Bez Patryka Chojnowskiego, ale za to z Wang Zengyi przystąpią do nowego sezonu LOTTO Superligi tenisiści stołowi AZS AWFiS Balta Gdańsk.

Poprzednie rozgrywki były wyśmienite dla zespołu z Trójmiasta. Pingpongiści znad morza nieoczekiwanie najpierw wdarli się do fazy play-off, a następnie do strefy medalowej.

– Plany oscylowały wokół utrzymania, może środka tabeli. Wiedziałem, że Patryk Chojnowski jest czołowym zawodnikiem Superligi i można na niego liczyć w walce z drużynami z dołu tabeli. W trakcie sezonu okazało się, że Szymon Malicki i Tomasz Tomaszuk potrafią sprawić niespodzianki w ważnych spotkaniach, dokładając ważne punkty. Z meczu na mecz, z kolejki na kolejkę szliśmy do przodu, a inne zespoły dalej nie mogły ściągać obcokrajowców. Trenując we własnej hali, w krajowym składzie zrobiliśmy swoje i wykorzystaliśmy sytuację – mówi pasja.azs.pl Bartosz Gajek, opiekun AZS AWFiS Balta i kierownik sekcji tenisa stołowego.

Co więcej, „kopciuszek” z Gdańska w pierwszym meczu półfinałowym pokonał u siebie 3:2 Dartom Bogorię Grodzisk Mazowiecki. W rewanżu poległ z kretesem, nie wygrywając żadnego pojedynku. Brązowy medal przyjęto jednak z satysfakcją.

– Apetyt rósł w miarę jedzenia, ale jadąc do Grodziska, wiedzieliśmy, że czeka nas bardzo trudny mecz. Patrząc na cały sezon, medal uznajemy za wielki sukces – przyznaje Gajek.

Tak jak w zeszłych latach, tak również w ostatnich miesiącach liderem gdańszczan był Patryk Chojnowski. Reprezentant Polski, który w marcu tego roku sięgnął po tytuł wicemistrza kraju, od paru sezonów należy do ścisłej czołówki pod względem wygranych pojedynków w LOTTO Superlidze. W najbliższym sezonie nie zobaczymy go jednak w barwach AZS AWFiS Balta. Chojnowski wybrał ofertę Dekorglassu Działdowo, mistrza Polski.

– Już zimą, zaraz po rozpoczęciu drugiej rundy, odzywali się do niego. My jeszcze tak daleko nie planowaliśmy przyszłości i ciężko było nam przebić ofertę Dekorglassu – nie ukrywa Gajek. – Działdowo jest na ten moment klubem z dużo większymi ambicjami i perspektywami, uczestniczą w Lidze Mistrzów. To kolejne wyzwanie dla mnie – grać o mistrzostwo Polski i spróbować zdobyć pierwszy drużynowy tytuł – dopowiada z kolei Chojnowski.

W Gdańsku znaleziono już jego następcę. Nowym liderem AZS AWFiS Balta ma być Chińczyk Wang Zengyi. Azjatycki pingpongista, legitymujący się polskim paszportem, od wielu lat reprezentuje biało-czerwonych na arenie międzynarodowej. Pod polską flagą występował m.in. na igrzyskach olimpijskich w Londynie i Rio de Janeiro. W zeszłym sezonie 38-letni „Wandżi”, jak jest popularnie określany, grał dla Dojlid Białystok.

– Specjalnie przeprowadza się do Gdańska, żeby współpracować i trenować z nami. Będziemy angażować Wandżiego jako trenera. Chcemy wykupić mu licencję trenerską i zamierzamy korzystać z jego doświadczenia. Wandżi w zeszłym sezonie nie zagrał w paru spotkaniach, miał problemy z plecami. Jeśli mu się nic nie przytrafi pod względem zdrowotnym, mam nadzieję, że jego przyjście wypełni lukę po Patryku – planuje Gajek.

Dalsza część podstawowego składu pozostaje bez zmian. W barwach AZS AWFiS Balta dalej będziemy oglądać Szymona Malickiego i Tomasza Tomaszuka. Na wypadek urazów, w odwodzie pozostaje I-ligowcy. W nadchodzących rozgrywkach gdańszczanie wystawią dwa zespoły na zapleczu LOTTO Superligi.

– Będziemy chyba jedynym zespołem z dwoma drużynami na tym szczeblu. Nasi zawodnicy mają tam zdobywać doświadczenie. Przykładowo Jakub Krawczyk ma już za sobą debiut w Superlidze – dodaje Gajek.

O co w nowym sezonie zagrają trójmiejscy pingpongiści? Zdaniem Gajka, nie ma co się nastawiać na powtórzenie wyniku sprzed kilku miesięcy. Nastroje tonuje również Szymon Malicki.

– Na pewno staramy się podchodzić spokojnie, tak jak w poprzednim sezonie. Nie chcemy nakładać na siebie wygórowanych założeń, wtedy lepiej się gra – tłumaczy. – Do każdego meczu podchodziliśmy z osobna, a wyniki same przychodziły. To lepszy sposób na efekt finalny niż przedsezonowe zawieszanie poprzeczki. Wiadomo, że w głowach krążą myśli, co możemy osiągnąć w tym składzie. Wszystko zależy od tego, czy zaprezentujemy tenis na tym samym poziomie, co kilka miesięcy temu. Pierwsze mecze zweryfikują, jak to będzie wyglądało.

Start sezonu LOTTO Superligi przewidziany jest na pierwszy weekend września. Po 13 kolejkach rozgrywki zostaną podzielone na dwie grupy – mistrzowską (miejsca 1-7) i spadkową (8-14). Po drugiej rundzie ósma awansuje do czołowej siódemki, zamykając grono ćwierćfinalistów. Do I ligi spadną dwa zespoły. AZS AWFiS Balta rozpocznie sezon domowym spotkaniem z Olimpią-Unią Grudziądz. Inny „nasz” klub – Fibrain KU AZS Politechnika Rzeszów – zaingeruje rozgrywki wyjazdowym pojedynkiem z Dojlidami Białystok.

Autor: Artur Kluskiewicz