Sześciu polskich alpejczyków wystąpi podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. W kadrze biało-czerwonych jest Paweł Pyjas z AZS AWF Katowice. 22-latek po otrzymaniu pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa wciąż liczy, że zdąży wystartować w Państwie Środka.

Kilka dni temu media obiegła informacja o twoim pozytywnym wyniku na koronawirusa i izolacji.

Paweł Pyjas (alpejczyk KS AZS AWF Katowice): Czuję się w porządku, nie mam żadnych objawów, ale niestety, dalej siedzę w domu (rozmawialiśmy w poniedziałek, 24 stycznia br. – dop. red.). Ostatni, pozytywny test wyszedł w niedzielę.

Kiedy w końcu izolacja się zakończy, jak będzie wyglądał plan działania? Czy jest szansa, że zdążysz na igrzyska w Pekinie?

– Już wiem, że nie zdążę na pierwszy samolot, który z naszymi reprezentantami wylatuje 26 stycznia. Jest nadzieja, że załapię się do drugiego, który rusza 3 lutego. Mając negatywny wynik, potrzeba będzie załatwić szereg formalności związanych z przebyciem COVID-19 i posiadaniem statusu ozdrowieńca. Przede wszystkim muszą je zatwierdzić organizatorzy igrzysk w Pekinie. Uzupełniania dokumentacji będzie sporo.

Czy w warunkach domowych da się wykonać treningi tak, aby pozostać w optymalnej formie fizycznej na Pekin?

– Tak, chociaż wiadomo, że to nie są takie same obciążenia, jak chociażby na siłowni. Wykonuję ćwiczenia z własnym oporem, z gumami.

Dużo się dzieje ostatnio w twoim życiu. Nieco ponad dwa tygodnie temu w Szczawnicy triumfowałeś w międzynarodowych mistrzostwach Polski. Zdobyłeś aż trzy złote medale.

– Do tych zawodów podchodziłem tak, żeby dać z siebie wszystko, co umiem. Miałem już spokojną głowę, wiedząc, że zakwalifikowałem się na igrzyska. Po pierwszym przejeździe czułem się dobrze, a każdy kolejny wychodził mi jeszcze lepiej. Cieszę się niezmiernie z tego występu, bo przed mistrzostwami wcale nie zakładałem takiej liczby złotych medali.

Ewentualny start w Pekinie będzie twoim pierwszym występem ze światową czołówką. Jedyna dotąd okazja przepadła w październiku 2017 roku, w Pucharze Świata.

– Wraz z Piotrem Habdasem i jednym z braci Kłusaków rywalizowaliśmy, kto będzie mógł pojechać na giganta do Soelden. Tak się złożyło, że dzięki dobrym przejazdom padło na mnie. W Austrii odbyłem tylko trening, który zresztą był jednym z lepszych w moim życiu. Atmosfera zawodów była bardzo budująca. Jednocześnie panował mocny wiatr, który jak się okazało, w ostateczności był przyczyną odwołania rywalizacji w PŚ. Pozostało mi zjeść śniadanie o szóstej rano i wracać do domu.

Przyjmując, że wystąpisz w Chinach, na co liczysz podczas igrzysk?

– Podtrzymuję, że chciałbym się znaleźć w pierwszej trzydziestce w slalomie i gigancie. To będzie bardzo duży sukces. Będę bardziej niż usatysfakcjonowany. Na igrzyskach każdy będzie chciał dać z siebie jeszcze więcej niż podczas Pucharu Świata.

Ostatnio, gdy czyta się w Polsce o narciarstwie alpejskim, to głównie o Marynie Gąsienicy-Daniel, która coraz lepiej radzi sobie w Pucharze Świata.

– Nie jestem zaskoczony tym co prezentuje Maryna. Po kontuzji bardzo wzmocniła się fizycznie i już w zeszłym sezonie było widać, że jej jazda znacznie się polepszyła. W tym roku dalej przekonuje, że bardzo dobrze jeździ. W Pekinie, w mojej opinii ma dużą szansę, żeby zdobyć medal w gigancie. Oczywiście, wszystko może się różnie potoczyć, ale wykonując dwa dobre przejazdy, Maryna może stanąć na podium.

Na co dzień jesteś związany z AWF Katowice – i jako sportowiec, i jako student.

– Do klubu zapisałem się gdzieś trzy lata temu, w połowie mojego pierwszego roku akademickiego. Chciałem zmienić Siepraw-Ski, mój ówczesny klub. Jedna ze znajomych wskazywała mi AZS AWF jako świetne miejsce, gdzie pomogą mi w sportowym rozwoju. Przenosiny były dobrą decyzją. Po dwóch latach jazdy dla katowickiego klubu cieszę się za każdym razem, że swoją postawą mogę dorzucić medale i punkty do rankingów. Co do studiów, właśnie kończę drugi rok wychowania fizycznego. Jako sportowiec mam indywidualny tok nauczania i mogę zaliczać przedmioty w innych terminach. To przydatne, zwłaszcza że treningi i zawody zajmują większą część mojego czasu.

Na co dzień współpracujesz ze słoweńskim trenerem Maticem Skube, w przeszłości mistrzem świata juniorów czy olimpijczykiem w Vancovuer.

– Jego nastawienie do mojej osoby jest bardzo budujące. Po MP powiedział mi, że moja jazda była bardzo dobra, mimo że pojawiły się jakieś przeszkody na drodze. Był bardzo zawiedziony faktem, że tydzień później nie udało mi się pojechać na Puchar Europy do Francji. Trener wierzył, że byłem w stanie osiągnąć tam dobry wynik. Skube mówił, że jeśli będę jeździł tak, jak na trening, a przy tym pewnie się czuł, mogę dużo zdziałać.

Kadra reprezentacji Polski w narciarstwie alpejskim na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie:

Kobiety: Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane), Magdalena Łuczak (Mitan-Ski Zakopane), Zuzanna Czapska (WKN Warszawa), Hanna Zięba (KS Tatra Ski Academy); Mężczyźni: Michał Jasiczek (SNA Ski Team Zakopane), Paweł Pyjas (KS AZS AWF Katowice).

Terminarz startów w narciarstwie alpejskim podczas ZIO w Pekinie (za sport.tvp.pl):

6 lutego 2022
4:00 – narciarstwo alpejskie, zjazd mężczyzn – finał

7 lutego 2022
3:15 – narciarstwo alpejskie, slalom gigant kobiet – 1. przejazd
6:45 – narciarstwo alpejskie, slalom gigant kobiet – 2. przejazd

8 lutego 2022
4:00 – narciarstwo alpejskie, supergigant mężczyzn – finał

9 lutego 2022
3:15 – narciarstwo alpejskie, slalom kobiet – 1. przejazd
6:45 – narciarstwo alpejskie, slalom kobiet – 2. przejazd

10 lutego 2022
3:30 – narciarstwo alpejskie, kombinacja mężczyzn – zjazd
7:15 – narciarstwo alpejskie, kombinacja mężczyzn – slalom

11 lutego 2022
4:00 – narciarstwo alpejskie, supergigant kobiet – finał

13 lutego 2022
3:15 – narciarstwo alpejskie, slalom gigant mężczyzn – 1. przejazd
6:45 – narciarstwo alpejskie, slalom gigant mężczyzn – 2. przejazd

15 lutego 2022
4:00 – narciarstwo alpejskie, zjazd kobiet – finał

16 lutego 2022
3:15 – narciarstwo alpejskie, slalom mężczyzn – 1. przejazd
6:45 – narciarstwo alpejskie, slalom mężczyzn – 2. przejazd

17 lutego 2022
3:30 – narciarstwo alpejskie, kombinacja kobiet – zjazd
7:00 – narciarstwo alpejskie, kombinacja kobiet – slalom

19 lutego 2022
4:00 – narciarstwo alpejskie, zawody drużynowe – 1/8 finału
4:47 – narciarstwo alpejskie, zawody drużynowe – ćwierćfinały
5:14 – narciarstwo alpejskie, zawody drużynowe – półfinały
5:37 – narciarstwo alpejskie, zawody drużynowe – finały