Laura Bernat z awansem do finału mistrzostw Europy!

0
120

W czwartek w słynnym rzymskim kompleksie sportowym Foro Italico rozpoczęły się mistrzostwa Europy w pływaniu. Pierwszego dnia zawodów najlepiej z azetesiaków zaprezentowała się Laura Bernat. 

Zawodniczka AZS UMCS Lublin w swojej koronnej konkurencji – 200 m stylem grzbietowym najpierw przebrnęła poranne eliminacje. W popołudniowym półfinale uzyskała łącznie piąty rezultat – 2:10.15 i pewnie awansowała do finału.

– Dużo straciłam na nawrotach i dopłynięciu do ściany, ale generalnie plan został wykonany, więc jestem bardzo zadowolona. Wynik podbudowuje, a generalnie byłam mocno spięta przed tym startem – już kilka dni, a może nawet tygodni wcześniej. Najbardziej martwiło mnie, czy wytrzymam cały dystans, bo ostatnio miałam z tym problemy. Teraz już wiem, że tak i nabrałam luzu, więc jutro będzie dużo lepiej. Wiem, co mam poprawić i liczę na jeszcze lepszy czas – mówiła tuż po starcie.

Dwóch zawodników z klubów AZS wzięło udział w rywalizacji na 50 m stylem motylkowym. Na eliminacjach swój udział w tej konkurencji zakończył Paweł Smoliński (AZS AWF Katowice), zajmując 30. miejsce. Do półfinału awansował Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin) z wynikiem 23,55 s. Po południu nie zdołał jednak poprawić swojego rezultatu – 23,70 s i ostatecznie został sklasyfikowany na 13. pozycji.

– Ten dystans nie wybacza błędów. Niestety one się pojawiły i nie było już jak ich naprawić. Delikatnie uciekała mi woda po wzięciu oddechu, finisz nie był najlepszy i czas nie pozwolił na to, by ścigać się jutro o medale. Pierwszy start za mną, więc tak naprawdę było to dla mnie przetarcie – komentował Czerniak po wyścigu.

Finał z udziałem Laury Bernat zaplanowano na piątkową sesję popołudniową. W porannych eliminacjach wystartują Paulina Peda (AZS AWF Katowice) na 50 m stylem motylkowym, Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice) na 100 m stylem dowolnym, a także sztafeta mieszana 4×100 m stylem zmiennym z udziałem azetesiaków.

Pływackie mistrzostwa Europy w Rzymie potrwają do 17 sierpnia.

Fot. Rafał Oleksiewicz/PZP