Ewa Swoboda imponuje znakomitą formą w tym sezonie halowym. Sprinterka AZS AWF Katowice po zwycięstwach w Łodzi i Ostrawie tym razem okazała się najszybsza na 60 m podczas Orlen Copernicus Cup w Toruniu. Polka poprawiła najlepszy wynik w tym sezonie na świecie – 7,01 s.  

Podopieczna trener Iwony Krupy podobnie jak na mityngu Orlen Cup w Łodzi walczyła o wygraną z Włoszką Zaynab Dosso i… ponownie okazała się lepsza od rywalki o 0,01 s. Swoboda zbliża się do magicznej bariery 7 sekund. W Toruniu triumfowała z rezultatem 7,01 s, gorszym od jej rekordu Polski o zaledwie 0,02 sekundy. Siódma w biegu na 60 m była Krystsina Cimanouskaya (AZS AWF Warszawa), a ósma Magdalena Stefanowicz (AZS AWF Katowice).

W finale 60 m przez płotki kobiet Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa) musiała co prawda uznać wyższość bardzo dobrze dysponowanej w tym roku Holenderki Nadine Visser (7,80 s), ale poprawiła swój najlepszy w tym sezonie wynik – 7,81 s. Ogromne powody do radości miały pozostałe płotkarki z klubów AZS. Weronika Nagięć (AZS AWF Kraków) najpierw w eliminacjach wyrównała rekord życiowy – 8,08 s, a potem jeszcze poprawiła go w finale – 8,02 s, wypełniając minimum na halowe mistrzostwa świata w Glasgow. Dwukrotnie z życiówek cieszyła się dziś także Marika Majewska. Płotkarka AZS AWF Gorzów w eliminacjach uzyskała 8,09 s, a w finale 8,06 s. Rekord sezonu – 8,25 wyrównała ósma dziś Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków).

Najlepszy wynik w karierze na 60 m przez płotki osiągnął w Toruniu Krzysztof Kiljan. Brązowy medalista ostatniej uniwersjady był piąty z wynikiem 7,61 s. Świetną formą imponuje inny członek akademickiej reprezentacji Polski z Chengdu – Jakub Szymański. Zawodnik SKLA Sopot wygrał rywalizację na Copernicus Cup, uzyskując 7,48 s – zaledwie o 0,01 s wolniej od ustanowionego przez niego w niedzielę w Dusseldorfie nowego rekordu Polski.

Znakomite wyniki padły także w rywalizacji kobiet na 1500 m – aż dziesięć zawodniczek ustanowiło rekordy życiowe! Wśród nich Martyna Galant z OŚ AZS Poznań (4:05.67), która wypełniła tym samym minimum na halowe mistrzostwa świata. Prawo startu w Glasgow wywalczyła także uczestniczka uniwersjady w Chengdu, Weronika Lizakowska (KUKS Remus Kościerzyna). W biegu mężczyzn na tym dystansie rekord Polski do lat 23 poprawił ósmy na mecie Filip Rak (AZS Politechniki Opolskiej Opole) – 3:37.30. Dziesiąte miejsce zajął Maciej Wyderka (AZS AWF Katowice).

Najszybciej w karierze na 800 m pobiegła Angelika Sarna. Reprezentantka AZS AWF Warszawa uzyskała wynik 2:02.46 i była siódma. Za nią linię mety przekroczyła Margarita Koczanowa (AZS AWF Kraków). Wśród mężczyzn w biegu na 800 m ósmy był Mateusz Borkowski (AZS AWF Warszawa). Szóste miejsce w rywalizacji kobiet na 400 m zajęła Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), poprawiając swój najlepszy rezultat w tym sezonie. Dziewiąta była Kornelia Lesiewicz (AZS AWF Gorzów Wielkopolski).

Trzecie miejsce w konkursie skoku o tyczce zajął Robert Sobera. Zawodnik AZS AWF Wrocław pokonał wysokość 5,55 m i po dwóch nieudanych skokach na 5,65 m zrezygnował z trzeciej próby.

Fot. Paweł Skraba