konkurencjach. Wzięło w nich udział blisko 1000 studentek i studentów, którzy wystąpili w barwach 12 uczelni wyższych z całego województwa. Zmagania trwały ponad tydzień.

Turnieje w grach zespołowych odbyły się w hali sportowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM). W inaugurujących rozgrywki, najliczniej obsadzonych mistrzostwach w futsalu mężczyzn zwyciężyła reprezentacja Uniwersytetu Ekonomicznego (UEP) przed Politechniką Poznańską (PP) i Uniwersytetem Medycznym (UMP). Najlepszymi koszykarzami okazali się z kolei młodzi studenci Politechniki przed reprezentantami UEP i Akademii Wychowania Fizycznego (AWF). Zacięta rywalizacja toczyła się w rozgrywkach siatkarek i siatkarzy. Wśród pań zwyciężyła ekipa z Uniwersytetu Medycznego (przed PP i UEP), a wśród panów najlepszą okazała się drużyna Politechniki (przed UEP i UAM).

Stadion Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji na Golęcinie (niedawna arena  lekkoatletycznych Akademickich Mistrzostw Polski) tym razem gościł najmłodszych studentów-lekkoatletów i były to w Poznaniu ostatnie zawody sezonu 2023 w tej dyscyplinie sportu. Oto zwycięzcy poszczególnych konkurencji:

KOBIETY
100 metrów – Julia Wysocka (PP)
400 metrów – Wiktoria Judasz (PP)
1000 metrów – Inga Grabska (PP)
skok w dal – Wiktoria Nowak (UAM)
rzut oszczepem – Paulina Dominiak (PP)

MĘŻCZYŹNI
100 metrów – Jakub Błaszczyk (PP)
400 metrów – Karol Fryska (Uniwersytet Przyrodniczy – UPP)
1000 metrów – Szymon Twardoń (UMP)
2000 metrów – Wojciech Adamczyk (UPP)
skok w dal – Marcin Kaczor (PP)
pchnięcia kulą – Wiktor Napierała (PP).

Mistrzostwa w pływaniu rozegrano z kolei na basenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W poszczególnych konkurencjach (kobiet i mężczyzn) zwyciężali:
50 metrów st. dowolnym – Oliwia Smektała (UMP) i Michele Vignola (UMP)
50 metrów st. grzbietowym – Zofia Wachowiak (UMP) – Krzysztof Jędrych (UEP)
50 metrów st. klasycznym – Zuzanna Adamczewska (UAM) i Szymon Fałek (AWF)
50 metrów st. motylkowym – Zuzanna Adamczewska (UAM i Kacper Bidowaniec (Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii)
4 x 50 metrów st. dowolnym – Uniwersytet Medyczny i Politechnika Poznańska.

Także na obiektach UAM rywalizowali tenisiści stołowi. Wśród pań najlepszą okazała się Klaudia Kostyk (UAM), a wśród panów Jakub Sawicki (PP).

Ostatnim akcentem rywalizacji pierwszoroczniaków były mistrzostwa w ergometrze wioślarskim i w biegach przełajowych, które przeprowadzono w Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej oraz na przylegających do Centrum terenach rekreacyjnych nad rzeką Wartą i Cybiną. Najlepiej wiosłowali: Aleksandra Bogacz z UPP (w wadze lekkiej) i Maja Pacanowska, również z UPP (w wadze open) oraz Radosław Kmiecik z PP (waga lekka) i Wiktor Napierała, także z PP (waga open). Z kolei najlepszymi biegaczami – rywalizacja odbywała się w bardzo trudnych warunkach, przy padającym śniegu – okazali się: Jagoda Musielak z UMP oraz Mikołaj Czechowicz z Akademii Nauk Stosowanych w Pile.

Najlepsze zespoły, a w konkurencjach indywidualnych (z wyjątkiem lekkiej atletyki i ergometru) najlepsi zawodniczki i zawodnicy z eliminacji wielkopolskich wezmą w dniach 1-3 grudnia udział w Ogólnopolskim Finale Mistrzostw Studentów I Roku, który zostanie przeprowadzony w Lublinie.

Rywalizację sportową wielkopolskich studentów koordynuje Organizacja Środowiskowa AZS Poznań, a organizatorami zawodów są poszczególne kluby uczelniane AZS. Mistrzostwa Studentów I Roku odbyły się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Rady Miasta Poznania oraz Domu Wydawniczego REBIS – niezawodnego sponsora sportu akademickiego.

Piotr Kuś