Katarzyna Wasick zachwyciła bardzo dobrą formą już podczas pierwszej sesji eliminacyjnej Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu, które dziś rozpoczęły się na Termach Maltańskich w Poznaniu. Zawodniczka AZS AWF Katowice wypełniła rano minimum olimpijskie na 50 m stylem dowolnym, a w popołudniowym finale jeszcze poprawiła swój rezultat.

Tegoroczny sezon zimowy jest szczególny – zawodnicy rywalizują na pływalni 50-metrowej, a nie jak dotychczas na 25-metrowej,  dzięki czemu mogą uzyskiwać minima na mistrzostwa świata w Katarze, które zaplanowano na luty 2024 roku oraz przyszłoroczne igrzyska olimpijskie. Mistrzostwa w Poznaniu ledwie zdążyły się rozpocząć, a już pierwsza konkurencja przyniosła wynik lepszy od wskaźnika na obie imprezy. Wasick uzyskała rezultat 24,40 s i mogła cieszyć się z uzyskania kwalifikacji na swoje piąte igrzyska olimpijskie! W popołudniowym finale pewnie zdobyła złoty medal, poprawiając jeszcze wynik z porannych eliminacji – 24,21 s.

– Jestem szczęśliwa, dumna z tej pracy, którą wykonałam po kontuzji, żeby wrócić do formy i wywalczyć kwalifikację – cieszy się Katarzyna Wasick. – Przyjechałam do Poznania po minima i jestem zadowolona, że udało mi się je zdobyć już w pierwszym starcie. Mam w tej chwili pewny wyjazd na piąte w życiu igrzyska olimpijskie, aż dech zapiera ze wzruszenia. Piąte igrzyska to coś wspaniałego, marzenie, duma. Teraz mogę już ze spokojem popracować, by być dobrze przygotowana na Paryż – dodaje.

W rywalizacji mężczyzn na 50 m stylem dowolnym swoją hegemonię w tej konkurencji potwierdził Paweł Juraszek. Debiutujący w barwach nowego klubu – KU AZS Politechniki Opolskiej został mistrzem Polski na tym dystansie, wliczając główne i zimowe mistrzostwa, po raz trzynasty! Juraszek okrasił złoty medal wypełnieniem minimum na światowy czempionat – 22,09 s.

– Najważniejsze są oczywiście igrzyska, ale awans na mistrzostwa też cieszy, tym bardziej jeśli dopiero wracam do formy i w tej chwili mogłem pływać na mniej więcej pięćdziesiąt procent możliwości – podsumował Paweł Juraszek.

Emocjonująco zapowiadały się wyścigi na 100 m stylem motylkowym i obserwujący zmagania w Termach Maltańskich na pewno się nie zawiedli. Wśród kobiet triumfowała dobrze w tym sezonie dysponowana Wiktoria Piotrowska (AZS AWF Warszawa) przed Pauliną Pedą (AZS AWF Katowice). W finale mężczyzn należało się spodziewać zaciętej walki o zwycięstwo pomiędzy dwoma medalistami Uniwersajdy w Chengdu – mistrzem Jakubem Majerskim (AZS AWF Katowice) i wicemistrzem Adrianem Jaśkiewiczem (G-8 Bielany Warszawa). Złoty medal zdobył Jaśkiewicz, a do walki o drugie miejsce dość niespodziewanie włączył się Marcel Wągrowski (AZS Łódź) i ostatecznie okazał się lepszy od Majerskiego, który finiszował trzeci.

W finale 200 m stylem grzbietowym kobiet równych sobie nie miała zdecydowana faworytka Laura Bernat (AZS UMCS Lublin). W rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji brązowy medal wywalczył Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa). Azetesiacy sięgali po medale także na najdłuższych dystansach rozegranych w czwartkowe popołudnie. Brąz na 800 m stylem dowolnym zdobyła Klara Kowalska (AZS UMCS Lublin)  Wicemistrzem Polski na 1500 m stylem dowolnym został jej klubowy kolega Adam Mróz, a trzeci był Wiktor Grzegorczyk (AZS AWF Warszawa).

Kluby AZS tradycyjnie zwiększyły swój dorobek medalowy w wyścigach sztafetowych 4×200 m stylem dowolnym. Wśród kobiet złoto dla KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego i brąz dla AZS UMCS Lublin, zaś wśród mężczyzn całe podium dla azetesiaków – wygrał AZS AWF Katowice przed AZS AWF Warszawa i drugim zespołem AZS AWF Katowice.

W piątek drugi dzień zmagań o medale mistrzostw Polski i minima na międzynarodowe imprezy. Transmisję z finałowej sesji, która rozpocznie się o godzinie 17 przeprowadzi TVP Sport. Komplet wyników i najważniejsze informacje o zawodach znajdziecie TUTAJ.

Medale zawodników z klubów AZS – Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Poznań, 23.11.2023