Na matach Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile rozpoczęły się w środę Akademickie Mistrzostwa Polski w judo. Mimo, iż zgłoszonych zawodników jest nieco mniej niż przed rokiem, to walka jest równie emocjonująca. 

Pierwszy dzień tradycyjnie należał do mężczyzn. Na matach pojawili się nie tylko medaliści broniący tytułu, ale także nowe nazwiska, zaczynające przygodę z tą dyscypliną. Mogliśmy więc obserwować zmagania m.in. Ksawerego Morki, studenta AWF w Warszawie, aktualnego srebrnego medalisty mistrzostw Polski seniorów, Kyrylo Wesolovskyiego, również z AWF, który jest także aktualnym srebrnym medalistą tej imprezy, Tomasza Drzewieckiego, studenta PUSS w Pile, broniącego tytułu mistrzowskiego sprzed roku, czy Adama Stodolskiego, także z pilskiej uczelni, aktualnego mistrza Polski seniorów.

Walki eliminacyjne wyłoniły mocniejszych zawodników, którzy spotkali się na matach w pojedynkach finałowych. W kategorii do 60 kg zwycięstwo zapewnił sobie Paweł Tylek (PO Opole). Kategoria do 66 kg należała do Sławomira Skocza (AWF Kraków)

– Największym problemem było dla mnie zrobienie wagi. Każdy etap dojścia do dzisiejszego medalu był wymagający. Za dziesięć dni czekają na mnie młodzieżowe mistrzostwa Polski, gdzie również zamierzam powalczyć o złoto – mówił Skocz.

W kategorii do 73 kg złoto wywalczył Ksawery Morka (AWF Warszawa), powtarzając tym samym ubiegłoroczny sukces. W wadze do 81 kg najlepszy okazał się Jakub Pankowski (PO Opole). Ubiegłoroczny mistrz w tej kategorii, Kyrylo Vaselovskyi (AWF Warszawa), również stanął na podium, ale tym razem z medalem brązowym.

Wiele emocji zapewniła ostatnia kategoria wagowa tego dnia – do 90 kg – w której rywalizowało jedenastu zawodników, w tym ubiegłoroczny mistrz. Reprezentujący gospodarzy Tomasz Drzewiecki (PUSS w Pile) potwierdził swoją dominację, wygrywając w finale z Erykiem Ryciakiem (UW Warszawa).

– Bardzo lubię walczyć w Pile, gdzie czuję ogromne wsparcie. Walki eliminacyjne obarczone były wielkim stresem, a finałowa była szczególnie ciężka. Znamy się z Erykiem, bo trenowaliśmy razem na obozach kadry narodowej i walczyliśmy ze sobą w ostatnią sobotę podczas mistrzostw Polski seniorów. Taktyka, którą obraliśmy z trenerem przyniosła doskonały efekt. Jestem bardzo zadowolony ze złotego medalu i mam nadzieje, że uda mi się powtórzyć ten sukces za rok – podsumował Drzewiecki.

Czwartek będzie ostatnim dniem zmagań. Na matach pojawią się zawodnicy z ostatnich  kategorii mężczyzn, a także walczące o medale AMP panie.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w judo jest AZS Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile. Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest Grupa LOTOS. Impreza dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu.

Wyniki 1. dnia Akademickich Mistrzostw Polski w judo

kat. do 60 kg
1. Paweł Tylek (PO Opole)
2. Wiktor Barczyk (PŚ Gliwice)

kat. do 66 kg
1. Sławomir Skocz (AWF Kraków)
2. Jan Jesionek (PO Opole)
3. Vladislav Bashchuk (WSB Poznań)
3. Michał Lehwark (PW Warszawa)

kat. do 73 kg
1. Ksawery Morka (AWF Warszawa)
2. Adam Stodolski (PUSS w Pile)
3. Michał Kotlewski (PW Warszawa)
3. Igor Matusiak (AWF Warszawa)

kat. do 81 kg
1. Jakub Pankowski (PO Opole)
2. Bartosz Ponichtera (UŁ Łódź)
3. Kyrylo Veselovskyi (AWF Warszawa)
3. Kacper Widuch (PŚ Gliwice)

kat. do 90 kg
1. Tomasz Drzewiecki (PUSS w Pile)
2. Eryk Ryciak (UW Warszawa)
3. Michał Karkotka (PW Warszawa)
3.  Łukasz Zajączkowski (AWF Warszawa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here