Niewiele czasu pozostało do rozpoczęcia tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce (Poznań, 19-21 maja), dlatego przygotowania do największych AMP-ów w bieżącym roku toczą się pełną parą. Zawody przeprowadzi po raz drugi z rzędu Organizacja Środowiskowa AZS Poznań.
Pracami komitetu organizacyjnego kieruje prezes Tomasz Szponder, niemniej większość bieżących kwestii organizacyjnych rozwiązuje Emilia Ludwikowska, dyrektor OŚ AZS Poznań.
Pasja AZS: Zapewne tegoroczne AMP-y w lekkiej atletyce są teraz w AZS Poznań najważniejszym tematem?
Emilia Ludwikowska: – Rzeczywiście, chociaż nie brakuje nam innych zadań i problemów, które rozwiązujemy na co dzień. A jeśli chodzi o AMP-y, im mniej czasu pozostaje do rozpoczęcia zawodów, tym więcej zagadnień wymaga pilnej, niemal natychmiastowej uwagi.
Minął już termin zgłoszeń.
– Tak, wczoraj do północy, czyli do 7 dni po terminie zgłoszeń wstępnych, czekaliśmy jeszcze na spóźnialskich (rozmawiamy 25 kwietnia – przyp. PK). Obfitość zgłoszeń nie pozostawia wątpliwości, że drugi rok z rzędu zorganizujemy w Poznaniu największą imprezę AMP-owską. Fakt ten jest dodatkowym czynnikiem, mobilizującym organizatorów.
Podasz jakieś liczby?
– Najprawdopodobniej przyjadą do nas reprezentanci 93 uczelni, a na zamkniętej już liście zgłoszeń mamy dokładnie 1234 osoby. Najliczniejszy skład zgłosiły Politechnika Gdańska (56 osób) i Politechnika Krakowska (50 osób). Cieszy mnie, że w zawodach reprezentowanych będzie aż 13 uczelni z Wielkopolski, z największymi ekipami z AWF Poznań (29) i Politechniki Poznańskiej (25).
Największe problemy organizacyjne?
– Wynikają przede wszystkim z inflacji, która znacznie nam utrudnia planowanie i podejmowanie decyzji w kwestiach finansowych. W dzisiejszych czasach trudno też o wolontariuszy. Każdy młody człowiek pozyskany do pracy za cenę wyżywienia i gadżetów organizacyjnych to naprawdę skarb. Dlatego bardzo sobie cenimy tę młodzież, która się zdecydowała z nami współpracować.
Czego powinni się spodziewać w Poznaniu uczestnicy AMP w lekkiej atletyce?
– Gwarantujemy gościnność, rzetelność i kompetencję całego zespołu organizatorów. Zapewniamy doskonałe warunki do rywalizacji na nowoczesnym stadionie lekkoatletycznym Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Te ekipy, które skorzystają z naszej oferty zakwaterowania, mogą liczyć na dobre warunki pobytu w renomowanych hotelach. Gwarantujemy także wspaniałą zabawę i rozrywkę w modnym klubie PACHA w centrum Poznania. Weekend w stolicy Wielkopolski rozpoczniemy w piątkowy wieczór właśnie szampańską imprezą dla studentów-sportowców. Oprócz standardowych pucharów i medali przygotowaliśmy również cenne nagrody rzeczowe dla najlepszych sportowców, a dla wszystkich naszych gości – niezapomnianą oprawę lekkoatletycznych AMP-ów i moc bardzo dobrych wrażeń.
Czego wypada życzyć organizatorom AMP na 30 dni przed zawodami?
– Przede wszystkim wytrwałości w dopinaniu szczegółów, lecz także napływu sponsorów, sumiennych kontrahentów, a z kolei o godzinie zero – bardzo dobrej lekkoatletycznej pogody.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
Rozmawiał: Piotr Kuś
Akademickie Mistrzostwa Polski wspiera PZU S.A. – sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego, oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki, a zawody w stolicy Wielkopolski odbywają się m. in. dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Rady Miasta Poznania.