Koszykarze z Opola wygrywają półfinał AMP

0
1440

Pierwszy półfinał AMP koszykówki mężczyzn zakończył się zwycięstwem Politechniki Opolskiej. Organizatorem turnieju był AZS AGH Kraków.

Do turnieju zaklasyfikowało się 13 drużyn, które zostały podzielone na cztery grupy eliminacyjne:

• grupa A: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • grupa B: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechnika Rzeszowska
  • grupa C: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • grupa D: Politechnika Śląska w Gliwicach, Politechnika Opolska, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Rzeszowski

W meczach grupowych mogliśmy oglądać ogromne zaangażowanie zawodników. Pojawiały się również koszykarskie sztuczki na miarę najlepszych. Emocji z meczu na mecz nie brakowało. Koszykarze reprezentowali fantastyczny poziom w myśl zasady fair-play.

Piąte miejsce, czyli ostatnie zapewniające awans do ścisłego finału AMP w Łodzi, wywalczył AWF Katowice. Pokonał on Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zaledwie jednym punktem 78:77, choć pierwszą połowę 39:31 wygrali kielczanie. Dodajmy, że wcześniej ekipa z Katowice pewnie pokonała UJK 70:58.

– Czuję się świetnie, bo wygraliśmy, choć było bardzo ciężko. My nie trafialiśmy – drużyna przeciwna trafiała. Było dużo zwrotów akcji. – mówi Stanisław Heliński z AWF Katowice – Po pierwszym meczu przyszliśmy trochę zbyt pewnie, lekko zlekceważyliśmy przeciwnika, ale koniec końców na szczęście wygraliśmy!

W spotkaniu o trzecie miejsce Uniwersytet Rolniczy w Krakowie wygrał z Politechniką Śląską w Gliwicach 85:46 (39:21). – Poziom zawodów był ogólnie bardzo dobry, drużyny się starały i te co awansowały, myślę, że wykonały swój plan. Przed finałem musimy tylko popracować nad kondycją i już takie tylko detale, zagrywki i tyle – podsumował Jarosław Giżyński z UR Kraków.

Finał zagrali zawodnicy z AZS AGH Kraków oraz Politechniki Opolskiej. Oczekiwaliśmy niesamowitego widowiska, ale ze względu na zbliżający się półfinał play off o awans do I ligi krakowianie zagrali niepełnym składem. W konsekwencji Politechnika Opolska z kwarty na kwartę zwiększała swoją przewagę, a mecz zakończył się wynikiem 96:58 (46:32).

Zapytaliśmy trenera Jędrzeja Sudę o wrażenia po meczu finałowym: – Jestem zadowolony, awansowaliśmy do finałów. Trochę samo rozstawienie koszyków w finale sprawiło to, że w tej czwórce już te mecze tak naprawdę były o nic. Wiadomo było, że drużyna z Krakowa ma teraz cel, żeby awansować do I ligi, więc do finałowego meczu nie przystąpiła w pełnym składzie. Wygraliśmy cały turniej, nikt nie ma kontuzji, więc jesteśmy zadowoleni – powiedział.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Głównym sponsorem AMP jest Grupa LOTOS S.A.