W dniach 12-14 września w Wilkasach odbędą się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w żeglarstwie. W drugiej edycji regat wystartuje 50 członków Akademickiego Związku Sportowego z niepełnosprawnościami, reprezentujących 22 kluby.

W porównaniu do ubiegłego roku, liczba uczestników zwiększyła się dwukrotnie. Nic dziwnego, skoro za sterami można spotkać m.in. trenera kadry polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami – Grzegorza Prokopowicza czy mistrza świata w para żeglarstwie – Piotra Cichockiego.

Tradycyjnie już zawody z cyklu IMP AZS rozpoczną się od szkolenia teoretycznego oraz praktycznego. Każdy ze startujących będzie mógł zapoznać się z podstawowymi zasadami dyscypliny, tak by kolejnego ranka móc wypłynąć na wody jeziora Niegocin. Po dwóch dniach rywalizacji poznamy najlepszą ekipę. Co ciekawe, w pilotażowej edycji zwyciężyła drużyna, w której główną rolę za sterami odegrała osoba niewidoma. Zobaczcie sami:

Regaty będą inauguracją drugiej połowy roku w IMP AZS. Dla osób z niepełnosprawnościami zaplanowano rywalizację w szachach, badmintonie, podnoszeniu ciężarów, goalballu, tenisie stołowym, szermierce, czy e-sporcie.

Projekt Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Program Pokonamy bariery). Głównym sponsorem zawodów jest Grupa LOTOS. Projekt wspiera Fundacja LOTTO, zaś fundatorem nagród jest Dom Wydawniczy REBIS. Patronat honorowy nad cyklem zawodów IMP AZS objął Polski Komitet Paraolimpijski.