Reprezentacja Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu okazała się najlepsza w pierwszych w historii Akademickich Mistrzostwach Polski w piłce nożnej kobiet, które w środę zakończyły się w Szczecinie. W finale poznanianki pokonały drużynę Uniwersytetu Gdańskiego 1:0.

To było prawdziwe święto piłki nożnej w Szczecinie. Do rywalizacji stanęło 10 zespołów, które drogą losowania znalazły się w dwóch grupach. Los złączył wspólnie w tej fazie późniejszych finalistów, czyli UAM Poznań oraz Uniwersytet Gdański. Jednak te ostatnie wcale nie były pewne awansu do półfinałów do ostatnich sekund… ostatniego spotkania w grupie. O miejsce premiowane awansem do półfinałów podopieczne trenera Tomasza Aftańskiego rywalizowały w korespondencyjnym pojedynku z UMCS Lublin. W meczu między tymi zespołami padł bowiem wynik 0:0. W ostatnim spotkaniu drugiego dnia turnieju lubliniankom wystarczał remis z UAM Poznań. Do przerwy prowadziły poznanianki 1:0, a w drugiej połowie studentki UMCS miały wszystko w swoich rękach. Nie wykorzystały jednak rzutu karnego (świetna interwencja najlepszej bramkarki mistrzostw Dominiki Dewickiej), nadziały się na skuteczny kontratak i musiały obejść się smakiem.

– Nasza gra w tym turnieju to prawdziwy rollercoaster emocji. Po pierwszym dniu mieliśmy zero strzelonych bramek, jednak dziewczyny nawet na moment się nie poddały. Kapitalne trzy następne spotkania doprowadziło nas do historycznego finału. W nim uznajemy wyższość zespołu z Poznania, jednak wynik ujmy nam nie przynosi – relacjonuje trener UG Tomasz Aftański. Rzeczywiście jego podopieczne rozkręcały się z meczu na mecz, w bardzo w tym pomogła Lidia Sowińska – zdobywczyni tytułu najlepszej zawodniczki turnieju.

foto: fb AMP w piłce nożnej kobiet

Finał rozegrany w strugach deszczu odbywał się pod dyktando doświadczonych poznanianek i po bramce Sandry Lichtenstein mogły one cieszyć się ze zdobycia historycznego tytułu. – Jestem bardzo zadowolony z postawy mojego zespołu. Graliśmy bardzo dobrze pomimo faktu, że do ostatniego dnia nie wiedziałem czy uda się nam zebrać pełen skład. Dziewczyny wygrały wszystkie spotkania w turnieju czym udowodniliśmy, że zasługujemy na ten tytuł. Jestem z nich dumny – powiedział trener zwyciężczyń Wojciech Weiss.

Na najniższym stopniu podium stanęły reprezentantki Uniwersytetu Szczecińskiego, które w meczu o trzecie miejsce pokonały Politechnikę Opolską 3:1. Tym samym panie z tej uczelni nie powtórzyły sukcesu panów, którzy w finale męskich AMP w piłce nożnej w Opolu zdobyli złote medale. – Układ czołowej trójki mógł być inny, ale trzeba przyznać, że były to najlepsze drużyny w tym turnieju – zauważył trener US Piotr Sochański. – Dla mnie to piękna puenta przygody na tym stanowisku. Nie zostawiam jednak spalonej ziemi, a dziewczyny na pewno trafią w dobre ręce – dodał. Gospodynie zaprezentowały się naprawdę solidnie, a w ich szeregach prym wiodła Anita Piekarek, najskuteczniejsza zawodniczka turnieju, która strzeliła dziewięć bramek.

– Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że historyczne, bo pierwsze AMPy w piłce nożnej kobiet zostały powierzone AZS Organizacji Środowiskowej w Szczecinie. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby w tych cięższych czasach zawodniczki czuły komfort i swobodę rozgrywania turnieju – podsumował Rafał Polak. – Liczymy na zaufanie przy kolejnych edycjach, jeszcze większą frekwencję, bo jak zawsze powtarzam – w kobiecym futbolu jest duży potencjał, z roku na rok poziom idzie w górę. I cytując klasyka, my tutaj w Szczecinie, wyznajemy zasadę, że „AMPy to święto” – spuentował współorganizator turnieju z AZS OŚ w Szczecinie. Opolankom na pocieszenie pozostał zaś tytuł najbardziej sympatycznej zawodniczki zawodów, który trafił do rąk Joanny Muraszko.

Akademickie piłkarki rywalizowały na boiskach o wymiarach 60 metrów x 40 metrów, a czas gry wynosił 2×20 minut. Zespoły występowały w siedmioosobowych składach, nie było przepisu o spalonym, a liczba zmian w trakcie gry była nieograniczona. Organizatorem mistrzostw był AZS Organizacja Środowiskowa w Szczecinie. Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest Grupa LOTOS. Impreza dofinansowana była ze środków Ministerstwa Sportu.

Wyniki meczów finałowych Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej kobiet
O 1. miejsce: UAM Poznań – UG Gdańsk 1:0
O 3. miejsce: Usz Szczecin – PO Opole 3:1
O 5. miejsce: UMCS Lublin – UŚ Katowice 1:1 k. 2:0
O 7. miejsce: UMe Lublin – PŚ Gliwice 1:0
O 9. miejsce: ZUT Szczecin – PG Gdańsk 1:1 k. 3:1

Klasyfikacja generalna
1. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
2. Uniwersytet Gdański
3. Uniwersytet Szczeciński
4. Politechnika Opolska
5. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
6. Uniwersytet Śląski w Katowicach
7. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
8. Politechnika Śląska w Gliwicach
9. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
10. Politechnika Gdańska

Współpraca: Tomasz Aftański

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj