Ponad 50 medali lekkoatletów na Mistrzostwach Polski do lat 23

0
1646

Aż 51 medali zdobyli lekkoatleci reprezentujący kluby AZS na Mistrzostwach Polski do lat 23, które odbyły się w dniach 4-5 września w Białej Podlaskiej. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajął AZS UMCS Lublin. Klasyfikację punktową wygrał AZS-AWF Katowice.

Po udanych dla azetesiaków Mistrzostwach Polski we Włocławku można było się spodziewać równie dobrych występów młodzieżowców. W Białej Podlaskiej nie zawiedli faworyci, sięgający już po medale wśród seniorów lub plasujący się w czołówce krajowych tabel. W biegu na 400 m kobiet najlepsza okazała się młodzieżowa mistrzyni Europy Natalia Kaczmarek z KS AZS AWF Wrocław. Na 100 m przez płotki triumfowała świeżo upieczona wicemistrzyni Polski seniorów Klaudia Wojtunik z AZS Łódź, która ustanowiła wartościowy rekord życiowy – 13,15 s. Wśród mężczyzn na 110 m przez płotki wygrał brązowy medalista z Włocławka Krzysztof Kiljan z AZS-AWF Warszawa, także z nową życiówką – 13,88 s. W rzucie oszczepem złoty medal zdobył Cyprian Mrzygłód z AZS-AWFiS Gdańsk. W pchnięciu kulą bezkonkurencyjny był Szymon Mazur z AZS UMCS Lublin, a w rzucie dyskiem mistrzem Polski został jego klubowy kolega Oskar Stachnik.

Na słowa uznania zasługują zdobywcy dwóch medali w konkurencjach indywidualnych. Tytuły mistrzowskie na 800 m i 1500 m wywalczył Szymon Żywko (AZS UMCS Lublin). Wśród kobiet na tych samych dystansach po dwa srebrne medale sięgnęła Milena Korbut z AZS-AWF Katowice. Złoto w pchnięciu kulą i srebro w rzucie dyskiem zdobyła Maja Ślepowrońska z AZS-AWF Warszawa. Z kolei… złoto w rzucie dyskiem i srebro w pchnięciu kulą padło łupem Karoliny Urban z AZS-AWFiS Gdańsk. Wicemistrzem Polski do lat 23 na 200 m i 400 m został Mateusz Wójcik z AZS Łódź.

Powody do radości mieli także gospodarze – organizatorzy zawodów, czyli KS AZS AWF Biała Podlaska. Ich reprezentanci zabłysnęli w skoku w dal. Wśród mężczyzn wygrał Piotr Tarkowski, a na trzecim stopniu podium stanął Damian Czarnocki. W konkursie kobiet brąz zdobyła Katarzyna Bargielska.

Klasyfikację medalową Mistrzostw wygrał RLTL ZTE Radom, który wyprzedził kluby AZS – AZS UMCS Lublin (5 złotych, 1 srebrny medal), AZS-AWF Warszawa (3 złote, 5 srebrnych i 3 brązowe), AZS Łódź (2 złote, 2 srebrne) i AZS-AWFiS Gdańsk (2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy). Najwięcej krążków spośród wszystkich klubów zdobył AZS-AWF Katowice – 13 medali, ale tylko 1 złoty (7 srebrnych i pięć brązowych), stąd ósma pozycja w tabeli medalowej. W czołowej „10” sklasyfikowano 7 klubów AZS.

W klasyfikacji punktowej triumfował AZS AWF Katowice przed AZS-AWF Warszawa. W najlepszej „10” znaleźli się także AZS UMCS Lublin (4), OŚ AZS Poznań (5), AZS-AWFiS Gdańsk (6), KS AZS AWF Wrocław (7) i KS AZS AWF Kraków (8).

W kolejny weekend w Radomiu o medale krajowego czempionatu będą rywalizować juniorzy, zaś za dwa tygodnie – juniorzy młodsi. Przed młodzieżowcami i seniorami – studentami oraz reprezentantami klubów AZS Akademickie Mistrzostwa Polski, które już w dniach 13-16 września odbędą się w Łodzi na stadionie AZS przy ul. Lumumby.

Medale zawodników z klubów AZS na Mistrzostwach Polski do lat 23:

Złote medale
Natalia Kaczmarek, KS AZS AWF Wrocław – 400 m
Marharyta Kachanava, KS AZS AWF Kraków – 800 m
Klaudia Wojtunik, AZS Łódź – 100 m przez płotki
Magdalena Brendel, Natalia Węglarz, Paulina Guzowska, Magdalena Stefanowicz, AZS-AWF Katowice – sztafeta 4×100 m