Już jutro początek Mistrzostw Europy w pływaniu!

0
435

W czwartek w Rzymie rozpoczną się Mistrzostwa Europy w pływaniu. W 30-osobowej reprezentacji Polski znalazło się dziesięcioro zawodników z klubów AZS, w tym aż siedmioro z AZS AWF Katowice. 

Po udanym czempionacie globu, który w czerwcu odbył się w Budapeszcie, biało-czerwoni chcą podtrzymać dobrą passę we Włoszech.

– Ostatnie miesiące są dla naszych najlepszych zawodników bardzo intensywne. Część kadry startowała już w mistrzostwach świata, a niektórzy prosto z Budapesztu udali się przecież na mistrzostwa Europy juniorów. Obie imprezy okazały się dla nas bardzo udane i liczymy, że po zakończeniu startów w Rzymie również będziemy mogli mówić o wysokich lokatach i rekordach życiowych – mówi prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak. – Kadra przygotowywała się do występu we Włoszech na zagranicznych zgrupowaniach. Najpierw nasi reprezentanci wystąpili w mistrzostwach Grecji, a później udali się do Riccione – dodaje.

– Podczas startów kontrolnych w Grecji musieliśmy przyjrzeć się zawodnikom i dopracować to, co jeszcze można było zrobić na dwa tygodnie przed mistrzostwami Europy. Występy w Atenach były bardzo udane, tak jak zgrupowanie poprzedzające przyjazd do Rzymu. Przyzwyczailiśmy się do klimatu i do ludzi, bez większych problemów zrealizowaliśmy wszystkie nasze założone cele – komentuje główny trener kadry narodowej, Piotr Gęgotek. – Mam nadzieję, że pokażemy się z dobrej strony nie tylko indywidualnie, ale też w sztafetach, bo jest tu szansa popływać w finałach i powalczyć o najwyższe lokaty. Chcemy z przytupem zakończyć sezon – dodaje.

Bez wątpienia jedną z kandydatek do medali jest aktualna wicemistrzyni świata Katarzyna Wasick z AZS AWF Katowice, która w Foro Italico wystąpi tylko w swojej koronnej konkurencji – 50 m stylem dowolnym. Jej najgroźniejszą rywalką będzie mistrzyni globu, Szwedka Sarah Sjoestrem.

Bardzo dobre wspomnienia z Rzymu ma Laura Bernat. Zawodniczka AZS UMCS Lublin w 2021 roku została mistrzynią Europy juniorek na 200 m stylem grzbietowym. – Na pewno wspomnienia związane z tym startem pomogą, jednak sam basen wygląda inaczej niż rok temu. Grzbietem może być ciężko, ale przyjmuję wyzwanie – mówi Bernat. Zawody odbędą się na otwartym basenie, co może stanowić spore utrudnienie właśnie dla specjalistów w stylu grzbietowym.

– Tak naprawdę przygotowanie do tych zawodów nie różnią się bardzo od innych. Mamy do wykonania te same zadania – jak najlepiej popłynąć, dać z siebie wszystko i przy tym dobrze się bawić – dodaje lublinianka trenująca pod okiem Sławomira Pliszki, która w swojej koronnej konkurencji ma ósmy czas zgłoszenia.

Na udane starty liczą także pozostali azetesiacy. Wysoko na listach zgłoszeń plasują się Jakub Majerski – trzeci wynik na 100 m stylem motylkowym, Tomasz Polewka – siódmy na 50 m stylem grzbietowym, Konrad Czerniak – siódmy na 50 m stylem motylkowym, Paulina Peda – siódma na 100 m stylem grzbietowym i Paweł Juraszek – ósmy na 50 m stylem dowolnym.

Polacy swoje starty rozpoczną już pierwszego dnia mistrzostw. Codziennie wyścigi eliminacyjne zaplanowano na godzinę 9, a sesje finałowe będą się rozpoczynać o 18. Zawody potrwają do środy, 17 sierpnia. W stolicy Włoch wystartują także skoczkowie do wody. Ich rywalizację zaplanowano w terminie 15-21 sierpnia 2022. Wśród reprezentantów Polski znajduje się dwoje zawodników AZS Łódź – Kaja Skrzek i Andrzej Rzeszutek.

Zawodnicy z klubów AZS w składzie reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w pływaniu w Rzymie, 11-17 sierpnia 2022

Laura Bernat (AZS UMCS Lublin)
Paulina Peda (AZS AWF Katowice)
Katarzyna Wasick (AZS AWF Katowice)
Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin)
Paweł Franke (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego)
Paweł Juraszek (AZS AWF Katowice)
Jakub Majerski (AZS AWF Katowice)
Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice)
Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice)
Paweł Smoliński (AZS AWF Katowice)
Kacper Stokowski (AZS UMCS Lublin)

Fot. Rafał Oleksiewicz/PZP