Kto okaże się być prawdziwą maszyną do wiosłowania? Tego dowiemy się już 7 maja podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze. Zawody odbędą się Warszawie, a weźmie w nich udział ponad 460 studentów i studentek z 50 uczelni.
Po raz drugi z rzędu uczestnicy AMP w ergometrze spotkają się w Centrum Sportu i Rekreacji UW. To też drugi rok, gdy zawody w wiosłowaniu bez wody odbywać będą się w formule dostosowanej do aktualnych obostrzeń.
Uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim ścigać się będą na dwudziestu urządzeniach, a drugie tyle służyć będzie do rozgrzewki. Dla większego bezpieczeństwa w momencie rozgrywania zawodów studenci zostaną podzieleni na cztery grupy. W hali będą mogły przebywać tylko osoby startujące w danej kategorii wagowej. Ceremonia dekoracji przeprowadzona będzie na zewnątrz budynku.
– W porównaniu do ubiegłych lat widać pewien spadek w liczbie uczestników, ale pamiętajmy, że w tej chwili to nie liczby są najważniejsze. Naszym zadaniem jest umożliwienie bezpiecznej rywalizacji wszystkim uczestnikom, bo ich zdrowie, podobnie jak zdrowie wszystkich organizatorów, jest najważniejsze. Mamy nadzieję, że studenci będą bili swoje rekordy, choć czasy do trenowania są niewdzięczne – opowiada Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa.
Wśród mężczyzn w wadze lekkiej do 75 kg nie zobaczymy Pawła Widawskiego, reprezentanta Akademii WSB, który w listopadzie ubiegłego roku zdobył złoto z fenomenalnym czasem 2:54,3. Zaledwie sekundy zabrakło mu wtedy do rekordu świata. Obrońca tytułu odzyskuje siły po zarażeniu koronawirusem i zapaleniu zatok.
– Ergometrowi nie mam zamiaru odpuszczać, a rekord nie ucieknie. Ograniczenia związane z lockdownem nie ułatwiały regularnych treningów. Tym towarzyszą nieodłącznie związane z ergometrem stany, jakimi są nuda i ból. Osiąganie wyników w tej dyscyplinie wymaga pewnego skrzywienia, elastyczności i nastawienia, które razem występują dość rzadko – mówi Paweł Widawski.
Tradycyjnie uczestnicy będą podzieleni na dwie kategorie wagowe: lekką i otwartą wśród kobiet i mężczyzn, a pojedynki toczone będą na dystansie 1000 metrów. Dla zwycięzców nagrody ufundowała firma Polar. Ponieważ na trybunach nie będą mogli zasiąść kibice, organizatorzy przewidują transmisję.
Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim odbędą się 7 maja. Początek rywalizacji o godzinie 10. Ważenie odbędzie się bezpośrednio przed zawodami. Dzień wcześniej planowane jest otwarcie biura zawodów. Pierwotnie impreza miała odbyć w połowie kwietnia, ale została przełożona w wyniku panujących wtedy obostrzeń.
Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A.
Lista zgłoszonych uczelni:
Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie
Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego
Akademia Morska w Szczecinie
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Gdański Uniwersytet Medyczny Katolicki
Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Łódzka
Politechnika Opolska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum Kraków
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie