Sezon 2020/2021 przyniósł sporo niepewności, trudności oraz przerw w rozgrywkach, co nie przeszkadzało studentom z małopolskich uczelni stanąć do rywalizacji i walczyć o najwyższy stopień podium. Spośród wszystkich 12 uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Małopolski to Akademia Górniczo-Hutnicza nie miała sobie równych.
Rozgrywki AMM rozpoczęły się w listopadzie, a zakończyły w czerwcu. Można by zatem stwierdzić, że trwały przez cały rok akademicki. Nic bardziej mylnego – niestety wiele przerw spowodowanych sytuacją epidemiologiczną zmusiło organizatorów do niezliczonych zmian w terminarzach. Do końca kwietnia nie było możliwości przygotowania zawodów na halach, czy na basenie, a te odbywające na zewnątrz miały ograniczoną liczbę uczestników. Dodatkowo trzeba było dopasować daty do kalendarzy ligowych i Akademickich Mistrzostw Polski (często AMM są eliminacjami regionalnymi dla AMP). W tym miejscu jednak warto zaznaczyć, że mimo licznych przesunięć i przeciwności wszyscy zawodnicy i trenerzy byli cały czas gotowi do rywalizacji sportowej.
Do klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Małopolski w sezonie 2020/2021 zaliczono 26 dyscyplin. W niektórych przypadkach AZS Kraków wypróbował nową formę rywalizacji. Na przykład w sportach drużynowych zostały zorganizowane turnieje, zamiast całorocznej ligi w systemie „każdy z każdym”. Dało to możliwość transmisji online, co zrekompensowało kibicom brak możliwości uczestniczenia w meczach na żywo. Największą frekwencją, jak co roku, poszczycić się mogły sporty drużynowe, a w szczególności futsal mężczyzn oraz siatkówka kobiet i mężczyzn.
Ostatecznie 11 zwycięstw należało do Akademii Górniczo-Hutniczej, 5 złotych medali do Akademii Wychowania Fizycznego, 4 powędrowały do Uniwersytetu Jagiellońskiego, 3 do Politechniki Krakowskiej oraz po 1 do Uniwersytetu Ekonomicznego, PWSZ Tarnów oraz PPUZ Nowy Targ. Po wynikach nie da się ukryć, że drużyny ligowe zwyciężają ze swoimi przeciwnikami. AGH mając koszykarzy, szczypiornistów, siatkarzy, badmintonistów i pływaków w profesjonalnych ligach nie dała za wygraną w żadnej z tych dyscyplin.
Klasyfikacja generalna Akademickich Mistrzostw Małopolski w sezonie 2020/2021
- Akademia Górniczo-Hutnicza
- Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Politechnika Krakowska
- Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
- Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
- Collegium Medicum UJ
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
- Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
- Krakowska Akademia
Ten rok był również wyjątkowy pod innym względem dla AZS Kraków. Z początkiem 2021 roku nastąpiło przekazanie pałeczki w roli koordynatora Akademickich Mistrzostw Małopolski. Janusz Wolf zrezygnował po 29 latach z pełnienia tej funkcji, a nowym koordynatorem została Edyta Wiencek, która na co dzień pracuje w biurze AZS Kraków i przez cały czas wspierała organizacyjnie AMM.
– Był to sezon, który nauczył nas szybkich reakcji na zmieniające się warunki. Modyfikacja niektórych form rozgrywek była uzależniona od aktualnych wytycznych epidemiologicznych oraz kierowania się przede wszystkim zdrowiem i bezpieczeństwem wszystkich uczestników i osób zaangażowanych w rozgrywki. Zaczęliśmy wprowadzać zmiany organizacyjne, które będziemy kontynuować w sezonie 2021/2022 – zapowiedziała Edyta Wiencek. – W imieniu AZS Kraków chcę pogratulować wszystkim zawodnikom i trenerom osiągniętych wyników oraz podziękować za udział w rozgrywkach w minionym sezonie. Słowa uznania również kieruję do wszystkich sędziów, medyków i obsługi technicznej, bez których rozgrywki na pewno by się nie odbyły. Liczę, że sezon 2021/2022 przyniesie wiele niespodzianek i sportowych wrażeń, które wrócą wraz ze studentami na krakowskie uczelnie.
Na koniec jeszcze należy dodać, że rozgrywki AMM nie odbyłyby się bez wsparcia finansowego Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.