Euroasmus Cup 2023. Studenci z całego świata rywalizowali w Poznaniu

0
262

Dziedzictwo UEFA EURO 2012 wciąż żywe w Poznaniu! Już po raz dziesiąty w stolicy Wielkopolski rozegrano międzynarodowy turniej piłkarski studentów, zainaugurowany w 2012 roku przy okazji odbywających się wówczas, także w Poznaniu, Mistrzostw Europy w piłce nożnej. W turnieju uczestniczyli zagraniczni studenci poznańskich uczelni, którzy jak co roku występowali w rozgrywkach pod flagami swoich ojczystych krajów. Nie zabrakło także reprezentacji Polski.

W październikowym turnieju wzięło udział blisko 100 studentów, którzy wybiegli na boisko, aby reprezentować barwy następujących państw: Algieria, Chiny, Kanada, Liban, Turcja, Uzbekistan, Włochy i Polska. Zespoły rozegrały 16 spotkań, rozpoczynając rywalizację od eliminacji w dwóch grupach. Następnie najlepsze cztery drużyny kontynuowały zmagania w grach półfinałowych i wreszcie w meczach o medale. Do półfinałów dotarły ekipy z Libanu, Algierii, Polski i Włoch.

Bardzo zacięty przebieg miał mecz o trzecie miejsce, w którym rywalizowały drużyny z Libanu i Algierii. W regulaminowym czasie mecz zakończył się remisem 1:1, w związku z czym sędzia zarządził konkurs rzutów karnych. W nim więcej zimnej krwi zachowali Libańczycy, zwyciężając 2:0 i to oni odebrali brązowe medale. Z kolei w meczu o złoto klasą dla siebie był zespół z Polski reprezentowany przez AWF Poznań, który pokonał studentów z Włoch 3:1.

W drużynie z Włoch doskonale zagrała Denise, jedyna kobieta w całej stawce, która przez sześć lat trenowała w swoim kraju futsal.

– Sport to moja pasja od dziecka. Po raz pierwszy biorę udział w tym turnieju. Podoba mi się ta rywalizacja i przede wszystkim atmosfera. Naprawdę dobrze się bawię – przyznała.

Z kolei Nedjm z Algierii tak skomentował swój udział w Euroasmus Cup – Dziękuję za doskonałą organizację. To dla mnie szczęście i radość, że mogłem reprezentować w Polsce swój kraj. Do zobaczenia za rok!

Turniej cieszy się w Poznaniu ogromną popularnością. Utrwala w mieście dziedzictwo UEFA EURO 2012, integruje na boiskach piłkarskich studentów z całego świata oraz promuje stolicę Wielkopolski w najdalszych zakamarkach kuli ziemskiej.

Imponująca jest lista partnerów i sponsorów tegorocznego Euroasmus Cup. Do jego przeprowadzenia przyczynili się Miasto Poznań, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Stowarzyszenie ESN UAM Poznań, Polski Związek Piłki Nożnej, KKS Lech Poznań oraz prywatni przedsiębiorcy z Cuba Libre, Organic Fitness Club i Vemat. Turniej doskonale zorganizowała Wielkopolska Pracownia Pomysłów – z głównym pomysłodawcą, Maciejem Młodzikiem, na czele – przy wsparciu technicznym Organizacji Środowiskowej AZS Poznań.

Tekst: Piotr Kuś