Przez ostatnie dwa lata Akademicki Związek Sportowy był partnerem projektu ESOM mającego na celu poprawę zarządzania w sporcie i wymianę doświadczeń między federacjami sportu akademickiego. Jego koordynatorem była Europejska Federacja Sportu Akademickiego.
Projekt trwał od 2022 roku i odpowiadał głównie na priorytety UE dotyczące wspierania dobrych praktyk w zarządzaniu sportem poprzez promowanie jakości trenerów i personelu. Jednocześnie projekt pośrednio wspierał sport i edukację oraz rozwój dwutorowej kariery sportowców.
Głównym celem projektu było wzmocnienie zarządzania i organizacji wydarzeń w sporcie akademickim. Realizacja tego celu opierała się na nauce hybrydowej, wymianie doświadczeń oraz zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności w kluczowych obszarach, takich jak zarządzanie sportem, finansowanie i komunikacja.
W ramach projektu przeprowadzona została ankieta „European University Sports at a Glance”. Jej celem było zebranie danych na temat rzeczywistości sportu akademickiego w krajach europejskich. W badaniu wzięły udział 24 narodowe związki sportu akademickiego (NUSA) z Europy, co pozwoliło lepiej zrozumieć udział studentów w sporcie, uwypuklić różnice w podziale płci, określić zakres organizowanych dyscyplin sportowych oraz poznać mechanizmy finansowania.
W spotkaniach projektowych wzięło udział 12 osób z jednostek AZS w całej Polsce. Umożliwiło to zdobycie dodatkowego międzynarodowego doświadczenia oraz spotkanie innych pracowników organizacji sportu akademickiego.
Projekt ESOM był prowadzony przez Instytut EUSA (SLO) we współpracy z krajowymi związkami sportu akademickiego: Chorwacką Federacją Sportu Akademickiego (CRO), Węgierską Federacją Sportu Akademickiego (HUN), Studenckim Związkiem Sportowym Czarnogóry (MNE), Studenckim Związkiem Sportowym Niderlandów (NED), Akademickim Związkiem Sportowym (POL), Związkiem Sportowym Studentów Ukrainy (UKR) oraz Uniwersytetem w Lublanie (SLO). Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską.