Nic nie może ich zatrzymać! Podsumowanie roku w AZS

0
705
Mimo wielu przeciwności Akademicki Związek Sportowy kończący się rok może zaliczyć do bardzo udanych.

Który to już raz środowisko związane z AZS udowodniło, że niemożliwe nie istnieje? Kiedy w marcu świat stanął na głowie, wydawało się, że organizacja wielu imprez sportowych i różnych innych inicjatyw jest po prostu nierealna. Władze poszczególnych uczelni, studenci i działacze nie siedzieli jednak bezczynnie i nie czekali na rozwój sytuacji, tylko ruszyli do działania. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania!

Siła w strukturze

Akademicy aktywnie pomagali potrzebującym, jednocześnie zachęcając ludzi do aktywności fizycznej. I to nawet we własnym domu. Takie akcje jak „AZS Balkon Run” zapoczątkowana przez KU AZS UMCS Lublin czy „BiegajMy osobno, pomagajMy razem” przygotowana przez łódzki KU AZS UMed okazały się sporym sukcesem, podobnie jak tradycyjna „Akademia Liderów”, czyli szkolenia dla nowych członków AZS, które tym razem przeprowadzono online. W końcu w sierpniu wznowiono cykl Akademickich Mistrzostw Polski, dalej rywalizowali też uczestnicy Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Odbyły się także regionalne mistrzostwa oraz Igrzyska Studentów Pierwszego Roku. Jakby tego było mało, to KU AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zdołał jesienią zorganizować zawody z cyklu Akademickich Mistrzostw Świata. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii o medale prestiżowej imprez walczono w sportach umysłowych, czyli szachach i brydżu. Ponadto zrealizowano dziesiątki innych akcji, a jedną z najważniejszych było uruchomienie II edycji projektu Narodowa Reprezentacja Akademicka, wspierającego dwutorową karierę osób łączących profesjonalne uprawianie sportu z nauką. Podtrzymano także dobre relacje ze sponsorami i partnerami, którzy docenili odważne kroki AZS w trudnym okresie.

– Naszą siłą jest struktura. Kluby, środowiska, pracownicy ośrodków, wolontariusze, lokalni działacze – naprawdę wszyscy czują, o co chodzi w naszym stowarzyszeniu i wszyscy stanęli na wysokości zadania. W tej trudnej sytuacji, w której znalazł się cały świat, dzięki zaufaniu władz wielu uczelni, organizowaliśmy różne wydarzenia z zachowaniem wszelkich procedur, bo chcieliśmy dać studentom możliwość nawiązywania i podtrzymywania relacji międzyludzkich, a to jest przecież najważniejsze! W tym roku wyniki nie były aż tak istotne. Dziś praktycznie nie ma zajęć dydaktycznych, więc zawody sportowe to jeden z nielicznych elementów, które nadal budują tożsamość uczelni i poczucie przynależności wśród studentów – ocenia Dariusz Piekut, sekretarz generalny AZS.

Czas podsumowań

Warto też wspomnieć, że pod koniec czerwca podsumowano minioną kadencję i dokonano wyboru nowych władz stowarzyszenia na najbliższe cztery lata. Prezesem Zarządu Głównego ponownie będzie prof. Alojzy Nowak, który w tym samym miesiącu został też nowym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego.

Mimo niecodziennych okoliczności, w środowisku akademickim działo się dużo, więc jest też co podsumowywać i kogo nagradzać. Dlatego we wtorek 15 grudnia odbyła się tradycyjna Gala Sportu Akademickiego. Pierwotnie to wydarzenie miało mieć miejsce już w październiku w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. Z wiadomych względów plany musiały ulec zmianie, dlatego uroczystość przyjęła formę wirtualną. Transmisja z wydarzenia dostępna jest na stronie pasja.azs.pl oraz w kanałach społecznościowych AZS na Facebooku i YouTube.

Materiał dostępny jest również na stronie patrona medialnego – Przeglądu Sportowego.