KU AZS Akademii Nauk Stosowanych w Pile gościł wielkopolskie futsalowe zespoły studenckie spoza Poznania, które rywalizowały o Puchar JM Rektora ANS Piła. Zarazem był to turniej eliminacyjny Akademickich Mistrzostw Poznania i Wielkopolski.

W zmaganiach wzięło udział pięć reprezentacji uczelnianych: z Kalisza (Akademia Kaliska i Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości) oraz Konina, Leszna i Piły (miejscowe Akademie Nauk Stosowanych). Drużyny rywalizowały systemem „każdy z każdym”, w związku z czym rozegrano 10 niezwykle zaciętych spotkań. Gospodarze zmagań nie dali szans przyjezdnym, zdecydowanie pokonując wszystkich rywali.

Zespół ANS Piła, aktualny akademicki wicemistrz Polski w futsalu, zdobył komplet punktów i nie stracił w zmaganiach ani jednej bramki. W tle doskonałych występów zespołu z Piły toczyła się zacięta rywalizacja o drugie miejsce w turnieju. Wywalczyła je ANS Leszno, która pokonała w decydującym meczu ANS Konin 3:1. W walce o tytuł najlepszej drużyny z Kalisza SWWS pokonała 2:1 Akademię. Do turnieju finałowego AMPiW (Poznań, 8 stycznia 2023) awansowały ANS Piła i ANS Leszno, a stawkę ośmiu rywalizujących w nim drużyn uzupełni pod koniec grudnia sześć najlepszych zespołów z uczelni poznańskich.

Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano Roberta Grenia z Piły, najlepszym bramkarzem Kacpra Grześkowiaka z Leszna, a królem strzelców, z dorobkiem 11 bramek, został Wojciech Węgrzyn, również z Piły. Sportowe spotkanie wielkopolskich futsalistów podsumował w trakcie uroczystości zakończenia zmagań Pan dr Paweł Dahlke, prorektor ANS w Pile.

Czołowe zespoły i najlepsi uczestnicy futsalowej rywalizacji odebrali cenne nagrody, ufundowane przez JM Rektora ANS Piła, Dom Wydawniczy REBIS oraz Organizację Środowiskową AZS Poznań, która koordynuje rozgrywki w ramach Akademickich Mistrzostw Poznania i Wielkopolski. Są one prowadzone dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Domu Wydawniczego REBIS – niezawodnego sponsora sportu akademickiego.

Klasyfikacja końcowa turnieju o Puchar JM Rektora ANS Piła:
1. ANS Piła
2. ANS Leszno
3. ANS Konin
4. SWWS Kalisz
5. Akademia Kaliska

Autor: Piotr Kuś