Łódzcy sportowcy nagrodzeni

1
2523

Galowe stroje, szerokie uśmiechy, dziesiątki statuetek, pucharów, wyróżnień… Bale, gale, podsumowania roku to znakomita okazja do spotkań sportowców, trenerów i działaczy w innych okolicznościach niż sportowe areny. Nie inaczej było podczas VII Łódzkiej Gali Sportu Akademickiego. Podczas uroczystości, która odbyła się w klubie „Scenografia” AZS Łódź nagrodził najlepszych zawodników za wybitne osiągnięcia w 2019 roku.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili członek honorowy AZS, wieloletni prezes AZS Łódź prof. Piotr Kula, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi Marek Kondraciuk, Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego i członek Rady Rozwoju AZS Kamil Sobol.

Gala tradycyjnie rozpoczęła się od podsumowania najważniejszych wydarzeń sportu powszechnego i uhonorowania łódzkich uczelni oraz ich reprezentantów. Wyróżnienia za osiągnięcia na arenie międzynarodowej otrzymali studenci Uniwersytetu Łódzkiego Katarzyna Komorowska i Bartosz Ponichtera. Komorowska została w tym roku mistrzynią Uniwersjady w drużynie w konkurencji karabin pneumatyczny 10 metrów. Podczas pierwszych w historii Akademickich Mistrzostw Polski w strzelectwie zdobyła jeden złoty oraz dwa srebrne medale. Ponichtera sięgnął po brązowy medal Akademickich Mistrzostw Europy w judo w kategorii do 81 kg. Po raz kolejny w karierze stanął także na podium Akademickich Mistrzostw Polski, w tym roku zdobywając srebro.

Pamiątkowymi statuetkami zostali uhonorowani medaliści Akademickich Mistrzostw Polski 2019. Łódzcy studenci stawali na podium zawodów w jeździectwie, judo, karate, lekkiej atletyce, pływaniu, siatkówce plażowej, tenisie i trójboju siłowym. Warto podkreślić, że łodzianie dość regularnie święcą triumfy właśnie w tych dyscyplinach. W tym roku studenci łódzkich uczelni wywalczyli w cyklu AMP 52 krążki. Najwięcej medali – po czternaście zdobyli karatecy i lekkoatleci. Co ciekawe, lekkoatleci świetnie spisywali się w konkurencjach, które zadebiutowały w tym roku w programie AMP. Akademickimi Mistrzyniami Polski zostały płotkarki z Uniwersytetu Medycznego – Katarzyna Flis i Justyna Saganiak. W trójskoku triumfowała Agnieszka Bednarek (Uniwersytet Łódzki). Dwa złote medale – na AMP w biegach przełajowych na 9 km i na AMP w lekkiej atletyce w biegu na 3000 m zdobył Robert Głowala z Politechniki Łódzkiej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje pływak Bartłomiej Lassek. Student Politechniki Łódzkiej podczas tegorocznych AMP w trzech startach zdobył… trzy złote medale. Lassek triumfował na 50 m stylem motylkowym, 100 m stylem zmiennym oraz z kolegami w sztafecie 4×50 m stylem zmiennym. W swojej karierze sięgnął już łącznie po 9 medali AMP w klasyfikacjach generalnych, wcześniej stając na podium jako student Uniwersytetu Łódzkiego. Niewątpliwie jedną z gwiazd tegorocznego cyklu AMP był tenisista Kamil Majchrzak. Drużyna Uniwersytetu Łódzkiego z Majchrzakiem oraz Piotrem Matuszewskim i Piotrem Gryńkowskim w składzie w świetnym stylu obroniła tytuł. Akademickimi mistrzami Polski w minionym roku zostali także judoczka Patrycja Skupień (UŁ), karateczki Maria Depta (UŁ), Dorota Banaszczyk, Kinga Harast (obie PŁ) i zespół UŁ w karate kumite kobiet oraz pływak Kamil Kaźmierczak (PŁ).

