Drugiego dnia Halowych Mistrzostw Polski lekkoatleci z klubów AZS zdobyli 20 medali. Na najwyższym stopniu podium drugi raz w Toruniu stanęli Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) i Michał Rozmys (AZS UMCS Lublin). Tytuł mistrza Polski na 400 m obronił Kajetan Duszyński (AZS Łódź), wypełniając minimum na Halowe Mistrzostwa Europy.

Mistrz olimpijski z Tokio przez cały sezon halowy prezentował dobrą formę, poprawiając rekordy życiowe na dystansie dwóch okrążeń na Copernicus Cup i mityngu w Dortmundzie. Na mistrzostwach Polski zabłysnął już w eliminacjach, ustanowił nową życiówkę i można było się spodziewać, że nie powiedział w Toruniu jeszcze ostatniego słowa.

W finale podopieczny trenera Krzysztofa Węglarskiego nie miał sobie równych, osiągnął najlepszy wynik w karierze – 46,24 s i zdobył trzeci w karierze złoty medal seniorskich HMP. To szósty wynik w historii polskiej lekkiej atletyki na 400 m i wypełniony wskaźnik na Halowe Mistrzostwa Europy w Stambule. Brązowy medal wywalczył Karol Zalewski z AZS UWM Olsztyn.

Wydarzeniem dnia w toruńskiej Arenie był rekord Polski Natalii Kaczmarek w finale kobiet na 400 m, jeszcze do niedawna reprezentującej barwy AZS AWF Wroclaw, a obecnie zawodniczki KS Podlasie Białystok. Zawodniczka Marka Rożeja uzyskała wynik 50,83 s, poprawiając tym samym swój rekord z Lievin o 0,07 sekundy. Brązowy medal zdobyła poprzednia rekordzistka kraju Justyna Święty-Ersetic z AZS AWF Katowice z najlepszym rezultatem w sezonie – 51,91 s.

– Oglądałam start Natalii w Liévin telewizji i powiedziałam wtedy, że stracę rekord Polski. Widziałam w jakiej jest formie – przyznała Święty-Ersetic.

Wysoką dyspozycję w Toruniu zaprezentowali Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) i Michał Rozmys (AZS UMCS Lublin). Po sobotnich zwycięstwach na 1500 m, w niedzielne popołudnie okazali się bezkonkurencyjni na dystansie dwukrotnie dłuższym. Wśród kobiet brąz na 3000 m wywalczyła druga z reprezentantek OŚ AZS Poznań, Alicja Konieczek. W rywalizacji mężczyzn tytuł wicemistrzowski dla Filipa Raka z AZS KU Politechniki Opolskiej Opole, trzeciego dzień wcześniej na 1500 m.

Mistrzynią Polski na 800 m została Margarita Koczanowa (AZS AWF Kraków), która przez dłuższy czas biegła na drugiej pozycji, ale na ostatnim okrążeniu wyprzedziła Anglikę Sarnę i pewnie sięgnęła po złoty medal. Srebro dla zawodniczki AZS AWF Warszawa. W finale mężczyzn triumfował jej klubowy kolega Mateusz Borkowski, reprezetujący barwy stołeczego klubu od tego sezonu.

Azetesiacy stawali na podium w konkursach skoku w dal. Srebrny medal zdobyła Magdalena Bokun (AZS AWF Katowice), ustanawiając nowy rekord życiowy w hali – 6,43 m. Na trzecim stopniu podium stanęła mistrzyni Polski w trójskoku Adrianna Laskowska (OŚ AZS Poznań), także z nową życiówką – 6,26 m. Wśród mężczyzn srebro wywalczył Andrzej Kuch (AZS UMCS Lublin), a brąz Mateusz Jopek (AZS AWF Wrocław).

Brązowy medal w finale 60 m przez płotki zdobył Krzysztof Kiljan (AZS AWF Warszawa), uzyskując wynik 7,64 s, zaledwie o 0,02 s gorszy od tegorocznego rekordu życiowego. Kilijan już wcześniej zapewnił sobie prawo startu w HME w Stambule. Także braz w dwudniowych zmaganiach siedmioboistów wywalczył Jacek Chochorowski (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole) z dorobkiem 5451 punktów.

Tradycyjnie na zakończenie mistrzostw kluby AZS zdobywały medale w biegach sztafetowych. W sztafecie mieszanej 4×400 m triumfowali reprezentanci AZS UMCS Lublin – Cezary Mirosław, Wiktoria Drozd, Mikołaj Kotyra i Alicja Wrona-Kutrzeba. Po brąz sięgnął zespół AZS AWF Kraków w składzie Tomasz Lampart, Katarzyna Martyna, Piotr Kidoń i Aleksandra Gaworska. Mistrzyniami Polski w sztafecie 4×200 m zostały Julia Ziembicka, Karolina Gajewska, Martyna Trucholepsza i Weronika Nagięć (AZS AWF Kraków). W rywalizacji mężczyzn 4×200 m srebro dla drużyny AZS AWF Katowice, który pobiegł w składzie Przemysław Kozłowski, Paweł Dzida, Wiktor Cygan i Bartosz Taradaj.

W klasyfikacji medalowej triumfował AZS UMCS Lublin z dorobkiem trzech złotych i dwóch srebrnych medali. Drugie miejsce zajął OŚ AZS Poznań (trzy złote i dwa brązowe medale), a trzecie AZS AWF Kraków (trzy złote i jeden brązowy medal). Azetesiacy zdobyli w Toruniu łącznie 33 medale, a na podium stawali reprezentanci jedenastu klubów AZS.

Przed najlepszymi polskimi lekkoatletami Halowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się w dniach 2-5 marca 2023 w Stambule. W reprezentacji Polski nie zabraknie z pewnością zawodników z klubów AZS. O ich powołaniach i startach w Turcji będziemy oczywiście informować na bieżąco w serwisie Pasja AZS.

Medale zawodników z klubów AZS – PZLA Halowe Mistrzostwa Polski, Toruń 19.02.2023