Od 14 do 16 stycznia w Poznaniu zawodach Pucharu Świata we florecie kobiet rywalizować będzie około 200 zawodniczek z 40 krajów. Te prestiżowe zmagania zostaną przeprowadzone w hali sportowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Morasku, a ich organizatorem jest KU AZS UAM.
Tej rangi wydarzenie szermiercze odbędzie się w Poznaniu po raz pierwszy w historii. Stolica Wielkopolski będzie w 2022 roku gospodarzem zawodów o Puchar Świata obok Saint-Maur, Acapulco, Belgradu i Tauberbischofsheim. Zawody, których dyrektorem będzie wiceprezes AZS UAM Andrzej Witkowski, potrwają trzy dni. W piątek, 14 stycznia, przeprowadzone zostaną kwalifikacje do turnieju głównego, do którego awansuje 48 florecistek. To one, a ponadto 16 zawodniczek rozstawionych według rankingu FEI (Światowej Federacji Szermierczej), walczyć będzie o medale w turnieju indywidualnym w sobotę, 15 stycznia. Natomiast w niedzielę rozegrany zostanie turniej drużynowy.
Florecistki będą walczyć na 13 planszach szermierczych. Z powodu ograniczeń sanitarnych w hali przewidziano tylko 1000 miejsc dla publiczności, jednak sobotnio-niedzielne walki finałowe transmitowane będą na żywo przez poznański oddział Telewizji Polskiej.
Tak jak w pozostałych turniejach w ramach Pucharu Świata, również w Poznaniu zawodniczki będą rywalizowały o punkty do rankingu światowego, co ma ogromne znaczenie w kontekście walki o kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Na planszach szermierczych w stolicy Wielkopolski możemy się więc spodziewać największych gwiazd żeńskiego floretu, w tym medalistek IO w Tokio: Lee Kiefer z USA czy Pauline Ranvier z Francji. Do Poznania przyjadą reprezentacje Brazylii, Chin, Japonii, Kanady, Niemiec, USA, Włoch, a właśnie zawodniczki z tych krajów aktualnie zajmują czołowe miejsca w światowym rankingu FEI.
Reprezentacja Polski zgłosiła do zawodów 20 zawodniczek, w tym pięć poznanianek: Marikę oraz Julię Chrzanowską, Martynę Długosz i Hannę Łyczbińską z AZS UAM, a także Martynę Jelińską z AZS AWF Poznań.
Przygotowując zawody o Puchar Świata, Klub Uczelniany AZS UAM ściśle współpracuje z władzami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, miastem Poznań, Samorządem Województwa Wielkopolskiego, Polskim Związkiem Szermierczym oraz Światową Federacją Szermierczą. Organizatorzy zamierzają oddać hołd tragicznie zmarłemu w ubiegłym roku Mateuszowi Witkowskiemu, dyrektorowi Studium WF i Sportu UAM i trenerowi sekcji szermierczej AZS UAM, który zdążył poznać decyzję Światowej Federacji Szermierczej o przeprowadzeniu zawodów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, jednak nie doczekał chwili realizacji swojego wielkiego marzenia.
Piotr Kuś