Jedenaście medali na dobry początek

0
1001

W Olsztynie rozpoczęły się dziś Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. W pierwszej sesji finałowej reprezentanci klubów AZS zdobyli jedenaście medali wśród seniorów – jeden złoty, pięć srebrnych i pięć brązowych oraz trzynaście krążków wśród młodzieżowców – pięć złotych, pięć srebrnych i trzy brązowe.

Pływacy w Aquasferze walczą nie tylko o medale Mistrzostw Polski, ale także o minima na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy w Budapeszcie. Ponadto wyniki młodzieżowców, wyjątkowo w tym roku z zimowych, a nie głównych mistrzostw, zostaną zaliczone do klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży.

Pierwszego dnia zmagań jedyny dla AZS złoty medal w kategorii seniorów zdobył na 100 m stylem motylkowym Jakub Majerski z AZS AWF Katowice. Kandydatów do podium na tym dystansie było kilku, między innymi rekordzista Polski Marcin Cieślak z AZS UMCS Lublin, utytułowany Paweł Korzeniowski czy klubowy kolega Majerskiego Michał Poprawa. Po zaciętej walce to jednak najmłodszy z faworytów okazał się najszybszy, wyprzedzając debiutującego w barwach klubu z Lublina Cieślaka i Kacpra Majchrzaka. Wszyscy medaliści wypełnili minimum na Mistrzostwa Europy.

Dwóch zawodników z AZS zdobyło medale na 50 m stylem dowolnym mężczyzn. Na drugim miejscu uplasował się Konrad Czerniak z AZS UMCS Lublin. Brązowy medal wywalczył Jakub Kraska z AZS Łódź. Łodzianin obronił tytuł na tym dystansie w kategorii młodzieżowców. W finale triumfował po raz kolejny w karierze Paweł Juraszek.

Wicemistrzem Polski wśród seniorów i mistrzem wśród młodzieżowców na 1500 m stylem dowolnym został Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa). Na trzecim stopniu podium na 400 m stylem zmiennym stanął Sebastian Ciastoń (AZS AWF Katowice). Trzecia na 100 m stylem motylkowym była także reprezentantka klubu z Katowic, Paulina Peda.

W wyścigach sztafetowych 4×50 m stylem zmiennym zgodnie z oczekiwaniami nie zawiedli zawodnicy AZS UMCS Lublin i AZS AWF Katowice. Katowiczanki sięgnęły po srebro w rywalizacji kobiet, które okrasiły nowym rekordem Polski młodzieżowców. Męskie sztafety AZS AWF Katowice zdobyły srebrny i brązowy medal. Wśród pań na trzecim miejscu uplasowały się zawodniczki AZS UMCS Lublin.

Wydarzeniem dnia był rekord Polski Pauliny Piechoty (UKS 190 Łódź) na 800 m stylem dowolnym, poprawiony o niemal siedem sekund i dający jej prawo startu w Budapeszcie. Piechota to finalistka ubiegłorocznej Letniej Uniwersjady w Neapolu, objęta szkoleniem w ramach programu ACSS w Łodzi.

Jutro kolejny dzień zmagań w Olsztynie. W programie 200 m stylem dowolnym, 50 m stylem grzbietowym, 100 m stylem klasycznym, sztafety mieszane 4×50 m stylem zmiennym i sztafety 4×100 m stylem dowolnym. Emocje i kolejne sukcesy zawodników z AZS gwarantowane! Wyniki oraz transmisję ze wszystkich sesji zawodów możecie śledzić TUTAJ.

Medaliści pierwszego dnia Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu z klubów AZS