W dniach 4-5.06.2021 r. w Zabrzu rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w gimnastyce sportowej kobiet. Kluczowe role w zawodach odegrały zawodniczki AZS AWF Katowice.

W pierwszym dniu imprezy wielobojową mistrzynią Polski seniorek została reprezentująca AZS AWF Katowice Emilia Kulczyńska. Emilia wyprzedziła swoją klubową koleżankę – Vitalię Pakhno. Podium uzupełniła Brygida Urbańska z TS Wisła Kraków.

Anna Gemza, która również reprezentuje AZS AWF Katowice, sięgnęła po wielobojowe złoto w kategorii juniorek, wyprzedzając Martynę Szumną z TS Wisła Kraków oraz Blankę Rosiak z UKS SP 7 Łódź. Były to pierwsze wielobojowe zwycięstwa katowickiego klubu wśród kobiet w obydwu kategoriach (wcześniej Emilii udało się wywalczyć wielobojowe srebro).

Kolejny dzień zmagań przyniósł rozstrzygnięcia w finałach na poszczególnych przyrządach. W skoku tytuł mistrzyni kraju obroniła trenowana przez Weronikę Woźniak Monika Eland z AZS AWFiS Gdańsk, a Kulczyńska była trzecia. Na poręczach Emilia wykonała niemal bezbłędny układ, zdobywając kolejne złoto. Dołożyła do tego brąz w ćwiczeniach wolnych, w których najlepsza była jej klubowa koleżanka, Pakhno.

W kategorii juniorek Gemza była trzecia w skoku i na równoważni. W barwach AZS AWF Katowice zaprezentowała się również Anna Bielawa, która wywalczyła srebro na równoważni. Ponadto wykonała ona fantastyczny układ ćwiczeń wolnych, który ostatecznie pozwolił jej zająć piąte miejsce.

Zawodniczki AZS AWF Katowice trenują pod wodzą Jacka Wodyka i Grażyny Nowak. – Dla naszego klubu to sukces wręcz przełomowy. W styczniu tego roku zmieniłem pracę i przeniosłem się z Zabrza do Katowic. Część zawodniczek lojalnie przeszła za mną i to właśnie one zdominowały rywalizację. W gimnastyce sportowej mężczyzn mieliśmy już mistrzów Polski czy nawet zwycięzcę Pucharu Świata, Sebastiana Gawrońskiego. U kobiet ułożyliśmy szkolenie na nowo dzięki wsparciu dyrektora AZS AWF Katowice Krzysztofa Nowaka, co zaowocowało sukcesem na krajowym podwórku już teraz. Naszym następnym celem jest dołączenie do rywalizacji w Europie i na świecie – powiedział trener Wodyk.

Warto dodać, że poza konkurencją wystartowała jeszcze jedna reprezentantka AZS AWFiS Gdańsk – Maria Rowińska. Gdyby jej debiut w kategorii juniorek był liczony do klasyfikacji końcowej, Maria wywalczyłaby dobre ósme miejsce. Rowińska w dniach: 17-20.06.2021 r. rywalizować będzie o zwycięstwo w finale Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kategorii juniorek młodszych. Trenerami Marii Rowińskiej są medalista Mistrzostw Europy i Pucharów Świata – Adam Kierzkowski oraz posiadająca imienny bilet na Igrzyska w Tokio – Gabriela Sasnal.