Wrzesień jest gratką dla miłośników wioślarstwa w Polsce. Na drugą połowę miesiąca zaplanowano kolejne duże wydarzenia w kraju. Do Serbii po medale ME ruszą natomiast nasi juniorzy.

„Odmrożenie” rywalizacji sportowej w wielu dyscyplinach trwa w najlepsze. Nie inaczej jest w wioślarstwie, w którym pierwsze dni września wypełniła rywalizacja o tytułu najlepszych krajowych zawodników w kategoriach młodzieżowych.

Najpierw w Poznaniu w szranki stanęły juniorskie osady. Najlepiej z klubów akademickich spisał się AZS UMK Toruń. Wioślarze z Grodu Kopernika zgarnęli cztery krążki, ustępując w klasyfikacji medalowej jedynie lokalnemu rywalowi, LOTTO-Bydgostii. Na dorobek torunian przypadły po dwa złote i srebrne medale. Akademicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika byli najlepsi w rywalizacji czwórek bez sterniczki (Julia Weiwer, Ada Paszkowska, Dominika Gałka, Julia Konarska), a także ósemki u mężczyzn (Marcel Chełkowski, Kacper Polański, Jakub Kubiś, Dominik Zyblewski, Kacper Kruszkowski, Michał Groszewski, Beniamim Ogrodowski, Igor Woźniak i na sterze Dominika Kozieł). Z dwoma medalami z najcenniejszego kruszcu wracali również wioślarze AZS AWF Poznań. Oba zdobył Cezary Litka, który najpierw triumfował w jedynce, a następnie w dwójce podwójnej z Jakubem Woźniakiem. W tej ostatniej konkurencji wśród kobiet najlepsze były wioślarki AZS AWF Gorzów Wielkopolski (Martyna Jankowska, Sandra Kowalak). Z kolei w dwójce bez sternika zwyciężyli juniorzy AZS AWFiS Gdańsk (Szymon Tomiak, Jacek Sobczak).

Równolegle ze zmaganiami w stolicy Wielkopolski trwały młodzieżowe Mistrzostwa Europy w niemieckim Duisburgu. Najbliżej medalu była ósemka kobiet (w składzie m.in. Zuzanna Lesner i Weronika Kaźmierczak z AZS AWF Gorzów Wlkp.), która po nieoczekiwanym wygraniu przedbiegu awansowała do ścisłego finału i zajęła w nim czwarte miejsce. – To największy plus i największe zaskoczenie. Ta osada była skazywana na pożarcie, a wypadła najlepiej ze wszystkich. Myślę, że zawodniczki miały najmniejsze obciążenie psychiczne i to zafunkcjonowało – mówił po zawodach Przemysław Konecki, trener kadry młodzieżowej.

Tydzień później wspomniani młodzieżowcy razem z młodzikami rywalizowali w krajowych mistrzostwach w Kruszwicy. Na jeziorze Gopło najwięcej medali (sześć) wśród klubów akademickich zdobyli wioślarze AZS AWF Gorzów Wlkp. (jeden złoty, trzy srebrne, dwa brązowe). Na najwyższym stopniu podium stanęła dwójka kobiet bez sterniczki w składzie Zuzanna Lesner, Weronika Kaźmierczak. Ponadto, ze złotymi medalami wrócili również wioślarze AZS Szczecin (dwójka podwójna chłopców – Mateusz Premicz, Wiktor Błach; dwójka podwójna mężczyzn kategorii lekkiej – Łukasz Piasecki, Jakub Byczek) oraz AZS UMK Toruń (czwórka ze sternikiem mężczyzn – Karol Krause, Mateusz Pawlak, Dariusz Wąsicki, Oskar Streich, sternik Tomasz Skurzyński).

To nie koniec wioślarskich emocji w tym roku. Już w najbliższy weekend (19-20 września) w Poznaniu zostaną rozegrane ENEA Mistrzostwa Polski. Z kolei tydzień później (26 września) zaplanowano Maraton Ósemek Toruń-Bydgoszcz, a następnego dnia (27 września) w tym drugim mieście odbędzie się 29. Wielka Wioślarska o Puchar Brdy. Już wiadomo, że w tej ostatniej imprezie zobaczymy wioślarzy m.in. AZS Toruń czy AZS Szczecin. Ponadto, tego samego dnia czekają nas Mistrzostwa Polski w sprincie wioślarskim w Płocku. Ostatni weekend września to także dwudniowe Mistrzostwa Europy juniorów w Belgradzie (26-27 września). Październik uświetnią z kolei Akademickie Mistrzostwa Polski w Bydgoszczy (2-3 października) i Mistrzostwa Europy seniorów w Poznaniu (9-11 października).

wsp. Artur Kluskiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj