Dziś w Bydgoszczy rozpoczęły się Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17- i 18-letnich. Już pierwszego dnia zawodów świetnie spisali się reprezentanci AZS AWF Katowice, którzy w środowy wieczór zdobyli cztery złote medale.

Sesję finałową tradycyjnie otworzyły wyścigi na 50 m stylem dowolnym. Emocjonująco zapowiadała się walka o medale wśród mężczyzn z udziałem aż ośmiu olimpijczyków. Choć rywale ostrzyli sobie zęby na pokonanie Pawła Juraszka, zawodnik AZS AWF Katowice znów udowodnił, że jest królem sprinterskiego dystansu. Podopieczny trenera Roberta Wilka wygrał z wynikiem 21,34 s, wyprzedzając lidera tegorocznych tabel, Karola Ostrowskiego z MKP Szczecin (21,17 s w tym sezonie). Juraszek został tym samym mistrzem Polski na 50 m stylem dowolnym po raz szósty z rzędu! Pozostaje niepokonany od 2017 roku.

– Dowiedziałem się o tym przed startem i dostałem motywacyjnego kopa. Fajne odczucie – powiedział Juraszek. – Złoto cieszy tym bardziej, że w ostatnim czasie miałem trochę problemów z plecami. Nie mogłem chodzić na siłownię i miałem przerwę od pływania – wspomniał. Brązowy medal zdobył jego klubowy kolega, zwycięzca porannych eliminacji Piotr Ludwiczak. Warto, że siedmiu z dziesięciu finalistów to reprezentanci klubów AZS – sześciu AZS AWF Katowice i jeden AZS UŁ PŁ Łódź.

Zgodnie z oczekiwaniami, zawodnicy AZS AWF Katowice byli bezkonkurencyjni na 100 m stylem motylkowym. Wśród kobiet tytuł mistrzowski obroniła Paulina Peda.

– Pomimo zwycięstwa, ze swojego startu nie była zadowolona Peda. – Nie będę oszukiwać. Wyścig wyglądał fatalnie i tak naprawdę nic się nie udało. Śmieję się, że wyszło mi tylko założenie skóry startowej. Ale takie występy też są potrzebne, żeby wyciągać wnioski i w przyszłości się poprawiać – komentowała. – Chciałabym tu zaprezentować się dobrze w każdej konkurencji, ale z największym uśmiechem na twarzy czekam na 100 m stylem zmiennym. To będzie bardzo ciekawy wyścig – dodała.

Srebrny medal wywalczyła Wiktoria Piotrowska z AZS AWF Warszwa, która poprawiła rekord życiowy o niespełna 1,5 sekundy, łamiąc po raz pierwszy w karierze barierę nie tylko jednej minuty, ale 59 sekund – 58,64 s. W finale mężczyzn równych sobie nie miał Jakub Majerski. Brązowy medalista mistrzostw Europy swój koronny dystans pokonał dokładnie w 50 sekund.

Azetesiacy sięgnęli po medale także na 400 m stylem zmiennym. Wicemistrzynią kraju zostaa Zuzanna Famulok z AZS AWF Katowice. W rywalizacji mężczyzn na trzecim stopniu podium stanął Adam Mróz z AZS UMCS Lublin.

Z podium mistrzostw Polski nie schodzi Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa). Specjalista od długich dystansów zajął drugie miejsce na 1500 m stylem dowolnym.

Na zakończenie pierwszego dnia mistrzostw o medale walczyły sztafety 4×50 m stylem zmiennym. Wśród kobiet po srebro sięgnęły zawodniczki AZS AWF Warszawa – Zuzanna Herasimowicz, Weronika Hallmann, Wiktoria Piotrowska i Aleksandra Obajtek. Trzeci był zespół AZS AWF Katowice w składzie Julia Magierowska, Victoria Kocjan, Aleksandra Cieplak i Julia Świstuń. W wyścigach męskich sztafet całe podium dla klubów AZS. Zwyciężył AZS AWF Katowice (Tomasz Polewka, Paweł Juraszek, Michał Poprawa i Piotr Ludwiczak) przed drugim zespołem katowiczan (Aleksander Sienkiewicz, Paweł Smoliński, Jakub Majerski, Kamil Sieradzki). Brązowy medal zdobyli reprezentanci AZS Uniwersytetu Warszawskiego (Paweł Franke, Robert Kusto, Maciej Guliński, Bartosz Mielniczuk).

W czwartek drugi dzień rywalizacji w Bydgoszczy. W programie zawodów walka o medale na 200 m stylem dowolnym, 50 m stylem grzbietowym, 100 m stylem klasycznym oraz w sztafetach mieszanych 4×50 m stylem zmiennym i sztafetach kobiet i mężczyzn 4×100 m stylem dowolnym.

Medale zawodników z klubów AZS – Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17- i 18-letnich, Bydgoszcz, 30.11.2022