Na zakończenie części poświęconej Akademickim Mistrzostwom Polski sekretarz Katarzyna Rożniata odebrała gratulacje w imieniu Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Medycznego. Uniwersytet Medyczny w Łodzi pozostaje niepokonany w klasyfikacji uczelni medycznych w AMP.

Katarzyna Rożniata z gratulacjami dla KU AZS UMed Łódź

Podczas Gali podsumowano rozgrywki Akademickich Mistrzostw Województwa Łódzkiego i wręczono puchary przedstawicielom klubów uczelnianych AZS. W sezonie 2018/2019 studenci łódzkich uczelni rywalizowali w trzydziestu pięciu dyscyplinach. Tradycją już stał się triumf Politechniki Łódzkiej w klasyfikacji końcowej AMWŁ. Drugie miejsce w minionej edycji rozgrywek wojewódzkich zajął Uniwersytet Łódzki, a na trzecim stopniu podium uplasował się Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

W drugiej części uroczystości nagrodzono najlepszych zawodników i ich trenerów, trenujących w sekcjach wyczynowych AZS Łódź. Punktem kulminacyjnym Gali były bez wątpienia wyróżnienia dla trzech sportowców AZS Łódź, którzy sięgali po najwyższe laury na arenie międzynarodowej w sezonie 2019 – Kamila Majchrzaka, Kajetana Duszyńskiego i Jakuba Kraski.

Sympatykom Kamila Majchrzaka już na początku roku przyszło zarywać noce, by śledzić jego zmagania w dalekiej Australii. Podczas debiutu w turnieju głównym Wielkiego Szlema tenisista stoczył pasjonujący pojedynek z ósmą wówczas rakietą świata Kei Nishikorim w pierwszej rundzie Australian Open. Z czasem reprezentant zaczął się rozkręcać. Odniósł pierwsze w karierze zwycięstwa w turniejach rangi ATP Challneger – w Saint Brieuc i Ostrawie. Pod koniec lipca zadebiutował w pierwszej „100” rankingu ATP. Podczas wielkoszlemowego US Open szczęście się do niego uśmiechnęło, a on świetnie potrafił je wykorzystać, docierając do III rundy. We wrześniu osiągnął najwyższy ranking w karierze, plasując się na 83. pozycji. Rok zakończył tuż za pierwszą „100” – na 101. miejscu. Jak zapowiada liczy nie tylko na szybki powrót do pierwszej „100”, ale i na systematyczną poprawę rankingu.

Kajetan Duszyński nawiązał do świetnych tradycji zawodników AZS Łódź na dystansie jednego okrążenia, a w szczególności – w rywalizacji sztafet 4×400 m. W maju tego roku podczas IAAF World Relays w Jokohamie ustanowił rekord Europy w nowej konkurencji olimpijskiej – sztafecie mieszanej 4×400 m. Na Letniej Uniwersjadzie w Neapolu wraz z kolegami zrobił to, co nie udało się dwa lata wcześniej w Tajpej. Po niezwykle emocjonującym biegu Polacy zdobyli brązowy medal w sztafecie 4×400 m. Sztafecie prowadzonej przez trenera AZS Łódź Krzysztofa Węglarskiego, który od wielu lat sprawuje opiekę nad sztafetą Akademickiej Reprezentacji Polski.

Jakub Kraska w lipcu dokonał tego, co najważniejsze – na Mistrzostwach Świata w południowokoreańskim Gwangju jako członek sztafet wywalczył dla Polski kwalifikacje olimpijskie do Tokio. Jesienią bez problemu wypełnił wskaźniki w konkurencjach indywidualnych na Mistrzostwa Europy. Na początku grudnia wrócił do szczęśliwego dla niego Glasgow. To tam przed rokiem stanął na podium seniorskich Mistrzostw Europy. I tym razem znów to zrobił, zdobywając z kolegami srebrny medal w sztafecie 4×50 m stylem dowolnym. Ze Szkocji wrócił z medalem, dwoma rekordami Polski i dwoma rekordami życiowymi.

– Mam nadzieję, że ci trzej wybitni sportowcy AZS Łódź to reprezentanci Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 – nie ukrywał swoich oczekiwań na przyszły rok prezes AZS Łódź Lech Leszczyński, wręczając wyróżnienia.

Najlepsi sportowcy AZS Łódź w 2019 roku – Kamil Majchrzak, Jakub Kraska i Kajetan Duszyński

Gratulacje za dobre występy na zawodach rangi międzynarodowej otrzymali także badmintonistka Oliwia Szmigiel, brązowa medalistka Mistrzostw Świata w parabadmintonie w grze podwójnej, lekkoatletka Justyna Saganiak, piąta zawodniczka IAAF World Relays oraz judocy Anna Jagiełło i Leszek Piąstka, którzy zajęli ósme miejsce na Mistrzostwach Świata w judo kata. Statuetki odebrali również medaliści Mistrzostw Polski w judo, lekkiej atletyce, pływaniu, taekwondo olimpijskim i tenisie.

Jak wiadomo, wybitne osiągnięcia sportowców nie byłyby możliwe bez wsparcia, zaangażowania i ciężkiej pracy trenerów. Szkoleniowcom najlepszych zawodników AZS Łódź wręczono wyróżnienia, a w tym roku na szczególne uznanie zasłużyli współautorzy sukcesów międzynarodowych – Tomasz Iwański, Krzysztof Węglarski i Maciej Hampel.

W tym roku wyjątkowo liczne grono azetesiaków ze środowiska łódzkiego zostało uhonorowanych złotymi i srebrnymi odznakami AZS. Złote odznaki otrzymali Katarzyna Komorowska, Katarzyna Rożniata, Kajetan Duszyński i Bartłomiej Lassek.

Sportowcy, trenerzy i działacze z AZS Uniwersytetu Łódzkiego

Łódzka Gala to znakomita okazja nie tylko do docenienia sportowców i trenerów, ale także do okazania wdzięczności partnerom, którzy wspierali przez cały rok działalność AZS Łódź oraz przyczyniali się do rozwoju sportu akademickiego w naszym regionie. Podczas Gali specjalne podziękowania odebrali Marek Kondraciuk, dyrektor Wydziału Sportu UMŁ, Kamil Sobol w imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz prof. Stanisław Brzeziński w imieniu Politechniki Łódzkiej. Podziękowania za wspieranie sportowców AZS Łódź otrzymała także fizjoterapeutka Teresa Dobija, sprawująca opiekę nad zawodnikami sekcji wyczynowych.

Rok 2019 był udany dla łódzkiego środowiska akademickiego nie tylko pod względem sportowym, ale także organizacyjnym. W Łodzi odbyło się aż siedem imprez z cyklu Akademickich Mistrzostw Polski, rozegrano także Akademickie Mistrzostwa Europy w badmintonie i siatkówce. W gronie organizatorów AMP obok klubów uczelnianych znalazła się także Organizacja Środowiskowa AZS Łódź, która była gospodarzem finałowego turnieju tenisa Akademickich Mistrzostw Polski, a co najważniejsze – największej imprezy z całego cyklu, czyli Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. Na Gali doceniono wysiłki działaczy zaangażowanych w przeprowadzenie AMP i innych imprez akademickich i wręczono im podziękowania za zaangażowanie i wsparcie.

Część oficjalną Łódzkiej Gali zakończyły słowa gratulacji, podziękowań i życzenia dalszych sukcesów, które wybrzmiały zarówno od Prezesa AZS Łódź, jak i dyrektora Wydziału Sportu. Wielu z zawodników i trenerów jest już myślami przy wydarzeniach, jakie czekają ich w 2020 roku, roku wyjątkowym, bo olimpijskim. To także rok jubileuszu AZS Łódź, który będzie obchodzić swoje 75. urodziny.

Fot. Fotograf Paweł

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj