Uniwersytet Śląski w Katowicach wśród kobiet i Uniwersytet Warszawski wśród mężczyzn zwyciężył w Akademickich Mistrzostwach Polski w siatkówce plażowej, które zakończyły się w środę w Gdyni. W obu turniejach zwyciężyły pary reprezentujące Uniwersytet Warszawski, a nad morze przyjechali przedstawiciele 33 uczelni wyższych.

W turnieju pań najlepsze były Marta Łodej i Agata Ceynowa, które przez cały turniej nie straciły ani jednego seta.

– Zagrałyśmy bardzo dobrą siatkówkę, nie straciłyśmy seta, ale poziom był wysoki. Spotkałyśmy drużyny, z którymi gramy w dużych turniejach, więc AZS zorganizował nam tutaj naprawdę fajne granie – mówiła Ceynowa.

– Dla mnie to jest podwójny sukces, bo wczoraj obroniłam magisterkę. Wszystko się udało tak, jak miało się udać – dodała Łodej.

Wśród panów tytuł obroniła para Michał Korycki i Adam Manios, którzy jednak musieli się mocno napocić, by znów stanąć na najwyższym stopniu podium.

– Poziom jest zdecydowanie wyższy, niż w ubiegłym roku. Chłopaki świetnie się przygotowali i musieliśmy zostawić wiele zdrowia i sił na boisku. Najtrudniejszym momentem turnieju był drugi set meczu finałowego, bo mieliśmy już za sobą sporo meczów, a do tego panował duży upał i zmęczenie dało się we znaki – mówił Manios.

– Naszym największym atutem była konsekwencja w agresywnej grze przez cały mecz. Wyszarpaliśmy kilka piłek w bloku i obronie. Wiedzieliśmy, że przeciwnicy się nie podłożą, tylko będą walczyć i wykorzystywać każdy nasz przestój w grze – dodał Korycki.

Zawodnicy podkreślali niezwykłą atmosferę AMP. – Tu jest super klimat, żeby organizować takie turnieje. Piękna szeroka plaża, więc jest i gra, i dobra zabawa, czyli wszystko, co potrzebne w siatkówce plażowej – żartowały Łodej i Ceynowa.

Dumny z organizacji zawodów przez AZS Uniwersytetu Gdańskiego był prezes AZS Gdańsk prof. dr hab. Krzysztof Wilde. – Świetny turniej, w pięknej scenerii, na cudownej plaży. Mam nadzieję, że w kolejnych latach również będziemy mieli okazję, by współorganizować AMP w tym miejscu w siatkówce plażowej – mówił.

W tym roku przypada stulecie AZS Gdańsk, a główne obchody przewidziano na jesień. – Chcemy pokazać szczególnie aspekt polskości przed wojną, a kluby sportowe były ostoją tej polskości. Chcemy pokazać oczywiście także naszych olimpijczyków – dodał prof. Wilde.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Sponsorem gdyńskich zawodów był także Port Lotniczy w Gdańsku im. Lecha Wałęsy.

Akademickie Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej

Kobiety

Klasyfikacja generalna
1. Uniwersytet Śląski w Katowicach
2. Uniwersytet Warszawski
3. Politechnika Poznańska
4. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
5. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
6. Politechnika Śląska w Gliwicach
7. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
8. Uniwersytet Łódzki
9. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
10. Uniwersytet Gdański

Wyniki turnieju

O 1. miejsce: Agata Ceynowa/Marta Łodej (UW Warszawa) – Patrycja Jundziłł/Kinga Legieta (UŁ Łódź) 2:0 (21:17, 21:17)
O 3. miejsce: Izabela Błasiak/Karina Jakuć (UW Warszawa) – Justyna Kozłowska/Weronika Antczak (UAM Poznań) 2:0 (21:9, 21:17)
O 5. miejsce: Martyna Kłoda/Joanna Moczko-Knapiak (UO Opole) – Kamila Klajman/Sandra Sobór (PŁ Łódź) 0:1 (20:22)
O 7. miejsce: Karolina Szmigielska/Aleksandra Wilczek (PŚ Gliwice) – Patrycja Bubak-Gamza/Marta Szajer-Widawska (UŚ Katowice) 0:1 (10:21)

Mężczyźni

Klasyfikacja generalna
1. Uniwersytet Warszawski
2. Uniwersytet Gdański
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
4. Politechnika Poznańska
5. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
6. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
7. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
8. Politechnika Łódzka
9. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
10. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Wyniki turnieju

O 1. miejsce: Michał Korycki/Adam Manios (UW Warszawa) – Michał Głowacki/Michał Witkoś (UMB Białystok) 2:0 (23:21, 21:16)
O 3. miejsce: Tymoteusz Juszczak/Marek Subocz (PP Poznań) – Dawid Pawlun/Jakub Kraut (UG Gdańsk) 1:2 (21:19, 18:21, 14:16)
O 5. miejsce: Maciej Okrzeja/Jakub Skrajny (UW Warszawa) – Tobiasz Kaniewski/Maciej Włodarczyk (UPr Lublin) 0:1 (19:21)
O 7. miejsce: Jakub Wierciński/Mateusz Wikło (AWF Katowice) – Michał Sadowski/Tomasz Waligóra (AWF Katowice) 0:1 (2:21)