W Olsztynie zakończyły się dziś Główne Mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców w pływaniu. Ostatniego dnia zawodów ponownie świetną formą błysnęła Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin). Azetesiacy zdobyli w sobotę łącznie czternaście medali.

Sobotnia sesja finałowa rozpoczęła się od powtórzonego finału 200 m stylem grzbietowym kobiet, w którym pasjonującą walkę o zwycięstwo stoczyły reprezentantki AZS UMCS Lublin, Adela Piskorska i Laura Bernat. Piskorska potwierdziła, że jest królową stylu grzbietowego na tych mistrzostwach i w fantastycznym stylu zdobyła swój trzeci złoty medal, poprawiając o 0,34 s niemal czternastoletni rekord Polski Alicji Tchórz – 2:09.40. Niewiele wolniej od poprzedniego rekordowego wyniku popłynęła Laura Bernat. Olimpijka z Tokio ustanowiła nowy rekord życiowy – 2:09.76 i wypełniła minimum na mistrzostwa świata w Fukuoce.

– Dzisiaj i przez ostatni tydzień było mnóstwo emocji, ale udało się – zrobiłam to, co miałam zrobić. Wciąż nie poukładałam sobie tego w głowie, po prostu wyłączyłam myślenie na te dwie minuty. Przed startem był płacz, stres, ale dałam radę – opowiadała szczęśliwa Bernat. – Cieszę się, że poprawiłam życiówkę po dwóch latach – o 5 setnych, ale zawsze to coś – dodała.

W prestiżowej i jednej z najsilniej obsadzonych konkurencji mistrzostw – na 100 m stylem dowolnym triumfował Kamil Sieradzki. Tym samym zawodnik AZS AWF Katowice wywalczył w Olsztynie drugi złoty medal po zwycięstwie na dystansie dwukrotnie dłuższym, ustanawiając przy tym nowy rekord życiowy – 48,85 s. Wicemistrzem Polski został kolejny z podopiecznych trenera Jakuba Karpińskiego, Mateusz Chowaniec, także z najlepszym wynikiem w karierze – 49,17 s.

Swoją hegemonię na dystansie 200 m stylem zmiennym potwierdził Marcel Wągrowski. Reprezentant AZS UŁ PŁ Łódź dzierży tytuł mistrza Polski w tej konkurencji nieprzerwanie od 2019 roku. Łodzianin osiągnął drugi raz w tym sezonie wynik lepszy od minimum na Letnią Uniwersjadę w Chengdu – 2:01.85. Srebrny medal wywalczył Michał Poprawa (AZS AWF Katowice), który ponownie stoczył z Wągrowskim zacięty bój o złoto i tym razem był wolniejszy o zaledwie 0,10 sekundy.

Ze swoich kolejnych medali – srebrnych w olsztyńskiej Aquasferze mogli cieszyć się Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice) – na 200 m stylem zmiennym, Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa) na 800 m stylem dowolnym, Barbara Mazurkiewicz (KU AZS UW Warszawa) na 100 m stylem klasycznym i Aleksandra Polańska (KU AZS UW Warszawa) na 100 m stylem dowolnym. Na trzecim stopniu podium na 100 m stylem klasycznym stanęła zawodniczka AZS AWF Warszawa, Weronika Hallmann.

Na zakończenie rywalizacji w Olsztynie z tytułu mistrzów Polski w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym mężczyzn cieszyli się reprezentanci AZS UMCS Lublin, a z brązowego medalu – AZS AWF Katowice. Wśród kobiet po srebrny medal sięgnęły zawodniczki AZS AWF Warszawa.

W klasyfikacji medalowej drugie miejsce zajął AZS AWF Katowice z dorobkiem 16 krążków (6 złotych, 5 srebrnych, 5 brązowych), a trzecie AZS UMCS Lublin – zdobywca 13 medali (6 złotych, 5 srebrnych, 2 brązowe). W klasyfikacji medalowej młodzieżowców katowiczanie byli bezkonkurencyjni – 18 medali (6 złotych, 8 srebrnych, 4 brązowe), wyprzedzając lublinian – 8 medali (6 zlotych, 2 srebrne). AZS UMCS Lublin triumfował z kolei przed AZS AWF Katowice w klasyfiakcji punktowej (1 626 punktów – 1 529 punktów, trzecieUKS G-8 Bielany Warszawa  z dorobkiem 861 punktów).

Medale zawodników z klubów AZS – Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Olsztyn 29.04.2023

Złote medale
Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin) – 200 m stylem grzbietowym
Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem dowolnym
Marcel Wągrowski (AZS UŁ PŁ Łódź) – 200 m stylem zmiennym
AZS UMCS Lublin – sztafeta 4×100 m stylem zmiennym mężczyzn

Srebrne medale
Laura Bernat (AZS UMCS Lublin) – 200 m stylem grzbietowym
Mateusz Chowaniec (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem dowolnym
Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice) – 200 m stylem zmiennym
Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa) – 800 m stylem dowolnym
Barbara Mazurkiewicz (KU AZS UW Warszawa) 100 m stylem klasycznym
Aleksandra Polańska (KU AZS UW Warszawa) – 100 m stylem dowolnym
Michał Poprawa (AZS AWF Katowice) – 200 m stylem zmiennym
AZS AWF Warszawa – sztafeta 4×100 m stylem zmiennym kobiet

Brązowe medale
Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa) 100 m stylem klasycznym
AZS AWF Katowice – sztafeta 4×100 m stylem zmiennym mężczyzn

Fot. Rafał Oleksiewicz/PZP