Dziewięcioro pływaków AZS powołanych na Igrzyska Olimpijskie

0
114

W składzie reprezentacji Polski w pływaniu na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, ogłoszonej przez Polski Związek Pływacki, znalazło się dziewięcioro zawodników z klubów AZS. Do startu w Japonii powołano łącznie 23 zawodników.

Wśród nich jest czworo reprezentantów AZS AWF Katowice, troje AZS UMCS Lublin i po jednym zawodniku z AZS AWF Warszawa i AZS Łódź. Minima indywidualne do Tokio wypełnili Laura Bernat, Katarzyna Wasick, Jakub Majerski, Konrad Czerniak i Radosław Kawęcki.

Katarzyna Wasick (AZS AWF Katowice), wicemistrzyni Europy z Budapesztu, wystartuje w koronnej konkurencji – 50 m stylem dowolnym. Wśród mężczyzn na tym samym dystansie wystąpi Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin). Na 200 m stylem grzbietowym popłyną Laura Bernat (AZS UMCS Lublin) i Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa). Do startu na 100 i 200 m stylem motylkowym oraz w dwóch sztafetach 4×100 m stylem zmiennym – mężczyzn i mieszanej zgłoszono Jakuba Majerskiego. Majerski od początku roku imponuje wysoką formą, czego potwierdzeniem był bardzo dobry występ na mistrzostwach Europy, gdzie uplasował się tuż za podium na 100 m stylem motylkowym z nowym rekordem Polski.

Szansę startu w konkurencjach indywidualnych otrzymają także powołani do sztafet Paulina Peda i Jakub Kraska. Peda wystartuje w sztafecie mieszanej 4×100 m stylem zmiennym oraz konkurencjach, w których triumfowała na tegorocznych mistrzostwach Polski – 100 m stylem motylkowym i 100 m stylem grzbietowym. Kraska weźmie udział w rywalizacji na 100 m stylem dowolnym oraz popłynie w sztafetach 4×100 m stylem dowolnym i 4×100 m stylem zmiennym. W wyścigach sztafetowych wystąpią także Dominika Kossakowska (AZS AWF Katowice) i Jan Hołub (AZS UMCS Lublin).

Skład zatwierdzony przez Polski Związek Pływacki wymaga akceptacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Rywalizacja pływaków na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio rozpocznie się 24 lipca i potrwa do 1 sierpnia.

Pływacy z klubów AZS powołani na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020:

Katarzyna Wasick (AZS AWF Katowice) – 50 m stylem dowolnym
Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem motylkowym, 200 m stylem motylkowym, sztafeta 4×100 m stylem zmiennym, sztafeta 4×100 m stylem zmiennym mieszana
Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin) – 50 m stylem dowolnym
Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) – 200 m stylem grzbietowym
Laura Bernat (AZS UMCS lublin) – 200 m stylem grzbietowym
Paulina Peda (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem grzbietowym, 100 m stylem motylkowym, sztafeta 4×100 m stylem zmiennym mieszana
Jakub Kraska (AZS Łódź) – 100 m stylem dowolnym, sztafeta 4×100 m stylem dowolnym, sztafeta 4×100 m stylem zmiennym
Dominika Kossakowska (AZS AWF Katowice) – 4×100 m stylem dowolnym
Jan Hołub (AZS UMCS Lublin) – 4×200 m stylem dowolnym